Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Fot: teerawut111 / gettyimages.com

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Najnowsze badania pokazują, że od kilku dziesięcioleci liczba zatruć paracetamolem systematycznie rośnie niemal na całym świecie. Specjaliści są zdania, że przyczyną problemu są dostępne dawki leku.

Paracetamol. Dlaczego dochodzi do zatruć?

Badania przeprowadzone w Szwecji sugerują, że wzrost liczby zatruć paracetamolem może być spowodowany wprowadzeniem tabletek z wyższym stężeniem paracetamolu. Do tej pory na rynku dostępne były środki zawierające 500 miligramów substancji czynnej, od 2003 roku dostępne są tabletki 1000 miligramów. W Polsce paracretamol w tak wysokich stężeniach też jest dostępny, np. Paracetamol Biofarm, Efferalgan Forte. Mimo że w niektórych krajach, np. w Szwecji, gdzie prowadzone były badania,  paracetamol w wysokim stężeniu  przepisywany jest tylko na receptę, to liczba zatruć i tak wzrosła. Dlaczego?

Zobacz także:

Naukowcy uważają, że przyczyną przedawkowań paracetamolu jest to, że jest to lek bardzo popularny, który jednak nie radzi sobie z każdym rodzajem bólu. Bardzo często pacjenci, zamiast skonsultować się z lekarzem, sięgają po następną tabletkę. Do tego robią to za szybko, czyli w monecie, gdy w organizmie znajduje się jeszcze poprzednia dawka leku.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że zbyt wysokie stężenie paracetamolu w organizmie może się skończyć nie tylko zatruciem, ale poważnym uszkodzeniem wątroby, nerek, a nawet śmiercią.

Zatrucie paracetamolem. Jakie daje objawy? 

Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się po około półgodzinie od przyjęcia zbyt dużej dawki leku. Chorzy:

  • mają nudności;
  • wymiotują;
  • tracą apetyt;
  • mają bladą skórę
  • dokuczają im zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

W ogromnej większości przypadków po ustąpieniu objawów przedawkowania paracetamolu wszelkie dolegliwości mijają i nie dochodzi do uszkodzenia wątroby. Jeśli jednak po upływie doby objawy nie ustępują i pojawia się ból w podżebrzu - można podejrzewać, że doszło do uszkodzenia nerek.

Po kolejnych 72-96 godzinach dochodzi do uszkodzenia wątroby. Chorzy wymiotują, są splątani, drżą im ręce, ich skóra nabiera żółtego zabarwienia. U niektórych chorych rozwija się kwasica ketonowa, śpiączka wątrobowa. Może także dojść do uszkodzenia mięśnia sercowego.

Zatrucie paracetamolem. Jak postępować?

Przy zatruciu paracetamolem - w pierwszej kolejności - należy wywołać wymioty. W sytuacji, gdy to nie pomaga, objawy się nasilają konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Im szybciej chory trafi do lekarza i otrzyma antidotum, czyli N-acetylocysteiny, tym większe ma szanse na uniknięcie groźnych powikłań.

Zdaniem lekarzy najlepiej, aby chory otrzymał odpowiednią dawkę N-acetylocysteiny w przeciągu 8 godzin od wystąpienia objawów, ale nie później niż 24 godziny od zatrucia.

Zatrucie paracetamolem. Jak go uniknąć?

1. Przestrzegaj zalecanych dawek - tylko lekarz jest w stanie ocenić, jaka dawka leku w danej sytuacji będzie najbezpieczniejsza, jeśli lek nie działa, należy ponownie się z nim skonsultować, zwiększanie dawek na własną rękę może być niebezpieczne;

2. Nie łącz ze sobą leków - paracetamol to nazwa substancji czynnej, która występuje w wielu lekach o różnych nazwach handlowych, np. Apap i Panadol zawierają tę samo substancję czynną, czyli paracetamol;

3. Zwracaj uwagę na stężenie substancji czynnej - na rynku dostępne są środki, które mogą zawierać różne stężenie paracetamolu. Bezpieczna dla zdrowia i dopuszczalna dawka paracetamolu to 4 gramy, czyli 4000 miligramów na dobę. Jeśli tabletka zawiera 500 miligramów paracetamolu w ciągu doby można przyjąć 8 tabletek, jeśli mamy tabletkę 1000 miligramów - wolno ich wziąć tylko cztery;

4. Zachowuj odstępy między kolejnymi dawkami leku - mimo że paracetamol łagodzi ból, to - jak każdy lek - jest obciążeniem dla organizmu. Przerwa między kolejnymi dawkami jest nie tylko dlatego, że substancja czynna działa przez określony czas. Jest ona potrzeba po to, aby organizm mógł ją usunąć i zneutralizować. Jeśli w krótkim czasie do organizmu trafi zbyt wysokie stężenie leku możemy zafundować sobie spore problemy;

5. Nie łącz paracetamolu z alkoholem - niewielka ilość leku rozkładana jest do toksycznego metobolitu, który jest następnie neutralizowany w wątrobie przez jedno z białek. Jego stężenie w organizmie jest ograniczone, a alkohol jeszcze je obniża. Dlatego też połączenie alkoholu i paracetamolu może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby.

Zobacz film i dowiedz się jak bezpiecznie stosować paracetamol:

Zobacz film: Jak bezpiecznie stosować paracetamol? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 30.10.2020,
Opublikowano: 30.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej