Co to jest rogowiak kolczystokomórkowy? Na czym polega leczenie rogowiaka kolczystokomórkowego?

Fot: kali9 / gettyimages.com

Rogowiak kolczystokomórkowy to choroba nowotworowa skóry, której etiologia nie została do końca wyjaśniona. Podkreśla się rolę nadmiernego promieniowania słonecznego i uwarunkowań genetycznych. W leczeniu zastosowanie znajdują m.in. krioterapia, chirurgiczne usunięcie, radioterapia.

Rogowiak kolczystokomórkowy po raz pierwszy opisany został w 1889 r. przez angielskiego dermatologa, okulistę, wenerologa, chirurga i patologa Jonathana Hutchinsona. To twór klinicznie i histologicznie zbliżony do raka kolczystokomórkowego. Choroba wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia. Metodą z wyboru jest leczenie chirurgiczne. Guz usuwany jest przy uwzględnieniu marginesu tkankowego o wielkości 3–5 mm. Rogowiak kolczystokomórkowy jest typowy dla osób w starszym wieku.

Co to jest rogowiak kolczystokomórkowy?

Rogowiak kolczystokomórkowy (z łac. keratoacanthoma) to choroba nowotworowa skóry wywodząca się z mieszka włosowego i jednostki włosowo-łojowej. Zmiany występują tylko w obrębie dotychczas niezmienionej chorobowo skóry, nie zaś w oparciu o stan przedrakowy. Nowotwór ten charakteryzuje się szybkim rozwojem, ale i niskim stopniem złośliwości. Zdarzają się przypadki, że bardzo szybki wzrost odpowiada za powstanie guza, którego rozmiary doprowadzają do deformacji zajętej okolicy. To samoograniczający się stan wykazujący tendencję do samoistnego ustępowania z pozostawieniem zanikowej blizny. Badacze sądzą, że może to być związane z procesem dojrzewania komórek czopa rogowego lub cyklem rozwojowym włosa. Odmiany ustępujące samoistnie określono jako raki Fergusona-Smitha.

Rogowiak kolczystokomórkowy ma postać guza o kształcie kopuły, w której centrum znajduje się keratynowy czop. Osiąga średnicę od 1 do kilku centymetrów. Ma barwę skóry prawidłowej bądź przeświecającą i perłową. Skóra wokół zmiany pozostaje niezmieniona. Występuje przeważnie w pojedynkę. Zdecydowana większość guzów lokalizuje się w obrębie twarzy, a zwłaszcza na nosie, małżowinach usznych, wargach. Rzadziej zmiany pojawiają się na kończynach górnych, w tym przeważnie na grzbietach rąk, tułowiu, kończynach dolnych, okolicach narządów płciowych czy spojówkach oka. Chorzy niekiedy skarżą się na lekki świąd.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o znamionach na skórze:

Zobacz film: Skąd się biorą znamiona i kiedy trzeba je wycinać? Źródło: Klinika urody.

Przyczyny powstania rogowiaka kolczystokomórkowego

Etiologia rogowiaka kolczystokomórkowego nie została do końca wyjaśniona. W większości przypadków pojawia się na skórze narażonej nadmiernie na działanie promieni słonecznych. W powstaniu choroby podkreśla się rolę uwarunkowań genetycznych. Wśród chorych przeważają mężczyźni. Częściej choroba rozwija się u ludzi w podeszłym wieku, po mechanicznych urazach skóry, po przeszczepie skóry, eksponowanych na działanie olejów mineralnych i dziegciu (produkt powstały na skutek suchej destylacji drewna lub kory drzew i krzewów). Do powstania choroby usposabiają dodatkowo immunosupresja i zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, a szczególnie podtypem HPV-37 i HPV-26.

Na czym polega leczenie rogowiaka kolczystokomórkowego?

Leczenie rogowiaka kolczystokomórkowego wymaga wcześniejszego różnicowania zwłaszcza z rakiem kolczystokomórkowym, rakiem podstawnokomórkowym, rogowaceniem słonecznym, kaszakiem, mięczakiem zakaźnym czy świerzbiączką guzkową. W celu potwierdzenia diagnozy wykonywana jest biopsja (zabieg polegający na pobraniu materiału biologicznego z przypuszczalnie zmienionych chorobowo tkanek), a następnie ocena histologiczna materiału pod specjalnym mikroskopem. Duże znaczenie ma także dokładna analiza objawów klinicznych i przebiegu choroby.

Terapia rogowiaka kolczystokomórkowego nie nastręcza wielu trudności. Metodą z wyboru jest leczenie chirurgiczne, które zalecane jest ze względu na możliwość przeprowadzenia dokładnej oceny radykalności zabiegu i wykluczenia ryzyka nacieku na nerwy czy naczynia. Dodatkowo uzyskuje się bardzo dobre efekty kosmetyczne. Guz usuwany jest przy uwzględnieniu marginesu tkankowego o wielkości 3–5 mm. W razie konieczności przeprowadza się przeszczep skóry. Podejmowaną w ostatnim czasie dość często metodą leczenia jest krioterapia, znana też jako zimnolecznictwo z zastosowaniem temperatur poniżej 0°C. To stosunkowo łatwy sposób leczenia, który nie jest obarczony dużym ryzykiem działań niepożądanych. W tym celu używa się ciekłego azotu, którym działa się na zmianę specjalnymi aplikatorami lub metodą natryskową.

Jak zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Inną możliwą formą terapii jest radioterapia, która jest bezbolesna i zapewnia satysfakcjonujące efekty kosmetyczne. Ogniska chorobowe naświetla się miękkimi promieniami X. Alternatywne metody leczenia stanowią także elektroterapia, laseroterapia i doogniskowe podawanie leków, które hamują i/lub zaburzają syntezę DNA lub RNA. Iniekcje przeprowadza się przy użyciu 5 igieł w części centralnej oraz 4 kwadratach bocznych guza. Innym sposobem iniekcji jest podział dawki leku na połowy, z czego jedną wstrzykuje się w podstawę zmiany, a drugą na obwodzie guza. Igły wprowadza się na głębokość 2–8 mm. Można również zastosować zabieg łyżeczkowania. Nasilone zmiany wymagają zażywania przez chorego doustnych retinoidów, czyli organicznych związków chemicznych będących pochodnymi witaminy A. Przeważnie zalecane są etretinat i izotretinoina, które wpływają na proces różnicowania i proliferacji, czyli zdolność rozmnażania się keratynocytów – komórek naskórka.

Po usunięciu rogowiaka kolczystokomórkowego skóry konieczne jest dokładne obserwowanie danej okolicy, gdzie guz występował, ale i powierzchni eksponowanych na działanie czynników drażniących. Nawroty choroby wymagają szybkiego zgłoszenia się do lekarza.

Bibliografia:

1. Matuszewska A., Brzezińska-Wcisło L., Rogowiak kolczystokomórkowy: obrazy kliniczne i metody terapii, „Dermatologia Praktyczna”, 2011, 3(3), s. 36-40.

2. Zbarańska K., Tomczyk M., Chodorowska G., Rogowiak kolczystokomórkowy, „Nowa Medycyna”, 2005, 2, s. 60-64.

3. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, PZWL, 2010.

4. Kobiorska-Nowak J., Bień S., Sygut J., Rogowiak kolczystokomórkowy - zasady diagnostyki i terapii, „Otorynolaryngologia”, 2008, 7(1), s. 35-39.

Data aktualizacji: 21.01.2019,
Opublikowano: 21.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej