Czym jest kaszel refluksowy? Sposoby na jego złagodzenie u dzieci i dorosłych

Getty Images/ Science Photo Library

Kaszel refluksowy nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Jest związany z podrażnieniem błony śluzowej gardła i krtani cofającą się treścią żołądka. Warto zaznaczyć, że niekiedy kaszel może być jedynym objawem choroby refluksowej przełyku.

Choroba refluksowa przełyku charakteryzuje się cofaniem treści żołądka do części przewodu pokarmowego położonych wyżej. Schorzenie związane jest z niesprawnością zwieracza dolnego przełyku i jego upośledzoną czynnością skurczową. Pojawiają się wówczas różnorodne objawy: zgaga, pieczenie w klatce piersiowej, podrażnienie gardła i krtani, stan zapalny, chrypka, a także przewlekły kaszel określany często jako refluksowy. Diagnostyka choroby refluksowej obejmuje zdjęcie rentgenowskie z kontrastem, badania endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz pH-metrię przełyku.

Przeczytaj też: Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego i refluksu żółciowego

Co to jest kaszel refluksowy?

Kaszel refluksowy jest jednym z objawów choroby refluksowej przełyku. Jego przyczyną jest stan zapalny oraz podrażnienie błony śluzowej gardła i krtani przez cofającą się kwaśną treść z żołądka. Często zdarza się, że dolegliwości dotyczące górnych dróg oddechowych są jedynymi objawami refluksu.

Kaszel przy refluksie żołądkowo-przełykowym ma charakter przewlekły. Pacjenci określają go jako suchy i nieefektywny. Nie towarzyszy mu także odkrztuszanie wydzieliny ani objawy wskazujące na infekcję bakteryjną lub wirusową (podwyższona temperatura ciała, pogorszenie samopoczucia, ból). Może pojawić się natomiast chrypka, drapanie w gardle i uczucie obecności ciała obcego podczas przełykania śliny, a także objawy typowe dla choroby refluksowej:

  • zgaga,
  • pieczenie w klatce piersiowej,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • częste odbijanie,
  • niestrawność,
  • stan zapalny przełyku.

Refluks może także zaostrzać objawy współistniejących chorób, np. astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Dlatego przewlekły kaszel przy refluksie bywa ich manifestacją.

Kaszel refluksowy – diagnostyka

Osoby, u których występuje kaszel refluksowy, powinny udać się do lekarza w celu poznania jego przyczyny. Lekarz zbiera od pacjenta dokładny wywiad, przeprowadza badanie fizykalne i kieruje go na dodatkowe testy: zdjęcie rentgenowskie, endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz pH-metrię i manometrię przełyku. Konieczne jest wykluczenie innych przyczyn kaszlu: infekcji wirusowej lub bakteryjnej, zapalenia krtani, astmy oskrzelowej i alergii.

Jak złagodzić kaszel przy refluksie?

Kaszel refluksowy może być naprawdę uciążliwy i prowadzić do podrażnienia krtani i gardła. Jest suchy, męczący i bardzo często nasila się w pozycji leżącej, co utrudnia zasypianie. Nic dziwnego, że pacjenci szukają sposobów, by złagodzić kaszel przy refluksie.

Bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego, które zmniejszy nasilenie choroby oraz stosowanie odpowiedniej diety, ponieważ niektóre pokarmy mogą wywoływać nieprzyjemne objawy. Na sam kaszel refluksowy u dzieci i dorosłych zaleca się:

  • wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej, która nawilży suche śluzówki;
  • picie siemienia lnianego 2 razy dziennie;
  • inhalacje z olejkami eterycznymi (eukaliptusowy, rozmarynowy, sosnowy);
  • picie naparu z kwiatu lipy, bzu czarnego i sosny;
  • zadbanie o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu (umiarkowana temperatura, nawilżone powietrze, wietrzenie pokoju);
  • stosowanie leków dostępnych bez recepty: tabletek do ssania i syropów.

Osobom z rozpoznaną chorobą refluksową zaleca się zaprzestanie palenia tytoniu i picia alkoholu, zadbanie o prawidłową masę ciała, spanie z podwyższoną głową lub na lewym boku oraz niespożywanie posiłków tuż przed snem. Jeżeli kaszel przy refluksie jest związany z zapaleniem gardła lub krtani, należy zastosować leczenie farmakologiczne tych chorób.

Kaszel przy refluksie – dieta zmniejszająca objawy

Przy łagodzeniu objawów choroby refluksowej, takich jak kaszel, niestrawność czy zgaga duże znaczenie ma dieta, która zmniejsza kwaśność soku żołądkowego i zapobiega cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, krtani i gardła.

Pacjentom z refluksem zalecane jest spożywanie 5–6 mało obfitych, lekkostrawnych posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Należy także ograniczyć ilość tłuszczu w diecie i unikać smażonych potraw. Zamiast tego warto gotować na parze, piec w rękawie lub dusić. Dieta na kaszel refluksowy polega na unikaniu pokarmów, które przyczyniają się do nasilenia wydzielania kwasu żołądkowego. Należą do nich: owoce cytrusowe, pomidory, warzywa strączkowe, pieczywo razowe, wywary z mięsa, konserwy, szparagi, kasza gryczana, ostre przyprawy, śmietana, tłuste mleko, sery i mięso, przetwory mięsne, słodycze, mocna kawa, czarna herbata, mięta i alkohol. Dietę warto skonsultować z dietetykiem, który pomoże ustalić indywidualnie dopasowany jadłospis.

Przeczytaj też: Kaszel suchy czy mokry? Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel

Bibliografia:

  • K. Blondeau i wsp., Kaszel jako objaw choroby refluksowej przełyku, [w:] „Medycyna po dyplomie” 2009 (5), https://podyplomie.pl/medycyna/26388,kaszel-jako-objaw-choroby-refluksowej-przelyku, [dostęp: 08.08.2019].
  • M. Kopka, M. Małecka, I. Stelmach, Przewlekły kaszel jako objaw refluksu krtaniowo-gardłowego – opis dwóch przypadków, [w:] „Pneumonologia i Alergologia Polska” 2016, suplement I, strony A7–A10.

    Sprawdź co poza chorobą może powodować kaszel.

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 25.08.2020,
Opublikowano: 25.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej