Czy picie alkoholu w małych dawkach poprawia pracę mózgu na starość?
Getty Images
Czy alkohol może korzystnie wpływać na pracę mózgu? Według amerykańskich naukowców pity regularnie i w małych ilościach może w starszym wieku przynieść pewne korzyści.
Alkohol szkodzi zdrowiu – takie informacje znajdziemy między innymi na butelkach wyskokowych trunków. I choć od dawna nie tylko etykiety napojów procentowych mówią nam o szkodliwości ich spożywania, są naukowcy którzy twierdzą, że picie małych dawek alkoholu może poprawić pracę mózgu w starszym wieku. Jak to możliwe?
Czy picie alkoholu jest korzystne dla pracy mózgu?
W programie badawczym „Health and Retirement Study”, przeprowadzonym w latach 1996 – 2008, wzięło udział 20 000 dorosłych obywateli Ameryki (60% kobiet i 80% osób o białej skórze). Jakie wnioski płynęły z tego badania? Według ekspertów analizujących jego wyniki – małe lub umiarkowane picie alkoholu łączyło się z wyższą sprawnością umysłową. Ponadto rzadziej cierpieli oni na depresję Dodajmy, że biorące udział w badaniu kobiety piły tygodniowo 8 drinków, a mężczyźni 15. Chodziło o napoje do 5% alkoholu lub shot 40% trunku.
Czy warto więc pić regularnie małe dawki alkoholu? Cóż, w tej dziedzinie i temacie trzeba wykonać jeszcze wiele badań. Do tej pory większość naukowców zachęcało zdecydowanie bardziej do abstynencji, a jeśli już ktoś miał sięgnąć po kieliszek – najlepiej by robił to jak najrzadziej. Przypomnijmy bowiem, że procentowe napoje (nawet jeśli korzystnie działają na mózg w starszym wieku) fatalnie wpływają na wątrobę, jakość snu czy kondycję skórę.
Zobacz też film: Czy istnieje bezpieczne picie alkoholu?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 02.07.2020,
Opublikowano: 02.07.2020 r.
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?
Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?
Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie?
Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?
Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania.