Pijesz sodę oczyszczoną, by szybciej schudnąć? To może być niebezpieczne!

Getty Images/ivandzyuba

Soda oczyszczona na odchudzanie?  To znany sposób, by przyspieszyć utratę zbędnych kilogramów i wiele osób zastanawia się, czy z niego nie skorzystać. Niestety dietetycy nie mają dobrych wieści... Sprawdź, dlaczego zalecają ostrożność w piciu sody.

Soda oczyszczona wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z środkiem wykorzystywanym do pieczenia ciast lub podstawowym składnikiem domowej roboty preparatów czyszczących. Niektórzy sięgają również po sodę, gdy potrzebują środka na swędzenie skóry po ukąszeniu, mają nadkwasotę bądź katar. I rzeczywiście doraźne zastosowanie sody może przynieść ulgę w wielu drobnych dolegliwościach. Okazuje się jednak, że wśród fanów sody oczyszczonej są i tacy, którzy wierzą, że wspomaga proces odchudzania. Czy maja rację?

Przeczytaj też: Soda oczyszczona - najtańszy lek i kosmetyk. 8 sprawdzonych korzyści zdrowotnych i upiększających sody

Soda oczyszczona na odchudzanie

Jedni piją na pusty żołądek mieszankę z sody oczyszczonej, soku z cytryny i wody (szklanka wody, łyżeczka sody i dwie łyżeczki soku lub octu), drudzy są zdania, że aby stracić nadprogramowe kilogramy, wystarczy wziąć kąpiel w wodzie i sodzie (rozcieńczamy 4 filiżanki sody w wannie pełnej wody). Oba sposoby znane są od lat, ale wciąż czekamy na naukowe potwierdzenie ich działania.

Dziś wiemy jedynie to, że soda oczyszczona działa odchudzająco głównie ze względu na płyn, z którym jest zmieszana.  Napoje z dodatkiem sody zwiększają bowiem poziom nawodnienia organizmu, co z kolei może zmniejszyć apetyt i przyspieszać metabolizm. Przygotowuje się je na bazie wody oraz soku z cytryny lub octu jabłkowego.

Warto również wiedzieć, że roztwór z sodą zmniejszy ochotę na zjedzenie słodyczy i słonych przekąsek, czyli łakoci, które poza przyjemnością dają nam też centymetry w obwodzie.

Czy picie sody oczyszczonej jest bezpieczne?

Dla wymarzonej sylwetki wielu z nas jest w stanie zrobić naprawdę dużo. Warto jednak mieć na uwadze, że „odchudzające napoje” na bazie sody oczyszczonej trzeba spożywać z umiarem. Większe dawki zamiast do utraty kilogramów, mogą przyczynić się do zdrowotnych problemów. Czym grozi przedawkowanie sody?

Jednym ze skutków ubocznych picia sody oczyszczonej jest kwasica metaboliczna, czyli stan zaburzenia kwasów i zasad w organizmie. Nieleczona kwasica metaboliczna może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet i śmierci.

Picie sody ze względu na wysoką zawartość sodu, może powodować wysokie ciśnienie krwi, a w niektórych przypadkach przyczynić się do niewydolności serca. Soda spożywana w dużych ilościach może też doprowadzić do problemów żołądkowych, trudności w oddychaniu czy drgawek. Jeśli pijesz sodę zmieszaną z sokiem cytrynowym lub octem jabłkowym, możesz również zaserwować sobie wzdęcia.

Miej jednak również świadomość, że soda oczyszczona może wchodzić w interakcje z różnego rodzaju lekami, a co za tym idzie, obniżać ich skuteczność lub powodować reakcji niepożądane.

Soda oczyszczona - skutki uboczne

Soda oczyszczona spożywana w dużych dawkach może nie tylko doprowadzić do pewnych schorzeń, lecz także przynieść reakcje niepożądane, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha czy biegunkę. Jeśli zauważysz którekolwiek z nich u siebie, natychmiast przerwij kurację z wykorzystaniem sody oczyszczonej.

Czy warto pić sodę oczyszczoną?

Czy warto zatem sięgać po sodę oczyszczoną jako środek odchudzający? Pamiętaj, że w tej chwili nie zbadano, jaki wpływ na organizm ma długoterminowe spożywanie sody. Jeśli więc chcesz serwować sobie co rano napój, który ma pobudzać metabolizm – bezpiecznie sięgnąć po klasyczne rozwiązanie, czyli mieszankę letniej wody z sokiem z cytryny. Jeśli jednak bardzo zależy ci na wykorzystaniu sody oczyszczonej, lepiej zażyć kąpiel (choć i w tym przypadku nie ma naukowych dowodów, które potwierdzałyby jej odchudzające właściwości). Nawet jeśli niespecjalnie wspomoże ona walkę z kilogramami, ujędrni skórę i zapobiegnie powstawaniu cellulitu.

Przeczytaj też: Soda oczyszczona na twarz i włosy – działanie i jak zrobić domową maseczkę?

Zobacz, jakie jeszcze właściwości ma soda oczyszczona.

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 25.08.2020,
Opublikowano: 25.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej