Czy puszczać dziecko do przedszkola? Pediatra: „Zwróćmy uwagę na stan zdrowia dzieci. One też chorują przewlekle”

Fot: Iwona Lisowska (1)

Od środy 6 maja 2020, zgodnie z odgórna decyzją, część żłobków i przedszkoli została ponownie otwarta. W ciągu ostatnich tygodni, kiedy placówki były zamknięte, pracownicy przedszkoli dezynfekowali sale i zabawki. Czy posłać dziecko do przedszkola? Jakie objawy u naszego dziecka powinny nas zaniepokoić? Czy to dobry moment na szczepienia? Na te i inne pytania odpowiada dr Hanna Czajka, pediatra i specjalista chorób zakaźnych w rozmowie z Ewą Drzyzgą.

Otwarcie żłobków i przedszkoli

Część żłobków i przedszkoli zostało otwartych już 6 maja. Kolejne placówki mają się otwierać 11, 18 i 25 maja.

W związku z otwarciem przedszkoli Główny Inspektor Sanitarny wydał szereg wytycznych przeciwepidemicznych. W grupach może przebywać maksymalnie 12 dzieci, każda grupa musi przebywać w innej sali, pomieszczenia muszą być co godzinę wietrzone. Sprzęty i zabawki muszą być regularnie dezynfekowane.

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Czy posyłanie dziecka do przedszkola jest bezpieczne?

Minister Zdrowia zaapelował do rodziców, że jeżeli nie muszą puszczać dzieci do przedszkola, to niech tego nie robią. Jakie zdanie ma w tej kwestii pediatra?

Czy dzieci i rodzice mogą czuć się bezpiecznie?

Ten problem ma dwa aspekty. Przyjrzyjmy się, jaki jest stan zdrowia naszego dziecka. Pamiętajmy, że dzieci również chorują przewlekle, np. mają rozpoznaną astmę. Dziecko może również znajdować się w grupie ryzyka. Niektóre schorzenia mogą powodować, że zakażenie nie będzie przebiegać tak łagodnie, jak to bywa u dzieci, a więc na pewno wywiad chorobowy, stan zdrowia to bardzo ważna sprawa. Wiemy, że większość dzieci choruje bezobjawowo, ale przenosi to zakażenie na domowników, a więc następne pytanie, z kim mieszka dziecko. Czy jest to rodzina wielopokoleniowa, a może w domu jest niemowlak. I w takim wypadku absolutnie dzieci nie puszczamy do przedszkola

- mówi dr Hanna Czajka.

Dzieci do 4. roku życia nie muszą nosić maseczek. W przedszkolu jednak są również starsze dzieci. Czy one są zobowiązane do noszenia maseczek w placówce?

Ciężko jest mi odpowiedzieć na to pytanie. Sama jak noszę maskę przez wiele godzin, to jestem tym zmęczona. Czy dziecko będzie trzymało maskę i kto będzie ją co chwila poprawiał? Dziecko zapewne ściągnie tę maskę i będzie chciało się uwolnić

- dodaje pediatra.

Czy dzieci mogą stosować  płyny do dezynfekcji?

Wszystkie środki, które stosują dzieci, powinny mieć atesty. Środki do dezynfekcji mają duże stężenie alkoholu, bo to on jest tutaj dobrym odkażaczem. Małe dzieci nie powinny tego typu środków stosować bez atestów. Lepszym pomysłem powinny być mydła antybakteryjne

wyjaśnia ekspertka.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Tajemnicza choroba u dzieci

W ostatnim czasie wiele się mówi o „tajemniczej chorobie Kawasakiego”. Naukowcy przestrzegają, że może ona mieć związek z koronawirusem, ponieważ u części dzieci, które trafiły do szpitala z objawami tajemniczej choroby, wykryto również obecność wirusa Sars-Cov-2. Już ponad 100 przypadków Kawasakiego zdiagnozowano u dzieci ma świecie. Czy my w Polsce również powinniśmy się jej obawiać?

Choroba Kawasaki jest znana od dawna. My pewien jej wzrost zauważyliśmy już od jakiegoś czasu. Choroba jest rzeczywiście przedmiotem badań. Choroba Kawasaki ma podłoże autoimmunologiczne, a więc jest związana z układem odpornościowym. I momentem wyzwalającym może być infekcja. Jest prawdopodobne, że wirus może wywoływać tego typu chorobę, która jest rzeczywiście groźna. Skuteczną metodą leczenia jest podawanie dużej dawki immunoglobuliny

- wyjaśnia dr Hanna Czajka.

W obecnej sytuacji rodzice martwią się o stan zdrowia swoich dzieci. Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem? Zdaniem pediatry dr Hanny Czajki, w momencie, kiedy dziecko gorączkuje powyżej 38, 39 stopni, konieczna jest wizyta u pediatry.

Natomiast jeżeli zauważamy u dziecka objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu (kaszel, duszności, u dzieci mogą pojawić się problemy gastryczne), wówczas rodzice powinni pojechać z dzieckiem do szpitala zakaźnego, gdzie na wstępie przejdzie testy na obecność koronawirusa

- wyjaśnia pediatra.

Skuteczna szczepionka

Naukowcy z całego świata pracują nad skuteczną szczepionką przeciwko Covid-19. Czy można tu wykorzystać szczepionkę na gruźlicę? Czy może ona uchronić nas przed zakażeniem koronawirusem?

Tu chcę rozwiać nadzieje. Jest to szczepionka przeciwko gruźlicy, ale nie przeciw zakażeniu koronawirusem. Ona nie chroni przed konkretnym wirusem, ale ma pewną właściwość i to jest hipoteza, że może złagodzić przebieg zakażenia wywołanego przez Sars-Cov-2

- tłumaczy pediatra.

Obejrzyj zapis live’a chata.

Data aktualizacji: 07.05.2020,
Opublikowano: 07.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej