Czy guma do żucia może pomóc w odchudzaniu? 

Getty Images/ Jerome Tisne

Jej głównym zadaniem jest odświeżenie oddechu. Niemniej jednak są i tacy, którzy w żuciu gumy doszukują się również innych funkcji. Czy prawdą jest, że czynność ta wspomaga odchudzanie? Postanowiliśmy wziąć ten temat pod lupę. 

Ludzie dzielą się na tych, którzy nie wyobrażają sobie nie żuć gumy po posiłku i takich, którzy niechętnie sięgają po tego typu produkty. Jednak niezależnie od tego, do której grupy możesz siebie zaliczyć, warto wiedzieć, że odświeżenie oddechu to nie jedyne, co gwarantuje spożywanie tego artykułu spożywczego.

Przeczytaj też: Jak zacząć odchudzanie? Zasady skutecznej diety i ćwiczeń

Czy żucie gumy wspomaga odchudzanie?

Odpowiedź na to pytanie może brzmieć twierdząco. Dlaczego? Istnieją badania, które sugerują, że żucie gumy pomiędzy posiłkami pomaga zmniejszyć głód i przede wszystkim likwidować apetyt na słodkie czy słone przekąski. A dzieje się tak, ponieważ podczas wykonywania tej czynności uwalniane są hormony jelitowe. Dodajmy, że respondenci, którzy żuli gumę przez pół godziny po posiłku, dłużej deklarowali uczucie sytości, aniżeli osoby, które nie sięgnęły po ten produkt. Niestety jednak ze wspomnianego badania wynikało też, że guma zmniejszała ochotę na owoce, co może świadczyć o tym, że ogólnie obniża nie tylko apetyt, ale też jakość diety. Autorzy badania zaznaczali jednak, że nie na wszystkich jednakowo działa żucie gumy, w związku z czym nie powinno się jej traktować jako skuteczny sposób na obniżanie łaknienia.

Warto też wiedzieć, że nie jest to jedyne badanie, które potwierdzało, że żucie gumy może mieć wpływ na zrzucanie zbędnych kilogramów. Inne eksperymenty z gumą w roli głównej pokazują, że spożywanie jej między posiłkami powoduje jedzenie mniejszych dawek kalorii. W jednym z badań uczestnicy, którzy żuli gumę między śniadaniem a lunchem, nie tylko czuli się mniej głodni między posiłkami, ale także jedli około 68 mniej kalorii (to tyle ile ma na przykład mały kawałek owocu czy dwie łyżeczki masła orzechowego) w porze lunchu niż ci, którzy sięgali po ten produkt. Podobnie testy pokazują też, że guma do żucia po posiłku może sprawić, że zje się do 10% mniejszą porcję przekąski, a do tego 3 godziny później, niż gdyby nie żuć żadnej gumy.

Dodajmy jeszcze, że wykonano również badania, które potwierdzają, że żując gumę przed i po śniadaniu, respondenci spalali około 3-5 procent więcej kalorii w ciągu 3 godzin po posiłku w porównaniu z osobami, które w ogóle nie spożywały tego rodzaju produktu.

I choć wyniki tych badań wyglądają obiecująco, ostatecznie warto pamiętać, że mowa tutaj o niecałych 100 kaloriach, co w perspektywie dziennego jadłospisu nie daje dużej obniżki. 

Przeczytaj też: Jakie błędy popełniamy przy odchudzaniu? Sprawdź, co mówi dietetyk

Żucie gumy - negatywne skutki 

Czy warto więc żuć gumę walcząc o szczuplejszą sylwetkę? Cóż, nie zaszkodzi wypróbować tego sposobu na własnej skórze. Pamiętaj jednak, by zachować umiar. Zbyt duże ilości gumy mogą powodować biegunki, zaburzenia stawu żuchwowego, a także... uszkadzać zęby. 

Zobacz też fakty i mity o gumie do żucia. 

Źródło: x-news


Data aktualizacji: 18.09.2020,
Opublikowano: 18.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej