Czas jest najważniejszy! Jak rozpoznać udar i jak pomóc poszkodowanemu?

Fot: andresr / gettyimages.com

Szacuje się, że każdego roku udar mózgu dotyka aż 80 tysięcy osób. Niestety ogromna grupa pacjentów nie wie jak go rozpoznać i trafia do lekarza zbyt późno. A w tym przypadku czas ma kluczowe znaczenie. Zatem, jak rozpoznać udar?

Udar mózgu to nagłe zaburzenie czynności mózgu. Pierwsze objawy zaczynają pojawiać się w przeciągu 24 godzin od wystąpienia nieprawidłowości. W zależności od tego, czy doszło do wylewu czy zatrzymania przepływu krwi medycyna wyróżnia dwa rodzaje udarów – niedokrwienny (skrzep blokuje przepływ krwi, diagnozowany jest w 80 proc. przypadków) oraz krwotoczny (dochodzi do pęknięcia naczynia i rozlania się krwi w mózgu). Oba są równie niebezpieczne i wymagają natychmiastowego wezwania pogotowia.

Im szybciej chory trafi do szpitala i zostanie mu udzielona właściwa pomoc, tym większe ma szanse na powrót do pełnego zdrowia i uniknięcie np. niepełnosprawności lub niedowładów.

Udar – jakie daje objawy?

Mimo że udar jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, to ciągle wiemy o nim za mało i często bagatelizujemy jego pierwsze objawy. Do najbardziej charakterystycznych objawów udaru należą:

  • nagłe zaburzenie czucia lub drętwienie jednej strony ciała;
  • wykrzywienie twarzy, najczęściej jest to opadający kącik ust;
  • nagłe osłabienie kończyny po jednej stronie ciała;
  • problemy z mówieniem (chory mówi bardzo niewyraźnie, bełkotliwie);
  • problemy z widzeniem (osoby z udarem często niedowidzą na jedno oko);
  • zawroty głowy (pacjenci nagle upadają, wpadają np. na meble);
  • niepewny chód, jak u osoby pod wpływem alkoholu.

Poniżej znajdziesz ulotkę, która pomoże Ci zdiagnozować udar i odpowiednio szybko zareagować. Pamiętaj, czas w tym przypadku jest najważniejszy!

Fot: Fundacja Udaru Mózgu

Warto pamiętać, że u części pacjentów dolegliwości mijają samoistnie po ok. 15-20 minutach. Nie znaczy to jednak, że zagrożenie minęło. W takich sytuacjach mówi się o tzw. małym udarze, który może zapowiadać „prawdziwy” udar, dlatego on także wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Zobacz film i dowiedz się jak rozpoznać udar:

Zobacz film: Jak rozpoznać udar? Źródło: 36,6.

Udar mózgu – u kogo pojawia się najczęściej?

Udar mózgu może pojawić się u każdego bez względu na wiek, płeć czy styl życia. W grupie największego ryzyka znajdują się jednak osoby, które mają:

  • chorobę serca, np. migotanie przedsionków;
  • choroby naczyń;
  • zaburzenia gospodarki lipidowej;
  • nadużywają alkoholu.

Ryzyko wystąpienia udaru jest wyższe u kobiet, zwłaszcza tych po 55. roku życia oraz u osób, u których w rodzinie już ktoś przechodził udar.

Udar mózgu – diagnoza

Aby potwierdzić udar – poza analizą objawów – konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej, która pozwala dokładnie zlokalizować skrzep lub miejsce, w którym doszło do krwawienia. Dodatkowo wykonuje się USG Dopplera oraz badanie poziomu krzepnięcia krwi.

Jak wygląda leczenie udaru?

Leczenie udaru zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Przy udarach niedokrwiennych konieczne jest podanie leku, który rozpuści skrzeplinę. Im szybciej zostanie podany, tym większe szanse na to, że uda się uniknąć groźnych powikłań.

U pacjentów z udarem krwotocznym zazwyczaj stosuje się leczenie ogólne. Wymaga ono uwzględnienia współistniejących chorób układu krwionośnego i naczyniowego. Ewentualna farmakoterapia zapobiega wystąpieniu obrzęku mózgu i wzrostowi ciśnienia śródczaszkowego. Ponadto bardzo ważne jest: monitorowanie czynności życiowych i ciśnienia tętniczego (nie powinno być ono ani zbyt niskie, ani zbyt wysokie).

Skąd się bierze udar? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Skąd się bierze udar mózgu? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 26.10.2018,
Opublikowano: 25.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej