Co to jest wierzbownica drobnokwiatowa? Właściwości i działanie wierzbownicy drobnokwiatowej

Fot. emer1940 / Getty Images

Wierzbownica drobnokwiatowa to roślina zielna polecana przy problemach z przerostem prostaty i w czasie klimakterium. Wspomaga funkcjonowanie układu moczowego. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Surowcem zielarskim jest ziele wierzbownicy.

Wierzbownica drobnokwiatowa to niezwykle cenna roślina, która zawiera flawonoidy oraz wolne i glikozydowo związane sterole, z przewagą beta-sitosterolu. Wspomaga dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Pomocna jest w okresie menopauzy, w leczeniu trądziku, łojotoku, łysienia androgenowego.

Co to jest wierzbownica drobnokwiatowa?

Wierzbownica drobnokwiatowa (z łac. Epilobium parviflorum Schreb.) to gatunek wieloletniej rośliny zielnej zaliczany do rodzaju wierzbownica i rodziny wiesiołkowate. Występuje powszechnie w całej Europie, północno-zachodniej części Afryki, na terenach Bliskiego Wschodu. Alternatywnie nazywana wierzbownicą drobnolistną. Najczęściej porasta brzegi wód płynących i stojących, podmokłe dukty, leśne rowy, zarośla nadrzeczne, szuwary. Lubi zasiedlać gleby gliniaste, żyzne i dobrze nawodnione.

Wierzbownica tabletki i napar

Wierzbownica drobnokwiatowa zażywana jest przeważnie w formie naparu. W tym celu należy 1 łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na około 10-15 minut. Zalecane dzienne spożycie to 2 razy po szklance (jedną rano i jedną wieczorem). Nie należy słodzić powstałego naparu. Za opakowanie 200 g suszonego ziela wierzbownicy zapłaci się około 14 zł. Innym rozwiązaniem jest wierzbownica w tabletkach. Za opakowanie 30 sztuk zapłaci się około 12 zł. W tym przypadku dawkowanie przedstawia się następująco: 1 tabletka 3 razy dziennie zażyta doustnie przed jedzeniem. 1 tabletka zawiera 680 mg wyciągu z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej w przeliczeniu na suszoną wierzbownicę. Dość często tabletki na bazie wyciągu z wierzbownicy łączone są z magnezem. Bez względu na formę preparaty należy przechowywać w zamkniętych opakowaniach, chronić przed światłem i wilgocią.

Polecamy: Zioła i rośliny lecznicze w Polsce. Jak je stosować?

Jakie zioła wykorzystywano w medycynie staropolskiej? Zobaczcie:

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu

Gdzie można kupić wierzbownicę drobnolistną na napar?

Wierzbownica drobnolistna jest dość trudna do kupienia w aptekach i sklepach zielarskich. Z powodzeniem nabyć ją można dzięki sprzedaży online. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie suszu z wierzbownicy. Roślinę zbiera się w trakcie kwitnienia, które przypada na lipiec–sierpień.

Wierzbownica drobnokwiatowa – działanie

Wierzbownica drobnokwiatowa wykazuje duży wpływ na ludzki organizm. Pierwsze pisemne wzmianki o prozdrowotnych właściwościach wierzbownicy drobnokwiatowej pochodzą z końca XIX w. Stosowana jest jako element wspomagający specjalistyczne leczenie przerostu gruczołu krokowego. Podkreśla się jej właściwości moczopędne i działanie przeciwzapalne, które wynika z obniżania poziomu prostaglandyn (odpowiedzialnych w dużym stopniu za rozwój stanu zapalnego). Działanie to zawdzięcza się zawartym w wierzbownicy fitosterolom i flawonoidom.

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej łagodzi uporczywe objawy towarzyszące podczas klimakterium. Wspomaga funkcjonowanie układu moczowego. Stosowana jest przy przewlekłych, powracających zapaleniach pęcherza moczowego i zapaleniu cewki moczowej. Pomaga utrzymać normalny przepływ moczu, a w przypadku mężczyzn zmniejszyć częstotliwość jego oddawania. Roślina usprawnia oczyszczanie organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.

Wierzbownica drobnolistna wspomaga utrzymanie ruchomości i elastyczności stawów, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśni. Zapewnia ochronę komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia. wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwobrzękowe, odtruwające, rozkurczowe, przeciwalergiczne, przeciwwysiękowe, uspokajające, przeciwbólowe, przeciwkrwotoczne, pobudzające regenerację tkanki nabłonkowej, wzmacniające naczynia krwionośne.

Wpływ wierzbownicy drobnokwiatowej na skórę i włosy

Wierzbownica drobnokwiatowa znalazła zastosowanie w kosmetologii i dermatologii. Wpływając korzystnie na równowagę hormonalną organizmu, wspomaga leczenie trądziku i łojotoku. Oczyszcza cerę i reguluje wydzielanie sebum oraz zwiększa jego upłynnienie. Wierzbownica drobnokwiatowa działa korzystnie na włosy. Ze względu na działanie przeciwzapalne i kojące może być stosowana podczas zapalenia mieszków włosowych i podrażnień skóry po depilacji woskiem. Zmniejsza keratynizację naskórka. Ma działanie antyłojotokowe, w związku z czym jej stosowanie zalecane jest osobom zmagającym się z problemem nadmiernie przetłuszczającej się skóry głowy. Wykorzystywana jest w terapii łysienia androgenowego. Ekstrakt z jej ziela jest częstym składnikiem kosmetyków, w tym zwłaszcza kremów do twarzy, toników, płynów leczniczych do skóry głowy.

Wierzbownica drobnokwiatowa – przeciwwskazania i skutki uboczne

Mimo licznego pozytywnego działania wierzbownica drobnokwiatowa ma pewne przeciwwskazania. Ziela nie zaleca się stosować w ciąży i podczas karmienia piersią. Brak jest wystarczających danych na temat wpływu wierzbownicy drobnokwiatowej na rozwijający się płód czy dziecko. Tabletki z wierzbownicy nie powinny być stosowane w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników produktu. Nie odnotowano przypadków interakcji wierzbownicy drobnokwiatowej z innymi lekami. Wśród możliwych skutków ubocznych stosowania wierzbownicy drobnokwiatowej wymienia się zmianę długości cyklu menstruacyjnego, ze względu na wpływ na gospodarkę hormonalną.

Bibliografia:

1. Sarwa A., Wielki leksykon roślin, Warszawa, Książka i Wiedza, 2001.

2. Strzelecka H., Kowalski J., Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa, Warszawa, PWN, 2000.

Data aktualizacji: 05.04.2019,
Opublikowano: 23.01.2019 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 05.04.2019r.

Dziękujemy za zwrócenie uwagi - zdjęcie zostało zmienione na właściwe.

G 07.03.2019r.

Na pierwszym zdjęciu wierzbówka kupszyca nie wierzbownica

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej