Czy paradontoza może wywołać raka? Chcecie poznać odpowiedź? Oglądajcie program 36,6°C!

Fot: 36,6

Czy nieleczona paradontoza może doprowadzić do rozwoju raka? Czy pozytywne myślenie może przyspieszyć powrót do zdrowia? To tylko część tematów, które zostaną poruszone w najnowszym odcinku programu 36,6 °C. O czym jeszcze będzie mowa w programie?

Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek od 2017 roku dbają o zdrowie Polaków. Zachęcają do badań i większej dbałości o siebie. Nie boją się poruszać trudnych czy wstydliwych tematów. W piątym odcinku szóstego sezonu wezmą pod lupę zęby Polaków, a także sprawdzą, jak wielką moc ma pozytywne myślenie.

Od chorych zębów do raka

Może zwiększać ryzyko zawału, raka przełyku, czy raka jelita grubego. Naukowcy wiążą ją z chorobą Alzheimera, reumatoidalnym zapaleniem stawów, czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. O czym mowa? O paradontozie. Szacuje się, że cierpi na nią aż 70 proc. Polaków. W najbliższym programie – w sobotę, 5 października, o godzinie 18.00 – dowiecie się jak można zapobiec tej chorobie i jak skutecznie ją leczyć.

Czy lody są zdrowe?

Lody nie są tylko przysmakiem dzieci, również większość dorosłych uwielbia ich smak. Z tym, że są pyszne nikt nie dyskutuje, ale czy są zdrowe? O tym i o innych faktach i mitach na temat lodów Ewa Drzyzga porozmawia z Pauliną Ihnatowicz – dietetykiem klinicznym. Wszystkiego o lodach dowiecie się już w najbliższą sobotę, 5 października, o godzinie 18.00!

Jaką siłę ma pozytywne myślenie?

Wszystkimi procesami w naszym organizmie steruje mózg. Nawet nasze myśli – chociaż rzadko się o tym mówi – są reakcjami chemicznymi. Kiedy myślimy o czymś stresującym wydziela się kortyzol, co w rezultacie prowadzi do wzrostu ciśnienia, podobnie ze szczęściem – przy radosnych myślach poziom endorfin rośnie. Siła myśli, także w leczeniu onkologicznym jest nieoceniona. O tym jak pozytywne myślenie pomaga w radzeniu sobie z nowotworem dowiecie się z rozmowy Ewy Drzyzgi z prof. Jerzym Stuhrem.

Zobacz film i dowiedz się o czym będzie mowa w piątym odcinku programu 36,6°C

Zobacz film: zobacz o czym będzie mowa w piątym odcinku programu 36,6 Źródło: 36,6

Woda z kranu. Czy jest lepsza od tej z butelki?

Ponad połowa Polaków, boi się pić wodę z kranu i wybiera wodę sklepową. Taka woda sprzedawana w butelkach, nie tylko jest droższa, ale do jej produkcji używany jest plastik, który szkodzi środowisku. Tymczasem coraz częściej jesteśmy zachęcani do picia wody z kranu. Czy kranówka nie zaszkodzi naszemu zdrowiu? Odpowiedź znajdziecie w najnowszym odcinku programu 36,6°C!

Nowoczesna metoda operowania jelita grubego

Nowotwory dolnego odcinka jelita grubego wciąż są tematem tabu. Wielu pacjentów wstydzi się swoich problemów i zgłaszają się do lekarza bardzo późno. Twórcy programu 36,6°C postanowili zmierzyć się tym problemem i przełamać tabu, które towarzyszy chorobom końcowego odcinka układu pokarmowego. Już w najbliższą sobotę, 5 października, będziecie mogli zobaczyć, jak w nowoczesny sposób, operuje się guzy zlokalizowane w dolnym odcinku jelita grubego.

Data aktualizacji: 03.10.2019,
Opublikowano: 01.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej