Czarna porzeczka vs. jagody goji. Fakty i mity o superfood

Fot. 36,6

Świadomość na temat tego, co warto jeść ciągle rośnie. W sklepach wybór jest ogromny, ale czy warto ulegać modzie i kupować produkty zagraniczne, które uważane są za tzw. superfood? Czy siemię lniane jest lepsze od nasion chia? Czy orzechy arachidowe (które w rzeczywistości są fasolą) są zdrowe? W programie 36,6°C poznaliśmy całą prawdę. 

Co do tego, że warto jeść zdrowo nie ma wątpliwości. Wątpliwości mogą pojawić się przy kupowaniu produktów, które oferują nam sklepy, także te ze zdrową żywnością. Podobno jarmuż jest odkryciem ze względu na ilość cennych składników odżywczych, które zawiera. Podobno jagody goji zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Podobno orzechy pekan są niebywale zdrowe. Czy to wszystko chwyty reklamowe? Co znajdziemy w zagranicznej żywności i czy jest ona lepsza od naszej rodzimej? Czym jest superfoodSprawdźcie w programie 36,6°C:

Zobacz film: Superfoods. Co jeść, a czego powinno się unikać? Źródło: 36,6

Jagody goji to z całą pewnością wartościowe jedzenie, ale poddane procesowi suszenia traci wiele ze swoich cennych składników. Dla przykładu - witaminę C, z której wysokiej zawartości słynie. Czarna porzeczka w 100 g zawiera 300 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę C! Niestety w sklepach dostępna jest tylko w okresie letnim. Jednak prof. Łabuzek od razu podpowiada, co z nią robić:

Mroźmy! Mrożone produkty nie tracą swoich właściwości odżywczych w przeciwieństwie do tych suszonych. 

Jagody goji są zdrowe - ale tyczy się to także naszych polskich jagód, które również możemy zamrozić i korzystać z nich na długo po sezonie. Dodatkowo nie wiemy kiedy i w jakich warunkach transportowane do Polski były jagody goji. I tutaj mamy dla was ciekawostkę:

Orzechy arachidowe to w rzeczywistości fasola, zawiera więc dużo białka. Jednak nie warto jej jeść, ponieważ w trakcie transportu do Polski przewożona jest w wielkich workach, w których pleśnieje. W takim spleśniałym produkcie znajdziemy bardzo szkodliwe mykotoksyny.

A co z jarmużem? Owszem, zdrowy jest, ale nie jest wyjątkowy! Równie dobrze możemy jeść kapustę, nad którą jarmuż nie ma wyższości. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie zielone rośliny są bardzo zdrowe. 

Orzechy to kolejna kategoria produktów z grupy superfood. Podobno orzechy pekan charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi. W każdym rodzaju orzechów znajdziemy wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K. Orzechy pekan nie są pod tym względem wyjątkowe - również w orzechach włoskich czy laskowych znajdziemy bogactwo witamin oraz... całkiem dużo kalorii. 

W przypadku zdrowej i zbilansowanej diety ogromne znaczenie ma dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych substancji. Niestety nie istnieje jedzenie, które zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, takich jak np. nowotwory. Są pewne grupy produktów, które nie wykazują działa pobudzającego procesy nowotworowe. Oczywiście warto odżywiać się zdrowo, ale i rozsądnie - często bardzo zdrowe produkty produkowane są w Polsce. Mowa tu o siemieniu lnianym, które w zasadzie z powodzeniem może zastąpić nasiona chia! 

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z drugiego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 18.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej