Czy liszaj jest zaraźliwy? Patogeneza choroby, droga zakażenia, objawy

Fot: Catherine Falls Commercial / gettyimages.com

Liszaj płaski to przewlekła choroba skóry, błon śluzowych i paznokci, charakteryzująca się obecnością drobnych, czerwonych, swędzących plam i grudek. Objawy pojawiają się nagle i stopniowo narastają. Przyczyny liszaja nie są jednoznacznie poznane. Wiadomo, że choroba nie jest zaraźliwa.

Liszaj płaski pojawia się zwykle u osób w wieku 30–60 lat z nieznanych przyczyn, ale często współwystępuje z chorobami autoimmunologicznymi. Nierzadko schorzenie mylone jest liszajcem – chorobą zakaźną o podobnym przebiegu, ale dotykającą dzieci pomiędzy 2. a 6. rokiem życia.

Zobacz także:

Kontrowersyjna choroba Morgellonów – przyczyny, objawy, leczenie

Czy promieniowanie podczerwone jest szkodliwe dla zdrowia? Zastosowanie i zagrożenia

"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Liszaj płaski – czy jest zaraźliwy?

Liszaj płaski to przewlekła choroba zapalna skóry, błon śluzowych i paznokci, charakteryzująca się obecnością typowych cech klinicznych, takich jak drobne, czerwone, swędzące plamy i grudki o nieregularnej powierzchni. Etiologia schorzenia nie jest jednoznacznie poznana, choć symptomy obserwowane są zwykle w przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak np. cukrzyca. Szacuje się, że istotną rolę w zawiązaniu się choroby odgrywają limfocyty T, czyli komórki odpowiedzialne za odpowiedź odpornościową ustroju, które atakując warstwy podstawne naskórka, prowadzą do ich zwyrodnienia i śmierci. Czynnikami inicjującymi tego typu zjawisko są antygeny wirusowe i bakteryjne, jony metali, niektóre leki, zwłaszcza penicylaminy, a także czynniki fizyczne. Ponadto liszaj płaski może być wywołany przez wstrząs psychiczny. Objawy pojawiają się nagle, stopniowo narastają w różnych okolicach ciała. Ze względu na różnorodność kliniczną i narządy, w których zmiany dermatologiczne się pojawiają, wyróżnia się wiele postaci choroby.

Liszaj może pojawić się w każdym wieku, jednak zwykle rozpoczyna się u osób między 30. a 60. rokiem życia, częstotliwość występowania choroby u obu płci jest zbliżona. Liszaj płaski należy do chorób niezakaźnych. Osoby zastanawiające się, jak można się zarazić liszajem płaskim, mogą być zatem spokojne o swoje zdrowie. Liszaj zaraźliwy nie jest tym samym schorzeniem co liszajec – choroba zakaźna o nieco innym przebiegu, ale dotykającą najczęściej dzieci między 2. a 6. rokiem życia.

Liszaj twardzinowy, pęcherzowy czy wrzodziejący – czy są zaraźliwe i jak je rozpoznać?

Bez względu na rodzaj liszaja, chorobą nie można się zarazić przez kontakt z nosicielem. Schorzenie rozwija się na skutek wewnętrznych czynników, takich jak zaburzenia autoimmunologiczne i hormonalne, a także uwarunkowania genetyczne. Do często spotykanych postaci liszaja płaskiego należą m.in.:

  • liszaj płaski obrączkowaty – charakteryzuje się zmianami skórnymi na tułowiu, kończynach i mosznie. Wykwity formują układ obrączkowy;
  • liszaj płaski przerostowy, zwany też brodawkowym – w jego przebiegu patologiczne, żółto-szare bądź czerwono-brunatne, swędzące i twarde grudki pojawiają się zwykle na przedniej powierzchni podudzi;
  • liszaj płaski twardzinowy, zwany też zanikowym – wyróżnia się fioletowymi zmianami skórnymi z zanikiem barwy w części centralnej, występuje głównie na kończynach dolnych;
  • liszaj płaski pęcherzowy – jego cechą charakterystyczną są pęcherze na nogach wypełnione przejrzystym, jasnym płynem;
  • liszaj płaski wrzodziejący – wyróżnia się zmianami nadżerkowymi o ostrych, nieregularnych brzegach, wielkością przypominającymi monetę, zlokalizowanymi na podeszwach stóp i w przestrzeniach międzypalcowych.

Liszaj płaski ogólnie cechuje się obecnością wielobocznych grudek, na których powierzchni można zaobserwować cienkie, białe linie, tzw. siateczkę Wickhama. Niebiesko-szaro-czerwone zabarwienie wykwitów wyraźnie odróżnia chorobę od innych zmian patologicznych skóry czy naturalnych znamion. Liszaj płaski charakteryzuje się także objawem Koebnera, czyli zmianami liszajowatymi, poprzedzonymi kilkudniowym niewielkim urazem, np. zadrapaniem.

Liszajec zakaźny – jak można się zarazić?

Liszajec to bakteryjna choroba zakaźna powierzchniowych warstw skóry, najczęściej występująca u niemowląt i dzieci w wieku od 2 do 6 lat. W obrazie klinicznym schorzenia wyróżnia się pęcherze, choć choroba może również przebiegać bez tego typu zmian. Patogeny prowokujące wykwity skórne to gronkowiec złocisty oraz paciorkowiec ropny. Mimo że choroba zwykle dotyczy najmłodszych, to może również pojawić się u osób dorosłych.

Liszajcem zakaźnym można zarazić się w wyniku bezpośredniego kontaktu z nosicielem bakterii, m.in. poprzez zespołowe gry, zabawy i dyscypliny sportowe. Duże prawdopodobieństwo przeniesienia chorobotwórczej bakterii w przypadku dzieci obserwuje się w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Liszajec zakaźny wyróżnia się od innego rodzaju chorób skórnych szybko powiększającymi się bąblami, zajmującymi znaczną powierzchnię ciała, wypełnionymi jasną, przeźroczystą cieczą, która w dalszym procesie dojrzewania pęcherza mętnieje i zmienia kolor na ciemnożółty. W ciągu blisko 2 dni wykwity pękają, a wylana ropnopodobna substancja zastyga, tworząc jasnobrązowe stupy, stopniowo pokrywane przez nadżerki.

Jak powstaje liszaj płaski? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Liszaj płaski - co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Jabłońska S., „Choroby przenoszone drogą płciową”, PZWL, Warszawa 2005.

2. Jabłońska S., „Dermatologia”, PZWL, Warszawa 2008.

3. Stachura J., „Patologia narządowa”, PAU, Kraków 2005.

Data aktualizacji: 13.03.2021,
Opublikowano: 13.03.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej