Czym jest choroba Forestiera? Przyczyny i objawy rozsianej samoistnej hiperostozy szkieletu

Fot. Dr_Microbe / Getty Images

Choroba Forestiera, zwana rozsianą samoistną hiperostozą szkieletu, charakteryzuje się tworzeniem nieprawidłowej tkanki kostnej w obrębie całego szkieletu. W sposób szczególny na jej wystąpienie narażone są osoby w podeszłym wieku, chore na cukrzycę i inne zaburzenia metaboliczne. 

Choroba Forestiera objawia się nadmiernym rozrostem tkanki kostnej, zwłaszcza w miejscu przyczepów ścięgien, więzadeł i torebek stawowych do kości. W konsekwencji dochodzi do zwiększenia ogólnej masy kośćca oraz rozmiękczenia i stopniowych ubytków chrząstki stawowej. Patologiczne zmiany lokalizują się przeważnie w odcinku piersiowym kręgosłupa. Terapia choroby Forestiera opiera się w dużej mierze na rehabilitacji.

Choroba Forestiera – wiadomości ogólne

Choroba Forestiera w nomenklaturze medycznej określana bywa jako rozsiana samoistna hiperostoza szkieletu, uogólniony samoistny nadmierny rozrost kości (z ang. diffuse idiopathic skeletal hyperostosis, DISH) czy choroba Forestiere–Rotes–de Querol. Zaliczana jest do grupy chorób zwyrodnieniowych. Jest jedną z niezapalnych spondyloartropatii, czyli chorób reumatycznych atakujących stawy, przebiegających z zajęciem stawów kręgosłupa. Jako osobna jednostka chorobowa figuruje od 1997 r.

Choroba Forestiera dotyczy przeważnie osób w podeszłym wieku. Szacuje się, że występuje u nawet 1/10 populacji > 65. r.ż. Częstość jej występowania jest większa u osób zmagających się z zaburzeniami metabolicznymi, jak cukrzyca, hiperurykemia (nadmierne stężenie kwasu moczowego w organizmie), hipertriglicerydemia (podwyższony poziom trójglicerydów we krwi), hipercholesterolemia (nadmierny poziom cholesterolu we krwi) i o nadmiernej masie ciała. Dotyczy od 13 do nawet 50% diabetyków. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety.

Przyczyny choroby Forestiera

Dokładne czynniki powstania samoistnej hiperostozy szkieletu nie zostały jako dotąd określone. Część badaczy przyczyn powstania choroby Forestiera upatruje w zestawieniu stanu hiperinsulinemii (zbyt wysoki poziom insuliny w organizmie), insulinooporności (obniżona wrażliwość organizmu na działanie insuliny), hiperglikemii (tzw. przecukrzenie, wysoki poziom cukru we krwi) z podwyższonym stężeniem insulinopodobnych czynników wzrostu. W konsekwencji hormon wzrostu nasila procesu wapnienia. Niektórzy wskazują na rolę czynników mechanicznych, długotrwałego zażywania niektórych leków przeciwdepresyjnych i retinoidów. Nie stwierdza się uwarunkowań genetycznych.

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni układ kostny: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Objawy choroby Forestiera

Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w chorobie Forestiera pojawiają się przeważnie w odcinku piersiowym kręgosłupa po stronie prawej. Na krawędziach trzonów kręgów tworzą się pseudoosteofity, przy czym nie zajmują one dysków międzykręgowych, w związku z czym nie zmniejsza się szerokość przestrzeni międzykręgowych. Powstałe zmiany ograniczają elastyczność kręgosłupa i powodują niezbyt silne dolegliwości bólowe, które promieniować mogą do kończyn dolnych i górnych. Nierzadko dochodzi do drętwienia rąk lub nóg i ograniczenia ruchomości skokowych, biodrowych, kolanowych. Objawy te stanowią źródło przewlekłego dyskomfortu, który może ograniczać codzienne funkcjonowanie. Osoby chore często mają problemy z poruszaniem się. W niektórych przypadkach choroba może przebiegać bezobjawowo i zostać wykryta przypadkowo w badaniach obrazowych.

Rozpoznanie choroby Forestiera

Rozpoznanie choroby Forestiera stawia się zwłaszcza w oparciu o wyniki badania radiologicznego. W obrazie widoczne są rzekome osteofity, które kształtem przypominają papuzie dzioby. Dodatkowo nie stwierdza się występowania nadżerek stawowych czy zmniejszenia wielkości przestrzeni międzykręgowych. Brak jest też cech radiologicznych stanu zapalnego stawów krzyżowo-biodrowych. Czynniki te umożliwiają wykluczenie innych spondyloartropatii.

Leczenie choroby Forestiera

Szczególne miejsce w leczeniu choroby Forestiera odgrywa rehabilitacja, a zwłaszcza kinezyterapia (gimnastyka lecznicza), krioterapia (zimnolecznictwo), elektroterapia (prądy lecznicze). Polecane jest również leczenie sanatoryjne w kierunku balneoterapii, czyli zabiegów z wykorzystaniem wody leczniczej, i akupunktury. W przypadku chorych doświadczających silnych dolegliwości bólowych stosuje się farmakoterapię opartą o niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Niekiedy stopień zaawansowania zmian wymaga stosowania sprzętu ortopedycznego, jak wkładki do obuwia, laski, kule, stabilizatory stawów, balkoniki. Ciężkie zmiany mogą stanowić podstawę do wdrożenia leczenia operacyjnego. W przypadku gdy samoistna hiperostoza szkieletu dotyczy chorych na cukrzycę, konieczne jest jej leczenie, zwłaszcza odpowiednia dieta, redukcja nadmiernej masy ciała, systematyczna aktywność fizyczna. Polecany formy ruchu to pływanie, rower normalny lub stacjonarny, które pomocne okazują się szczególnie przy zajęciu stawów biodrowych i kolanowych. Nie jest możliwe całkowite wyleczenie choroby Forestiera, gdyż powstawanie nadmiernej ilości tkanki kostnej to proces nieodwracalny.

Choroba Forestiera w klasyfikacji ICD-10

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) choroba Forestiera zaklasyfikowana została do kategorii M, czyli Choroby układu kostno-mięśniowego i tkanki łącznej, podkategorii 48, czyli Inne choroby kręgosłupa i podtypu 1, czyli Zesztywniająca hiperostoza [choroba Forestiera].

Bibliografia:

1. Pazdur J., Objawy reumatyczne w przebiegu chorób narządów wewnętrznych, Poznań, Termedia, 2010.

2. Kołczewska A., Puszczewicz M., Uogólniona samoistna hiperostoza szkieletu, W: Puszczewicz M. (red.), Reumatologia, Warszawa, Medical Tribune Polska, 2010, s. 441-446.

3. Jasik A., Marcinowska-Suchowierska E., Bóle stawów u osób w wieku podeszłym, „Postępy Nauk Medycznych”, 2011, XXIV(5), s. 402-409.

Data aktualizacji: 18.01.2019,
Opublikowano: 18.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej