Coaxil - działanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku

SDI Productions/getty images

Coaxil to lek stosowany w neurologii o działaniu przeciwdepresyjnym, przeciwlękowym i redynamizującym. Lek w postaci tabletek jest dostępny na receptę. Poznaj wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku.

Działanie

Coaxil jest wskazany do stosowania w leczeniu zespołów depresyjnych. Czynną substancją preparatu jest tianeptyna. Wykazuje ona działanie przeciwdepresyjne, przeciwlękowe oraz redynamizujące. Tianeptyna to substancja między lekami przeciwdepresyjnymi działającymi stymulująco, a lekami przeciwdepresyjnymi działającymi uspokajająco. Coaxil wykazuje działanie na zaburzenia somatyczne, zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego, związane z lękiem i zaburzeniami nastroju. Tianeptyna nie wpływa na procesy snu, nie działa na układ cholinergiczny.

Wskazania

Wskazaniem do zastosowania leku Coaxil są zespoły depresyjne. Lek mogą stosować osoby, które ukończyły 15 roku życia. Lek Coaxil występuje w postaci tabletek, które należy przyjmować doustnie. Dorośli przyjmują preparat przed posiłkami: 12,5 mg trzy razy na dobę. U osób po 70. roku życia bądź z niewydolnością nerek: 12,5 mg dwa razy na dobę.

Przeciwwskazania do stosowania leku

Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży do 15. roku życia. Przeciwwskazaniem do stosowania leku coaxil jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik leku. Coaxil nie należy stosować także, kiedy przyjmuje się już nieselektywne inhibitory MAO. Lek Coaxil można przyjmować dopiero 14 dni po odstawieniu inhibitorów. Leku nie należy stosować również u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Środki ostrożności

W pacjentów z depresją i myślami samobójczymi oraz u osób uzależnionych od alkoholu, w czasie stosowania Coaxilu należy zachować środki ostrożności. Należy pamiętać również o tym, by nie przerywać nagle leczenia, które powinno odbyć się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Działania niepożądane

Tak jak podczas stosowania każdego innego leku, tak również w przypadku Coaxilu mogą występować działania niepożądane.

Mogą wystąpić między innymi: uczucie suchości w jamie ustnej, jadłowstręt, nudności i wymioty, zaparcia, wzdęcia, bezsenność, nadmierna senność, koszmary senne.

Wystąpić mogą także: osłabienie, skurcze dodatkowe, ból i zawroty głowy, omdlenia, drżenia, uderzenia gorąca, trudności w oddychaniu, trudności w przełykaniu, bóle mięśniowe, bóle pleców oraz ból brzucha.

Zobacz film: Jak wygląda leczenie depresji?

źródło: 36,6

Data aktualizacji: 25.05.2020,
Opublikowano: 25.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej