Test: czy żelki wpływają na kości? Co zawierają żelki i czy warto podawać je dziecku?

Fot. Catherine Delahaye / Getty Images

W żywności, nawet tej teoretycznie dedykowanej dzieciom, może być dużo barwników, cukru, a także substancji konserwujących. Nie zawsze rodzice powinni uginać się pod namowami dziecka lub dobrej reklamy i kupować tego typu produkty. Naszym obowiązkiem, jeśli chcemy, aby nasza rodzina zdrowo się odżywiała, jest czytanie etykiet. 

Żelki dla dzieci

Kolorowe żelki, dostępne także w aptekach w ramach "suplementów diety" są bardzo niezdrowe. Zawierają cukier, żelatynę wieprzową oraz substancje pomocnicze, które nadają im smak, zapach, kształt... Niestety witamin w tego typu produktach jest bardzo mało, za to barwników - bardzo dużo!

Na filmie poniżej znajdziecie dokładne informacje z czego składają się żelki oraz jak przygotować je samemu w domu. Poza cukrem (w 100 g żelków jest go około 80 g) będzie potrzebować także żelatyny oraz... Sprawdźcie sami:

Zobacz film: Co kryje w sobie żelowy miś? Źródło: Co nas truje?

Oznacza to, że rodzice kupując preparaty witaminowe dla swoich dzieci mogą im tylko zaszkodzić. Barwniki oraz konserwanty w nich obecne często powodują reakcje alergiczne.

Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?

Żelatyna w żelkach wpływa na kości - czy to prawda?

Niestety jest to mit! W żelkach jest mnóstwo dodatków, głównie sztucznych barwników, które mogą powodować u dzieci nadpobudliwość, problemy z pamięcią, zaburzenia koncentracji i uwagi. Poza barwnikami żelki zawierają m. in. kwasek cytrynowy, który może pogarszać wchłanianie wapnia, czyli podstawowego budulca kości. Kupując dziecku żelki możemy mu tylko zaszkodzić - nawet żelki zawierające syntetyczne witaminy nie są dobrym pomysłem! Co o żelkach sądzi pediatra? Odpowiedź znajdziecie na filmie: 

Zobacz film: Czy żelki pomagają na kości? Źródło: Co nas truje?

Syntetyczne barwniki są szkodliwe!

Im bardziej produkty są estetyczne, im mają piękniejszy kolor, tym bardziej są ulepszone chemią. Sztuczne barwniki są bardzo niezdrowe i w wielu krajach zostały już zabronione. Dopuszczalne w Polsce dodatki do żywności określają rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2010 r. Lista ta ma być weryfikowana i do 2020 r. zaktualizowana - póki co efektem jest to, że w innych krajach niektóre barwniki są już zakazane, a w Polsce nadal można sprzedawać i produkować żywność z ich udziałem. 

Sztuczne barwniki powodują reakcje alergiczne, stany zapalne, zmniejszenie odporności oraz zespół nadwrażliwego jelita. Niestety sztuczne barwniki nie są dodawane tylko do słodyczy - znajdziemy je m. in. w chlebie czy zielonym groszku! Więcej na temat sztucznych barwników znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Syntetyczne barwniki w żywności są szkodliwe dla zdrowia. Źródło: Co nas truje

Data aktualizacji: 09.07.2018,
Opublikowano: 09.07.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Panie Michale 02.12.2022r.

Ja dawałam i czytam

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej