Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Henadzi Pechan/getty images

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Tarczyca, inaczej gruczoł tarczowy, to niewielki narząd zlokalizowany u podstawy szyi. Jego funkcją jest wydzielanie hormonów: trójjodotyroniny, tyroksyny, a także kalcytoniny. Torbiel tarczycy zaliczana jest do guzków o niejednorodnej strukturze miąższu; wyczuwa się ją za pomocą dotyku.

Guzy tarczycy

Guzy tarczycy mogą być zarówno lite, jak i wypełnione płynami. Te drugie określa się mianem torbieli tarczycy. Mimo że dokładna przyczyna ich powstawania nie jest znana, uważa się, że są wynikiem dziedziczenia określonych predyspozycji genetycznych, niedoboru jodu lub choroby Hashimoto. Torbiel w tarczycy obejmuje cały gruczoł lub jest zmianą pojedynczą. Guzki na tym narządzie są stosunkowo częstą patologią diagnozowaną przez endokrynologów. Znacznie częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, a ryzyko ich wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem. Obecnie szacuje się, że na świecie torbiele może mieć aż 6% kobiet i 1% mężczyzn. Większość przypadków to guzy o cechach łagodnych, nienowotworowych. Tylko niewielki odsetek związany jest z rakiem tarczycy.

Objawy torbieli tarczycy

Czasami torbiele tarczycy nie wysyłają żadnych sygnałów. W reszcie przypadków objawy torbieli na tarczycy dzieli się na miejscowe i będące wynikiem nieprawidłowego wydzielania hormonów tarczowych. Zdecydowana większość guzków nie daje się wyczuć pod palcami w trakcie zwykłego badania lekarskiego, dlatego konieczne jest wykonanie badań ultrasonograficznych (USG). Kiedy torbiel osiąga większe rozmiary, chory może zacząć odczuwać problemy z oddychaniem (duszności), chrypką lub połykaniem. Ma to związek z uciskiem masy guza na tchawicę. Część pacjentów uskarża się także na charakterystyczny ból promieniujący w kierunku uszu. Na skutek zaburzonego poziomu hormonów tarczycy pojawiają się również symptomy typowe dla niedoczynności lub nadczynności gruczołu, takie jak zaparcia, szybkie męczenie się i uczucie senności, zaburzenia miesiączkowania, przyrost lub spadek masy ciała, wypadanie włosów, uczucie niepokoju czy też wzmożona potliwość.

Diagnostyka torbieli tarczycy

Nie należy ignorować pierwszych niepokojących symptomów sugerujących obecność guzków na tarczycy, tym bardziej jeśli są one wyczuwalne pod skórą. Konieczne jest udanie się do lekarza endokrynologa w celu dokonania szczegółowego rozpoznania i przeprowadzenia szeregu badań. Podczas wywiadu lekarskiego należy poinformować specjalistę o wszystkich objawach, zmianie zachowania czy masy ciała. Obowiązkowo oznacza się poziom tyreotropiny (TSH) we krwi wraz z poziomem fT4 (tyroksyny) oraz fT3 (trójjodotyroniny). Pomocne w diagnozie jest wykonanie USG tarczycy oraz – jeśli istnieje taka konieczność – biopsji cienkoigłowej. W ten sposób lekarz jest w stanie ocenić, czy zmiany strukturalne mają charakter łagodny czy złośliwy.

W niektórych przypadkach wykonuje się scyntygrafię tarczycy. Za pomocą radioaktywnego izotopu i dostosowanej do badań kamerze można obserwować gromadzenie się izotopu w tarczycy. Te guzy, które produkują nadmierną ilość hormonów, „przyciągają” do siebie dużą ilość izotopu i określane są mianem „miejsc gorących”.

Leczenie torbieli tarczycy

Rodzaj leczenia torbieli tarczycy uzależniony jest od kilku czynników. Pod uwagę bierze się przede wszystkim wyniki badań laboratoryjnych, obrazowych i biopsji, intensywność objawów, wiek pacjenta, choroby współwystępujące, a także historię chorób w najbliższej rodzinie. W przypadku zmiany o niewielkich rozmiarach, wykluczenia zmian o cechach nowotworowych, dobrych wyników biopsji możliwa jest jedynie obserwacja i częste powtarzanie badań. Obserwacja trwa niekiedy wiele lat, a pacjent nigdy nie wymaga specjalistycznego leczenia. Leczenie operacyjne stosuje się wyłącznie w przypadku podejrzenia lub rozpoznania nowotworu. Okazuje się ono również konieczne, gdy dużej wielkości guz uciska przełyk lub tchawicę i utrudnia oddychanie lub połykanie. Popularne jest także leczenie guzków tarczycy za pomocą promieniotwórczego jodu.

Zobacz film: Jak działa tarczyca i jaki wpływ na zdrowie mają hormony tarczycy?

źródło: x-news

Bibliografia

1. Roth MY, Witt RL, Steward DL. 2018. Molecular testing for thyroid nodules: Review and current state. Cancer. 124(5):888-898.

2. Durante C, Grani G, Lamartina L, Filetti S, Mandel SJ, Cooper DS. 2018. The Diagnosis and Management of Thyroid Nodules: A Review. JAMA.319(9):914–924.

Data aktualizacji: 17.11.2020,
Opublikowano: 17.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej