Czosnek niedźwiedzi – dlaczego warto go jeść?

Fot: Jeffoto / gettyimages.com

Czosnek niedźwiedzi nie jest tak popularny jak ten klasyczny, a szkoda bo znacznie przewyższa go w zawartości niektórych substancji. Czym czosnek niedźwiedzi różni się od tego zwykłego i dlaczego warto wprowadzić go do codziennej diety?

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), inaczej czosnek cygański lub cebula czarownic, to roślina, która znana jest już od starożytności. Mimo że nazywana jest czosnkiem to wyglądem w ogóle go nie przypomina. Czosnek niedźwiedzi to roślina dzikorosnąca. Można ją spotkać praktycznie w całej Europie, a także w niektórych regionach Azji. W Polsce czosnek niedźwiedzi zaczyna pojawiać się na przełomie marca i kwietnia. Rośnie głównie w Bieszczadach, Puszczy Kampinoskiej, Białowieskiej i w okolicach Sandomierza. Roślina ma 20-30 cm wysokości, lancetowate liście, białe, przypominające kształtem gwiazdy, kwiaty. Warto zaznaczyć są trujące i ich zjedzenie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Najbardziej charakterystyczną cechą czosnku niedźwiedziego jest jednak jego bardzo intensywny czosnkowy zapach.

Jak wykorzystać czosnek niedźwiedzi? Odpowiedz znajdziesz w naszym filmie: 

Zobacz film: Prozdrowotny czosnek niedźwiedzi. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Czosnek niedźwiedzi – jak uprawiać?

Mimo że czosnek niedźwiedzi jest rośliną dzikorosnąca to jego zrywanie jest zabronione. Od 2012 roku decyzją Ministerstwa Środowiska roślina znajduje się pod ochroną. Na szczęście można go uprawiać.

Uprawa czosnku niedźwiedziego nie jest trudna i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Sama roślina nie jest wymagająca, więc może ją hodować praktycznie każdy. Jedyne o czym trzeba pamiętać to to, że roślina najlepiej czuje się zaciemnieniu i lubi niskie temperatury. Należy także regularnie usuwać rosnące wokół niej chwaty i podlewać, zwłaszcza w okresach suszy. Czosnek niedźwiedzi można posadzić w przydomowym ogródku lub na działce.

Czosnek niedźwiedzi – właściwości

Czosnek niedźwiedzi pod względem wartości odżywczych niewiele różni się od tradycyjnego czosnku. Przewyższa go jednak pod względem zawartości siarki. Pierwiastek ten ma korzystny wpływ na wygląd skóry, włosów i paznokci. Siarka bowiem jest głównym składnikiem kolagenu.

Doskonale zwalcza infekcje zarówno bakteryjne, wirusowe, jak i grzybicze (sprawdza się także przy infekcjach intymnych). Dodatkowo siarka ma korzystny wpływ na działanie układu odpornościowego, gdyż wspomaga produkcję immunoglobulin. Zawarte w czosnku niedźwiedzim kwasy fenolowe rozrzedzają wydzielinę zalegającą w oskrzelach, tym samym ułatwiają odkrztuszanie. Warto zaznaczyć, że czosnek niedźwiedzi działa podobnie do antybiotyku, jednak w przeciwieństwie do jego syntetycznej postaci nie niszczy wszystkich bakterii, jedynie te złe.

Czosnek niedźwiedzi powinien znaleźć się w diecie osób, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. Okazuje się bowiem, że roślina obniża poziom „złego” cholesterolu, a podnosi stężenie „dobrego”. Tym samym chroni przed zawałem serca, udarem oraz miażdżycą.

Na czosnek niedźwiedzi warto zwrócić uwagę także ze względu na adenozynę, której posiada znacznie więcej niż zwykły czosnek. Co to takiego? Substancja ta rozrzedza krew, rozszerza naczynia krwionośne tym samym zapobiega tworzeniu się groźnych zakrzepów. Dodatkowo roślina pomaga wyregulować ciśnienie.

Czosnek niedźwiedzi zawiera także sporo żelaza. Pierwiastek jest niezbędny do produkcji czerwonych krwinek, dodatkowo wchodzi w skład hemoglobiny, która rozprowadza tlen po całym organizmie.

Czosnek niedźwiedzi ma korzystny wpływ na działanie układu pokarmowego. Wspomaga produkcję żółci, co wspomaga trawienie i chroni przed wzdęciami.

Dlaczego warto sięgać po czosnek? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Czosnek niedźwiedzi właściwości zdrowotne i lecznicze. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czosnek niedźwiedzi – przeciwwskazania

Mimo że czosnek niedźwiedzi uznawany jest za bezpieczny, to nie każdy może wprowadzić go do diety. Ze względu na właściwości żółciotwórcze powinny na niego uważać osoby, które zmagają się chorobą wrzodową. W ich przypadku zamiast pomóc, zaostrzy przebieg choroby. Uważać powinny także osoby, które przyjmują lekki przeciwzakrzepowe. Choć czosnek niedźwiedzi chroni przed powstawaniem zakrzepów, to przed wprowadzeniem go do diety lepiej skonsultować się z lekarzem. Niektóre badania wskazują, że czosnek może uczulać, dlatego lepiej nie przesadzać z jego ilością. O umiarze muszą pamiętać również kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Czosnek niedźwiedzi – jak stosować?

Czosnek niedźwiedzi można jeść zarówno na surowo, jak na ciepło. W pierwszym przypadku zachowa wszystkie swoje właściwości. Z powodzeniem można go dodawać do sałatek, past, kanapek czy surówek. Na ciepło zaś świetnie komponuje się z kurczakiem, jajkami, wołowiną czy daniami na bazie makaronu. Można z niego zrobić także domowe pesto. Do jego przygotowania potrzeba pięciu wiązek czosnku niedźwiedziego, 100 ml oliwy z oliwek oraz sól i pieprz do smaku. Umyte i odsączone liście zblenduj, dodaj oliwę i przyprawy i dokładnie wymieszaj. Gotowe pesto można przełożyć do słoiczka, przechowywane w ciemnym i chłodnym miejscu może stać nawet kilka miesięcy.

Data aktualizacji: 09.07.2020,
Opublikowano: 14.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej