Podwyższone trójglicerydy. Czym jest hipertriglicerydemia? Przyczyny, dieta oraz postępowanie lecznicze

Fot: TEK IMAGE/SCIENCE PHOTO LIBRARY /  gettyimages.com

Hipertriglicerydemia jest stanem, który obecnie znacznie częściej obserwuje się w gabinetach lekarskich ze względu na coraz mniej higieniczny tryb życia, nadużywanie alkoholu oraz otyłość. Definiuje się ją jako podwyższenie poziomu trójglicerydów we krwi na czczo powyżej 150 mg/dl.

Hipertriglicerydemia jest jednym z czynników zwiększonego ryzyka zgonu w przebiegu schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Wymaga wdrożenia postępowania dietetycznego, zmiany trybu życia oraz w niektórych przypadkach – farmakoterapii.

Zobacz także:

Dyslipidemia – zaburzenie poziomu lipidów we krwi. Jak leczyć?

Podwyższony cholesterol całkowity – przyczyny i konsekwencje

Lekarz zlecił ci badania? Sprawdź, jak nie przekłamać wyników

Definicja hipertriglicerydemii

Hipertriglicerydemia to pojęcie opisujące nieprawidłowe podwyższenie poziomu trójglicerydów (TAG) we krwi, czyli powyżej 150 mg/dl (1,7 mmol/l). Parametr ten mierzony jest z materiału pobranego na czczo. Choroba może współwystępować z innymi odchyleniami w zakresie lipidogramu – poszczególnych frakcji cholesterolu.

Trójglicerydy są najprostszym w organizmie ludzkim produktem rozkładu tłuszczów. Mogą być materiałem energetycznym lub są magazynowane i wówczas tworzą tkankę tłuszczową. Ich zwiększona ilość wpływa negatywnie na metabolizm, potęguje ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.

Ciężka hipertriglicerydemia pojawia się wraz ze stanem znacznego podwyższenia trójglicerydów powyżej normy – według niektórych źródeł >500 mg/dl (5,6 mmol/l), a zdaniem innych >1000 mg/dl (11,3 mmol/l). Podwyższenie tych lipidów może występować równolegle z chylomikronami, czyli największymi, kulistymi lipoproteinami zawierającymi TAG.

Przyczyny hipertriglicerydemii

Zwiększenie poziomu trójglicerydów we krwi może być wynikiem różnorakich czynników. U niektórych osób odpowiadają za nie predyspozycje genetyczne. Hipertriglicerydemię często obserwuje się również u otyłych, chorych na cukrzycę typu 2, niedoczynność tarczycy oraz przewlekłą niewydolność nerek, cierpiących na schorzenia autoimmunologiczne, takie jak toczeń, nadużywających alkoholu. Okresowe zwiększenie TAG we krwi występuje w stanach fizjologicznych, takich jak ciąża – w III trymestrze obserwuje się ponad dwukrotną wartość.

Hipertriglicerydemia może być efektem ubocznym działania niektórych leków. Zalicza się do nich substancje obniżające ciśnienie (diuretyki tiazydowe, beta-blokery), glikokortykosteroidy, estrogeny, leki psychotropowe, preparaty przeciwtrądzikowe, takie jak izotretynoina.

Powikłania hipertriglicerydemii

Zwiększony poziom trójglicerydów we krwi wiąże się z możliwością powstania groźnych dla życia powikłań. Wysokie wartości TAG (>500 mg/dl) zwiększają ryzyko wystąpienia incydentu ostrego zapalenia trzustki oraz bólów brzucha. Zaburzenia lipidowe są jednym z czynników predysponujących do zawału serca czy udaru mózgu. Docelowe wartości trójglicerydów, które zmniejszają ryzyko zgonu w przebiegu incydentu sercowo-naczyniowego, ustalane są indywidualnie.

Dieta w hipertriglicerydemii

Najważniejszym postępowaniem w leczeniu hipertriglicerydemii jest zmiana stylu życia, w tym stosowanie odpowiedniej diety. Należy ograniczyć spożywanie węglowodanów, szczególnie cukrów prostych – słodyczy, białego pieczywa, słodkich napojów. Dodatkowo konieczne jest całkowite wykluczenie alkoholu. Jednocześnie, wbrew pozorom, należy zwiększyć zawartość niektórych dobrych tłuszczów w spożywanych posiłkach – jednonienasyconych kwasów tłuszczowych – oraz rozpocząć suplementację preparatami wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (olejów rybnych). Podstawą powinny być produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce i przetwory mleczne. Korzystne okazuje się dołączenie do diety ryb (szczególnie morskich, takich jak halibut, śledź, makrela, łosoś), owoców morza. W niektórych ciężkich przypadkach hipertriglicerydemii stosuje się dietę o minimalnej zawartości tłuszczów (<10 proc.).

Leczenie hipertriglicerydemii

Oprócz zmiany diety w niefarmakologicznym leczeniu hipertriglicerydemii ogromne znaczenie ma zwiększenie aktywności fizycznej, która powinna być podejmowana regularnie. Osoby obciążone chorobami, takimi jak cukrzyca, nadczynność tarczycy czy niewydolność nerek, muszą zadbać o odpowiednią kontrolę tych schorzeń. W przypadku otyłości oczekiwany efekt przynosi zwykle zmniejszenie masy ciała.

Niezależnie od postępowania terapeutycznego u wielu osób konieczne jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego hipertriglicerydemii celem zmniejszenia ryzyka wystąpienia poważnych dla zdrowia i życia powikłań. Preparaty dobiera się indywidualnie, zależnie od współtowarzyszących chorób oraz poziomu innych frakcji lipidów we krwi, takich jak cholesterol całkowity, lipoproteiny niskiej gęstości (LDL), lipoproteiny wysokiej gęstości (HDL). Do koniecznych badań pobiera się materiał na czczo w warunkach pozaszpitalnych.

Lekiem pierwszego wyboru są fibraty. Alternatywę do nich stanowi kwas nikotynowy, stosowany samodzielnie lub ze statyną. Statyny są leczeniem pierwszego rzutu, gdy oprócz podwyższenia TAG obserwuje się zwiększenie poziomu „złego” cholesterolu (LDL) oraz zmniejszenie „dobrego” (HDL).

Czym jest cholesterol i jak jego stężenie wpływa na działanie organizmu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz także: Cholesterol - co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: x-news

Bibliografia:

1. Szczeklik A. Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018.

2. Reiner Z. Na podstawie: ESC/EAS Guidelines for the management of dyslipidaemias. The Task Force for the management of dyslipidaemias of the European Society of Cardiology (ESC) and the European Atherosclerosis Society (EAS). Developed with the special contribution of: European Association for Cardiovascular Prevention & Rehabilitation. [w:] European Heart Journal, 2011; 32: 1769–1818.

Data aktualizacji: 11.12.2020,
Opublikowano: 10.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej