COVID-19 czy zwykła alergia? Jak je od siebie odróżnić?

Fot: IAN HOOTONSCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 nie zawsze ma typowy przebieg. U części pacjentów pojawiają się objawy, które mogą sugerować alergię. Jak odróżnić zakażenie koronawirusem od zwykłego uczulenia?

Zdaniem specjalistów do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 należą wysoka gorączka, suchy kaszel, zmęczenie czy duszności. Niektóre z tych objawów mogą towarzyszyć chorobie alergicznej.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jak odróżnić COVID-19 od alergii?

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 wywołuje przede wszystkim wysoką gorączkę. W przebiegu alergii jej się nie obserwuje. U chorych na COVID-19 pojawiają się także suchy kaszel i duszności. Takie objawy mogą towarzyszyć atakowi astmy. Pozostałe typowe dla zakażenia objawy, czyli bóle mięśni i stawów oraz bóle gardła, u osób z alergią raczej się nie pojawiają. U tych ostatnich znacznie częściej obserwuje się katar, kichanie, łzawienie i swędzenie oczu czy skóry.

Mimo że nie ma żadnych badań, które pokazywałyby, że alergicy są bardziej narażeni na zakażenie, to pacjenci powinni o siebie dbać i stosować się do zaleceń lekarza i pod żadnym pozorem nie rezygnować z leczenia.

Jakie są pierwsze objawy alergii? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz także: Objawy alergii Źródło: Dzień Dobry TVN

W przypadku astmy chorzy powinni kontynuować leczenie i bacznie obserwować swoje objawy. Należy być czujnym zarówno na symptomy zaostrzenia choroby podstawowej, jak i wystąpienia COVID-19. O ile nasz lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, nie powinniśmy przerywać leczenia, również biologicznego. Pacjenci, którzy stosują leki immunosupresyjne mogą być w grupie zwiększonego ryzyka infekcji. Dlatego, aby zapobiec zaostrzeniu choroby podstawowej, nie powinni przerywać leczenia. Oczywiście, jeśli nie zaleci tego lekarz prowadzący – mówi lek. Agnieszka Motyl, epidemiolog, Medicover Polska.

Alergicy powinni ograniczyć wychodzenie z domu do niezbędnego minimum. Konsultację z lekarzem czy wizytę można dzisiaj odbyć online lub przez telefon. Podczas takiego spotkania lekarz może także wystawić receptę, skierowanie na badania czy zwolnienie. Wizyty w placówce powinny się odbywać tylko w naprawdę uzasadnionych przypadkach.

W przypadku osób, które są w trakcie odczulania decyzję o tym, czy należy kontynuować czy też wstrzymać może podjąć tylko lekarz prowadzący.

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Jak osoby z alergią powinny o siebie zadbać z czasie pandemii?

Osoby, które mają alergię powinny przede wszystkim:

  • unikać kontaktu z alergenami;
  • przestrzegać podstawowych zasad higieny i często myć ręce;
  • wystrzegać się dotykania twarzy, okolic nosa, oczu i ust.
  • zrezygnować lub ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty w innymi ludźmi oraz zachowywać bezpieczną odległość przynajmniej 2 metrów od innych.
  • zasłaniać usta i nos podczas kaszlu i kichania przedramieniem lub jednorazową chusteczką higieniczną.
  • regularnie odkażać klamki, uchwyty, blaty.

Co pyli w kwietniu?

W kwietniu pylą przede wszystkim drzewa, tj. olcha, topola, wierzba, brzoza, jesion, dąb. Powoli zaczynają pylić też trawy, najbardziej dokuczliwe stają się jednak dopiero latem.

Zobacz także: Co pyli w kwietniu? Rośliny wywołujące alergię w kwietniu 

Co pyli w maju?

Maj to miesiąc, kiedy pylić zaczynają zboża, pokrzywa, szczaw, babka oraz sosna. alergikom coraz mocniej zaczynają dokuczać też pyłki traw.

Zobacz także: Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Data aktualizacji: 27.04.2020,
Opublikowano: 27.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej