Co się dzieje w naszym organizmie po spożyciu napojów gazowanych?

Fot. manop1984 / Getty Images

Jak nasz organizm reaguje na wypicie słodkiego napoju gazowanego z cukrem i kofeiną? Co się dzieje z żołądkiem, wątrobą i trzustką? Jak nasz mózg zareaguje najpierw na duży zastrzyk glukozy, a potem na jej gwałtowny spadek? Przekonajcie się. 

Picie słodkich napojów gazowanych czy energetycznych zwykle nas pobudza, prawda? Czujemy, że mamy więcej energii, tryskamy nią! A po godzinie znowu chce nam się spać i w dodatku zjedlibyśmy coś słodkiego. Dlaczego tak się dzieje? Otóż napoje gazowane zawierają w swoim składzie ogromne ilości cukru. I to na nim skupmy się na początek.

Cukier w organizmie i w napojach

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, aby spożycie cukru ograniczyć do 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. To oznacza, że w praktyce powinniśmy zjadać dziennie 12 łyżeczek cukru, czyli 50 g. W litrze słodkiego napoju gazowanego jest tych łyżeczek około 20. To spore przekroczenie dziennej normy przy założeniu, że wypijemy litr takiego napoju. 

Jeśli zjedlibyśmy tyle cukru w czystej formie od razu zrobiłoby nam się niedobrze. Producenci napojów zadbali, byśmy po wypiciu ich produktów czuli się orzeźwieni. Tylko ten dziwny posmak i osad na zębach może trochę przeszkadzać... Skład napojów nie pozostawia nam wątpliwości, że nie są one zdrowe. Przekonajcie się sami: Cała prawda o napojach gazowanych: jak powstają, ile zawierają cukru. Skład gazowanych napojów

Powróćmy jednak do cukru. Dostarczamy go do żołądka i co dalej? Kiedy poziom glukozy wzrasta uruchamia się trzustka, która zaczyna wydzielać insulinę, aby ten poziom obniżyć. Im bardziej gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi, tym większe wydzielanie insuliny, a co za tym idzie większy spadek stężenia glukozy. Ze spadkiem glukozy wiąże się spadek poziomu serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Mamy więc spadek nastroju – zwiększa się nasz apetyt (zwłaszcza na cukier) i znowu potrzebujemy dostarczyć naszemu organizmowi glukozę. Brzmi jak uzależnienie? Dostarczanie cukru stymuluje organizm do produkcji serotoniny i dopaminy, które poprawiają samopoczucie. 

Lekarze przestrzegają przed nadmiernym spożyciem cukru. Szkodzi on wszystkim organom, cierpi nasze serce (75% osób trafiających na ostry dyżur z zawałem serca nadużywa cukru). Dodatkowo cukier powoduje szybsze starzenie się mózgu - lekarze coraz częściej określają Alzheimera cukrzycą III stopnia. Cukier negatywnie wpływa także na pracę wątroby, powoduje otyłość, problemy z wypróżnianiem, próchnicę. 

Koniecznie zobaczcie, jak wyeliminować cukier z diety: Sposoby na ograniczenie spożycia słodyczy. Sprawdźcie też, co o napojach mówią eksperci:

Zobacz film: Jak napoje gazowane wpływają na zdrowie. Źródło: Co nas truje

Idźmy dalej: barwniki, konserwanty, ulepszacze smaku, czyli cała długa lista E

Każdy świadomy konsument powinien wiedzieć, że dodatki do żywności oznaczone literą E i numerem nie są obojętne dla zdrowia. Prawie każdy z nich ma jakieś skutki. Należy znać przynajmniej te najbardziej szkodliwe dla zdrowia: Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?

W słodkich napojach gazowanych każdego koloru jest ich pełno. Chcecie przykłady? Oto one:

  • kwas ortofosforowy (E338), który utrudnia przyswajanie wapnia, magnezu, cynku i żelaza a więc niszczy zęby i kości;
  • karmel amoniakalno-siarczynowy (E150d), powodujący nadpobudliwość;
  • benzoesan sodu (E211), który podrażnia śluzówkę żołądka i jelit, może powodować pojawienie się reakcji alergicznych, niebezpieczny dla osób uczulonych na aspirynę;
  • żółcień chinolowa E104, która może wywoływać reakcje alergiczne skóry;
  • żółcień pomarańczowa E110, wywołującą duszności, pokrzywkę, wysypkę, a także zaburzenia koncentracji;
  • askorbinian potasu może działać drażniąco na żołądek i jelita oraz powodować zmiany zachowania czy alergie;
  • estry glicerolu i żywicy roślinnej E445 - środki, przy użyciu których zalecana jest ostrożność, gdyż nie ma badań potwierdzających ich działanie na nasz organizm;
  • acesulfam K (E950) stosowany jako słodzik oraz wzmacniacz smaku i zapachu. 
  • neohesperydyna DC, nieszkodliwa dla naszego organizmu, ale dużo słodsza od cukru - od 2 do 3 tysięcy razy. Stosowana jest jako słodzik.

Najgorzej, że napoje gazowane piją często dzieci. I robią to w nadmiarze, nie ograniczając się do np. puszki na tydzień. Co ciekawe, napoje energetyczne są równie szkodliwe, a mimo to - często po nie sięgamy. 19 proc uczniów podstawówek, 53 proc. uczniów gimnazjów, 71 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyznaje, że spożywa napoje energetyczne. 

Jedna puszka popularnego energetyka to od 4 do 6 kaw! Problemy ze snem i koncentracją gotowe, ale to najmniejszy problem - może się zdarzyć, że dziecko po spożyciu takiego napoju wyląduje w szpitalu. Mogą pojawić się drgawki, zaburzenia pamięci, dekoncentracja. Poza kofeiną znajdziemy w tego typu napojach taurynę, inozytol, guaranę oraz substancje E. Od takiego napoju łatwo się uzależnić, dlatego zwłaszcza dzieci nie powinny po niego sięgać. 

Zobaczcie, co taki napój powoduje:

Zobacz film; Dlaczego dzieci nie powinny pić napojów energetycznych? Źródło: Co nas truje


Data aktualizacji: 12.07.2018,
Opublikowano: 11.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej