Cukrzyca insulinozależna, czyli cukrzyca typu 1: objawy, przyczyny, leczenie i powikłania

Fot: Pixabay / pixabay.com

Podawanie insuliny to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia cukrzycy typu 1. Diabetyk może w tym celu korzystać z tzw. penów albo pompy insulinowej. W niektórych przypadkach cukrzycy typu 1 przeprowadza się przeszczep trzustki.

Oprócz cukrzycy typu 1 wyróżnia się też m.in cukrzycę typu 2, która stanowi większość wśród wszystkich przypadków cukrzycy. O ile cukrzyca typu 1 polega na tym, że organizm nie jest w stanie wytworzyć insuliny, o tyle cukrzyca typu 2 jest wynikiem oporności na insulinę.

Objawy cukrzycy typu 1: silne pragnienie, częstomocz,  wilczy apetyt i spadek masy ciała.

Cukrzyca typu 1 objawia się najczęściej u dzieci i młodych osób do 30. roku życiaCharakterystyczne dla niej symptomy to:

  • silne, niezaspokojone pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • odczuwanie silnego głodu,
  • zmniejszenie wagi ciała bez wyraźnej przyczyny,
  • senność,
  • osłabienie,
  • rozdrażnienie,
  • mdłości i wymioty,
  • pękanie kącików ust i objawy skórne, takie jak wzmożone łuszczenie naskórka, przesuszenie i szorstkość skóry,
  • opuchnięte i czerwone gardło, czasem również nalot na migdałkach,
  • glukoza w moczu,
  • cuchnący oddech - zapach acetonu.

    Zobacz film: Jakie są przyczyny cukrzycy typu I? Źródło: 36,6.

    Objawy cukrzycy typu 1 u dzieci pojawiają się w różnym wieku. Choroba może ujawnić się też dopiero w wieku dorosłym, wówczas określa się ją mianem cukrzycy LADA, czyli z angielskiego utajoną cukrzycą autoimmunologiczną u dorosłych. Manifestacje cukrzycy typu 1 po trzydziestce stanowią od około 5 do 10% wszystkich przypadków.

    Zobacz też: Objawy cukrzycy ciążowej

    Istotą cukrzycy jest hiperglikemia. To utrzymujący się zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Skutkami hiperglikemii są:

    • mikroangiopatia, czyli uszkodzenie małych naczyń krwionośnych,
    • makroangiopatia - uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych.

    Konsekwencją powstałych uszkodzeń są powikłania cukrzycy, jak:

    • retinopatia cukrzycowa - uszkodzenie siatkówki oka,
    • neuropatia cukrzycowa - zaburzenie działania układu nerwowego, w tym wrażliwości na bodźce zewnętrzne,
    • nefropatia cukrzycowa - uszkodzenie nerek,
    • choroby serca,
    • udar mózgu,
    • stopa cukrzycowa.

    Zobacz film: Cukrzyca typu 1 - charakterystyka i leczenie. Źródło: 36,6

    Przyczyny cukrzycy typu 1: genetyka i infekcje wirusowe

    Bezpośrednią przyczyną cukrzycy typu 1 jest to, że organizm nie umie sam wytworzyć insuliny. Stąd nazwa choroby - cukrzyca insulinozależna. Dzieje się tak dlatego, że komórki trzustki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny, czyli wysepki Langerhansa lub inaczej wyspy trzustkowe, są niszczone przez organizm.

    Główną przyczyną cukrzycy typu 1 są przebyte infekcje wirusowe, których efektem ubocznym jest niszczenie wysp trzustkowych.

    Cukrzyca typu 1 może być dziedziczona. U osób, u których w rodzinie były przypadki cukrzycy typu 1, szansa na zachorowanie jest większa niż u osób, których przodkowie nie byli diabetykami typu 1.

    Co wiesz o cukrzycy?

    Odpowiedz na 7 pytań
    Rozpocznij quiz

    Leczenie cukrzycy typu 1: dostarczanie insuliny i unikanie nagłych zmian poziomu cukru we krwi

    Jedyną skuteczną metodą leczenia cukrzycy insulinozależnej jest podawanie choremu insuliny i kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

    Rodzaj insuliny ustala lekarz zgodnie z indywidualnymi potrzebami chorego. Dostępne są krótko-, średnio- i długodziałające insuliny. Diabetyk kontroluje stężenie glukozy w organizmie przed posiłkami i po nich i normalizuje poziom cukru insuliną. Do dyspozycji chorego są tzw. peny, czyli przyrządy do aplikacji insuliny, oraz pompy insulinowe. W obu przypadkach sam chory musi decydować o tym, jaką dawkę insuliny zaaplikować.

    Zobacz też: Normy cukru we krwi

    Najnowsze leczenie cukrzycy typu 1 polega na przeszczepie trzustki lub łączonym przeszczepie trzustki i nerki. Jest to zabieg bardzo inwazyjny i niebezpieczny, ale pomaga wyleczyć cukrzycę typu 1, ponieważ zdrowa przeszczepiona trzustka produkuje insulinę prawidłowo. Na nowości w leczeniu cukrzycy typu 1 diabetykom przyjdzie jeszcze poczekać, ale już trwają prace nad stworzeniem pompy insulinowej, która automatycznie będzie dostosowywała dawkę insuliny na podstawie poziomu cukru we krwi (który sama zbada). Określa się ją jako sztuczną trzustkę.

    Od kilku lat trwają także badania nad szczepionką hamującą rozwój cukrzycy typu 1. W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym zespół naukowców pracuje nad szczepionką z wykorzystaniem limfocytów Treg. Te komórki powodują, że organizm przestaje niszczyć wyspy trzustkowe.

    Dieta w cukrzycy typu 1 jest bardziej restrykcyjna niż w przypadku cukrzycy typu 2. Wartość każdego posiłku powinna być obliczana ze względu na ilość węglowodanów, białek i tłuszczów. Na podstawie tych kalkulacji ustala się dawkę insuliny, którą należy podać. 

    Diabetycy typu 1 powinni unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym, czyli takich, które powodują szybki i nagły wzrost poziomu cukru we krwi. Powinni też ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych. We wszystkich typach cukrzycy zabronione jest też picie alkoholu. Alkohol przyspiesza pojawienie się powikłań cukrzycy i je intensyfikuje.

    Zobacz film: Andrzej Michalik o projekcie "Słodki Bałtyk" Źródło: Agencja TVN

    Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, to częste i bardzo niebezpieczne powikłanie wynikające na przykład z podania zbyt dużej dawki insuliny. Może skończyć się śpiączką, a nawet śmiercią. Objawy hipoglikemii to:

    • senność, osłabienie, splątanie,
    • zlewne poty,
    • przyspieszenie akcji serca,
    • drgawki,
    • silny głód,
    • zaburzenie koordynacji ruchowej,
    • podwójne widzenie,
    • rozszerzenie źrenic.
    W skrajnym niedocukrzeniu następuje wstrząs hipoglikemiczny i śpiączka, a nawet może dojść do zgonu.

    Kwasica ketonowa to skutek niedoboru insuliny. Wówczas w procesie metabolizmu tłuszczów powstają ciała ketonowe, które wędrują do moczu i krwi. Kwasica ketonowa objawia się odwodnieniem, przyspieszonym i pogłębionym oddechem, oddechem o zapachu acetonu, sennością i bólem brzucha.

    Zobacz film: Pies, który diagnozuje cukrzycę. Źródło: 36,6

    Data aktualizacji: 31.05.2019,
    Opublikowano: 04.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

    Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

    Czytaj więcej
    Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

    Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

    Czytaj więcej
    Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

    Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

    Czytaj więcej
    Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

    W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

    Czytaj więcej
    Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

    Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

    Czytaj więcej
    W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

    Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

    Czytaj więcej
    Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

    Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

    Czytaj więcej
    Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

    Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

    Czytaj więcej
    Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

    Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

    Czytaj więcej
    Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

    Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

    Czytaj więcej