Co zrobić, żeby nie zachorować na raka?

Fot: SCIEPROSCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Szacuje się, że rak, zaraz po chorobach układu krążenia, jest najczęstszą przyczyną zgonów. Mimo że na rozwój niektórych nowotworów wpływają uwarunkowania genetyczne, to nie mają one decydującego głosu. Ten należy do nas. Co zrobić, żeby nie zachorować?

Europejski Kodeks Walki z Rakiem to zestaw dwunastu punktów, których wprowadzenie w życie i przestrzeganie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Co dokładanie zawiera?

1. Rzuć palenie

Tytoń szkodzi zawsze - niezależnie od dawki czy sposobu podania. Badania pokazują, że najbardziej niebezpieczne są papierosy. Okazuje się, że ponad połowa palaczy umiera z powodu chorób powodowanych przez dym papierosowy. Osoby, które palą znacznie częściej chorują na raka płuc (80 proc. chorych to palacze), gardła, krtani, jamy ustnej, trzustki, pęcherza moczowego, wątroby, nerki, szyjki macicy oraz białaczkę.

2. Unikaj kontaktu z osobami, które palą

Równie niebezpieczne jak palenie jest samo wdychanie dymu papierosowego, dlatego należy unikać przebywania w jednym pomieszczeniu z osobami, które palą.

3. Trzymaj wagę

Otyłość jest jednym z czynników, który sprzyja rozwojowi raka. Aby uniknąć choroby należy zadbać o to, aby wskaźnik BMI znajdował się na bezpiecznym poziomie. Aby sprawdzić czy nasza waga jest prawidłowa należy podzielić masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Jeśli BMI jest:

  • niższe niż 18,5 mówi się o niedowadze;
  • w przedziale 18,5-24,9 - masa ciała jest prawidłowa;
  •  w przedziale 25,0-29,9 mówi się o nadwadze;
  • większe lub równe 30,0 mówi się o otyłości.

4. Pamiętaj o aktywności fizycznej

Zdaniem specjalistów aktywność fizyczna powinna być stałym elementem naszego życia. Jeśli preferujemy umiarkowany wysiłek fizyczny, powinniśmy poświęcać na ruch co najmniej 60 minut, jeśli wolimy bardziej intensywny - wystarczy pół godziny. Dlaczego ruch jest taki ważny? Przede wszystkim pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, wzmacnia serce, a takę zwiększa pojemność płuc. Regularna aktywność fizyczna chroni przed rozwojem raka jelita grubego, piersi oraz błony śluzowej macicy.

5. Stosuj zdrową dietę

To, co trafia na nasz talerz ma olbrzymi wpływ na działanie całego organizmu. Sposób odżywiania może chronić przed niektórymi schorzeniami lub im sprzyjać. Dlatego, aby nie zachorować na raka specjaliści zalecają unikanie żywności przetworzonej oraz tej z dużą zawartością soli. Wystrzegać trzeba się czerwonego mięsa oraz artykułów spożywczych bogatych w tłuszcze i cukier. Unikać trzeba także napojów słodzonych. Co jeść, żeby nie zachorować? Przede wszystkim warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste.

6. Unikaj alkoholu

Zbyt częste sięganie po alkohol sprzyja nowotworom jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby, jelita grubego oraz piersi. Osoby, które nie potrafią zrezygnować z niego całkowicie powinny przynajmniej ograniczyć jego spożycie. "Bezpieczna" dawka to w przypadku kobiet jeden drink, a mężczyzn - dwa.

7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce

Organizm potrzebuje promieni słonecznych do syntezy witaminy D. Aby "zdobył" dzienne zapotrzebowanie na nią wystarczy, że będziemy przebywać na słońcu przez ok. 15. Nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych może przyczynić się do rozwoju czerniaka.

Czy badacze z Izraela odkryli lek na raka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowotwór - jak powstaje? Czy izraelscy naukowcy opracowali lek na raka? Źródło: 36,6

8. Chroń się przed substancjami rakotwórczymi

Osoby, które pracują np. w przemyśle mogą się stykać z niebezpiecznymi substancjami, które mogą sprzyjać nowotworom. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa i zachowywać higienę pracy.

9. Ogranicz naturalne promieniowanie

Radon to gaz szlachetny, który naturalnie występuje w skorupie ziemskiej. Jest bezwonny i bez problemu przenika do budynków czy domów. Szacuje się, że jest równie niebezpieczny co dym papierosowy i w równym stopniu przyczynia się do rozwoju raka płuc. Dlatego warto sprawdzać jego stężenie (służą do tego specjalne czujniki, które montuje się w domu na kilka tygodni) oraz przestrzegać instrukcji dotyczących okresowych kontroli i konserwacji systemu redukcji radonu.

10. Wykonuj szczepienia ochronne

Infekcja wirusowa lub bakteryjna jest przyczyną nawet 15-25 proc. nowotworów złośliwych. Dotyczy to przede wszystkim zwiększonego ryzyka rozwoju raka szyjki macicy, prącia, odbytu, głowy i szyi, raka wątroby i żołądka oraz niektórych nowotworów układu krwiotwórczego. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci były szczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby oraz wirusowi brodawczaka ludzkiego.

11. Badaj się regularnie

Badania profilaktyczne to najlepszy sposób na wczesne wykrycie zmiany nowotworowej, szybkie wyleczenie i powrót do zdrowia. Kobiety powinny raz na dwa lata wykonywać cytologię (pozwala wykryć raka szyjki macicy na bardzo wczesnym etapie) oraz badać piersi. Po 50. roku życia każda kobieta (oraz mężczyzna) powinna wykonać kolonoskopię. Dzięki niej można rozpoznać raka jelita grubego.

12. Zalecenia dla kobiet

Badania pokazują, że karmienie piersią chroni przed rakiem piersi, dlatego zaleca się, aby wszystkie mamy karmiły swoje dzieci naturalnie. Dodatkowo panie powinny z rezerwą podejść do stosowania tzw. hormonalnej terapii zastępczej. Okazuje się, że terapia estrogenowo-progestagenowa przyczynia się do rozwoju raka piersi. W przypadku terapii opartej tylko na estrogenach wyniki badań nie są jednoznaczne.

Data aktualizacji: 11.05.2020,
Opublikowano: 11.05.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ham 11.05.2020r.

Szczepienia i ich skutki bardzo dobrze poznali ludzie w skandynawi,afryce i Indiach.
Doceńcie doświadczenia innych i zaszczepcie sie WIEDZĄ.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej