Kobiety, które oczekują narodzin dziecka powinny dokładniej przyjrzeć się swojej diecie. To, co je ciężarna ma bezpośrednie przełożenie na rozwój dziecka. Tym samym dieta przyszłej mamy powinna być odpowiednio zbilansowana i dostarczać wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Czy dieta wegetariańska spełnia te warunki?
Jeszcze do niedawna uważano, że kobieta, która spodziewa się dziecka powinna jeść za dwoje. Współczesna medycyna obaliła jednak to przekonanie i odradza kobietom taki sposób odżywiania. Zdaniem specjalistów kaloryczność posiłków powinna podnieść się tylko nieznacznie. Tych kalorii może być więcej u tych kobiet, które są aktywne fizycznie.
Co powinna jeść kobieta w ciąży?
Dieta kobiet w ciąży niewiele różni się od zaleceń zawartych w piramidzie żywienia. Podstawą codziennego menu powinny być przede wszystkim warzywa i owoce. To właśnie te produkty zawierają najwięcej substancji odżywczych oraz witamin, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Przyszłe mamy powinny wybierać przede wszystkim zielone warzywa. Dlaczego? To one zawierają najwięcej kwasu foliowego. Związek ten zapobiega uszkodzeniu cewy nerwowej, z której rozwijają się mózg i rdzeń kręgowy dziecka.
W diecie przyszłej mamy powinny się także znaleźć produkty pełnoziarniste, nabiał, ryby (należy unikać dużych ryb, takich jak tuńczyk, w ich mięsie może znajdować się zbyt dużo rtęci) oraz mięso. To ostanie – tak samo, jak w przypadku każdej innej osoby – powinno pojawiać się sporadycznie.
Dieta wegetariańska – czy warto ją stosować w ciąży?
Dieta wegetariańska cieszy się coraz większą popularnością. Zdaniem badaczy, takie menu ma korzystny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i na środowisko naturalne. Czy taka dieta jest wskazana także kobietom w ciąży? Zdaniem Katarzyny Siczek, dietetyczki, kobiety w ciąży mogą stosować taką dietę, pod warunkiem, że jest ona prawidłowo zbilansowana. O czym jeszcze warto pamiętać? Dowiecie się tego z filmu:
Zobacz film: Wegetarianizm a ciąża Źródło: 36,6
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 20.09.2019,
Opublikowano: 01.09.2019 r.
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?
Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?
Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie?
Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?
Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania.