Desmosis coli – jak przebiega jedna z najrzadszych chorób i jak ją leczyć?

Fot. Tharakorn / Getty Images

Desmosis coli to bardzo rzadka, wrodzona choroba jelit, w której przebiegu obserwuje się upośledzenie dystrybucji tkanki łącznej. Nadal nie określono jej dokładnych przyczyn.

Desmosis coli zaliczana jest do bardzo rzadkich chorób jelit. Jej przypadek po raz pierwszy opisano w 1998 roku. Choroba rozpoczyna się już w 1 roku życia, czemu towarzyszą zaparcia. Nadal jednak nie wiadomo zbyt wiele na temat etiologii tego schorzenia.

Czym jest desmosis coli?

Desmosis coli to rzadka choroba tkanki łącznej jelit. Po raz pierwszy wspomniał o niej szwajcarski lekarz William A. Meier-Ruge w 1998 roku. W przebiegu desmosis coli dochodzi do nieprawidłowego rozmieszczenia, czyli dystrybucji, tkanki łącznej w jelicie grubym. Rozpowszechnienie tej choroby nie jest znane, jednakże przyczyn upatruje się w mutacji genetycznej. Choroba pojawia się już w 1 roku życia, a jej symptomem jest przede wszystkim odporne na leczenie zaparcie. Desmosis coli nie występuje jednak wyłącznie u dzieci. Jedna z jej form rzadziej dotyka również osoby dorosłe.

Przyczyny desmosis coli

Przyczyny choroby nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Uważa się jednak, że za rozwój desmosis coli odpowiedzialne jest zapalenie mięśni. Badacze upatrują zaburzenia w mięśniach gładkich. Takie upośledzenie sprawia, że treść kałowa nie może zostać prawidłowo przetransportowana w kierunku odbytnicy. Desmosis coli często odnosi się do choroby Leśniowskiego-Crohna, będącej przewlekłym i uciążliwym dla pacjenta stanem zapalnym jelit. Może występować również u osób dorosłych jako postać niepełna.

Nieswoiste zapalne choroby jelit, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nieswoiste choroby jelit - co je wywołuje i jak wygląda ich leczenie? Źródło: 36,6.

Objawy desmosis coli

Dolegliwości związane z desmosis coli są takie same, jak w przypadku uporczywych zaparć. Zarówno dziecko, jak i osoba dorosła obarczona tym schorzeniem ma problemy z wypróżnianiem się. Zaparcia mogą utrzymywać się wiele dni. Są oporne na standardowo stosowane leczenie. Objawami towarzyszącymi są twardy brzuch i wzdęcia. Oddawanie stolca związane jest z dużym wysiłkiem fizycznym, a nawet z bólem. Czasami mogą pojawić się wymioty kałowe, czemu towarzyszy nieprzyjemny zapach. Na skutek tych objawów dziecko jest zazwyczaj osłabione, rozdrażnione i apatyczne.

Jak rozpoznać desmosis coli?

Objawy desmosis coli często mylone są ze zwykłymi zaparciami. Dlatego też jej diagnostyka jest wyjątkowo trudna. Sygnałem alarmowym dla lekarzy i rodziców jest oporność objawów na podawanie leków przeczyszczających i łagodzących zaparcia. Po wywiadzie podmiotowym medyk może skierować małego pacjenta na dalsze badania. Zazwyczaj obejmują one wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, na którym widać poszerzenie jelit. W jelitach dziecka zachodzi bowiem nieprawidłowy pasaż treści kałowych. Na terenie jelita grubego może wręcz dojść do zatrzymania się pasażu. Nawet podawany do badań kontrast nie zostaje wydalony przez dłuższy czas. W badaniach obrazowych można zaobserwować również rozdęcie okrężnicy. Desmosis coli rozpoznaje się poprzez wykluczenie innych chorób dających podobne objawy. Wyklucza się m.in. chorobę Leśniowskiego-Crohna, odwodnienie, kamienie kałowe czy niedobór potasu.

Zobaczcie, jak rozpoznać, że jelito grube choruje:

Zobacz film: Jak zbudowane jest jelito grube i jak rozpoznać, że choruje? Źródło: 36,6

Leczenie desmosis coli

Niestety nie istnieje skuteczne, przyczynowe leczenie desmosi coli, obecnie polega ono jedynie na łagodzeniu objawów. Choremu zaleca się przestrzeganie odpowiedniej diety, bogatej w błonnik i duże ilości wody. Jednakże pomimo spożywania produktów wysokobłonnikowych zaparcia mogą nadal utrzymywać się przez wiele dni. Najważniejsze jest, aby jak najszybciej doszło do rozpoznania desmosis coli i natychmiastowego włączenia leczenia objawowego.

Zwlekanie z podjęciem terapii może skutkować poważnymi powikłaniami. Do najważniejszych zalicza się zatrucia wywołane zaleganiem kału w jelitach. Jest to dla pacjenta wyjątkowo niekomfortowe. Nierzadko okazuje się jednak, że jedynym sposobem na pozbycie się dolegliwości jest operacyjne usunięcie zajętego chorobowo fragmentu jelita. Chirurg zakłada wówczas stomię, za pomocą której kał wyprowadzany jest na zewnętrza organizmu do specjalnego worka. W trudniejszych klinicznie przypadkach stosuje się żywienie pozajelitowe, tzn. kroplówkę dożylną. Jest to bardzo uciążliwy sposób odżywiania, jednak czasami jedyny odciążający układ pokarmowy pacjenta z desmosis coli. Taki sposób odżywiania chorego nie doprowadza do deformacji jelit i dzięki temu nie odczuwa on bólu.

Bibliografia:

  1. Jayesh Desale i wsp., Desmosis coli – a case report and review of the literature, Developmental Period Medicine 2017, 4, s. 390–392.
Data aktualizacji: 24.07.2019,
Opublikowano: 24.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej