Czyrak odbytu - jak wygląda? Jak się go pozbyć?

Victor_69/getty images

Czyrak odbytu to zapalenie powstające w mieszkach włosowych i ich okolicach na skutek zakażenia bakteriami ropotwórczymi, głównie – gronkowcem złocistym. Najczęściej stosowane jest leczenie zachowawcze, ale w przebiegu choroby niekiedy niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Czyrak odbytu to uciążliwe dla pacjenta schorzenie, którego przyczyną jest infekcja. Na częstość zachorowań ma wpływ zachowanie odpowiedniego poziomu higieny okolic odbytu. By nie dopuścić do powstania kolejnych czyraków, ropnia lub nawet ropowicy, ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia.

Zobacz też:

Czym jest czyrak odbytu?

Na skórze okolic odbytu znajdują się liczne włosy, których mieszki stanowią dogodne miejsce do rozwoju infekcji. Najczęściej przyczyną są bakterie Gram-dodatnie, a przede wszystkim gronkowce. W zdecydowanej większości przypadków rozpoznawanym czynnikiem chorobotwórczym jest gronkowiec złocisty (w łacińskiej nomenklaturze mikrobiologicznej Staphylococcus aureus). Często spotykane w potocznym języku sformułowania typu „czyrak na odbycie” czy „w odbycie” sugerują, że powstaje on na błonie śluzowej końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Nie są to określenia prawidłowe – choroba dotyczy znajdującej się w pobliżu skóry owłosionej.

Namnażanie się bakterii jest ułatwione, gdyż mieszki włosowe to workowate przestrzenie o niewielkim, niemal zamkniętym ujściu. Dzięki temu panują tam warunki dogodne do rozwoju drobnoustrojów: ciepło, znaczna wilgotność, utrudniony odpływ zbierającej się w tych rejonach wydzieliny. Bakterie rozwijają się szybko, korzystając z pożywki, jaką stanowią dla nich zrogowaciałe komórki nabłonka oraz resztki mas kałowych, które często znajdują się na skórze w okolicy odbytu.

Kto narażony jest na powstawanie czyraków odbytu?

Rozwojowi sprzyja znaczne obciążenie skóry związane z długotrwałym siedzeniem (wzmagające rogowacenie i sprzyjające zamykaniu się ujść mieszków), powstawanie niewielkich otarć związanych z noszeniem ciasnej odzieży lub używaniem drażniącego tkanki papieru toaletowego, niewielkie stany zapalne tworzące się na skutek działania bakterii kałowych (głównie Escherichia coli).

Zwiększoną tendencję do powstawania czyraków odbytu mają osoby:

  • otyłe, którym trudniej dbać o higienę okolic intymnych;
  • chorujące na cukrzycę (podwyższony poziom glukozy we krwi pozwala bakteriom na łatwiejsze czerpanie substancji odżywczych z otoczenia);
  • będące nosicielami gronkowca oraz często zapadające na infekcje górnych dróg oddechowych,
  • z przewlekłymi schorzeniami skóry, szczególnie powodującymi jej stany zapalne czy przyspieszone rogowacenie.

Objawy czyraka odbytu

Pierwszymi objawami czyraka odbytu są najczęściej dolegliwości bólowe powstające przy dłuższym siedzeniu lub w trakcie oddawania stolca. Chory może wyczuwać guzkowate zgrubienie w okolicy odbytu, które przy dotyku (np. podczas korzystania z papieru toaletowego) jest bolesne. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby ból miewa charakter tępy, stały lub pulsujący i może utrudniać siadanie.

W miejscu rozwoju infekcji pojawiają się też inne typowe objawy stanu zapalnego: obrzęk i zaczerwienienie. Skóra jest uwypuklona, napięta, silne czerwona, jej temperatura w porównaniu z otaczającymi tkankami jest podwyższona. W rozwiniętym stadium rozwoju czyraka oglądaniem stwierdza się centralne przejaśnienie, a w miejscu mieszka włosowego pojawia się ropny czop podobny do białawej krosty. Zmiana może osiągać znaczną wielkość, szczególnie w przypadku, gdy pacjent początkowo lekceważy objawy, a do lekarza zgłasza się, gdy utrudniają mu normalne funkcjonowanie albo chorobie towarzyszy ogólne osłabienie lub napady gorączki.

W niektórych przypadkach czyraka odbytu dochodzi do samowyleczenia. Możliwe są dwa mechanizmy tego zjawiska. W pierwszym rozwój bakterii jest relatywnie powolny i siły odpornościowe organizmu są dostateczne, by zwalczyć infekcję. Miejscowy odczyn stopniowo zanika i objawy ustępują. W drugim przypadku do wyleczenia dochodzi dzięki otwarciu się czyraka i wylaniu się zalegającej w zamkniętej przestrzeni treści ropnej czy ropno-krwistej. Takie spontaniczne oczyszczenie się chorego miejsca z dużej ilości mas zapalnych i bakterii pozwala organizmowi na opanowanie procesu chorobowego i na wygojenie rany.

Powikłania czyraka odbytu

Powikłaniami nieleczonych przypadków czyraka odbytu jest powstanie:

  • ropnia okołoodbytniczego,
  • ropowicy tkanek miękkich (rozlanego ropnego odczynu zapalnego),
  • przetoki odbytniczej,
  • zbliznowaceń powodujących dolegliwości bólowe i utrudniających wypróżnienie.

Leczenie czyraka odbytu

Czyrak odbytu może być leczony ogólnie antybiotykami, ale podstawowe znaczenie ma terapia miejscowa: nasiadówki poprawiające krążenie i zmniejszające odczyn zapalny, stosowanie maści antybiotykowych i działających objawowo, zapewnienie odpowiedniej higieny i odciążenie chorej okolicy. Jeśli dojdzie do powstania powikłań takich jak ropień czy przetoka okołoodbytnicza, niezbędne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Zobacz film: Czym jest czyrak?

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. P. Otto, T. Schiedeck, R. Winkler, Proktologia praktyczna, red. pol. A. Dziki, tł. P. Żukrowski, Wrocław 2013.

2. W. Noszczyk, Chirurgia, t. I, Warszawa 2019.

Data aktualizacji: 20.11.2020,
Opublikowano: 20.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej