Co szósty Polak nigdy nie był u okulisty!

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Wzrok Polaków szwankuje. Co drugi z nas ma wadę wzorku lub chorobę oczu. Mimo sporych problemów co szósty Polak nigdy nie był u okulisty. Dlaczego omijamy tego specjalistę szerokim łukiem?

Najnowsze badania opinii przeprowadzone przez ośrodek IQS pokazują, że Polacy omijają okulistów szerokim łukiem. Prawie 30 proc. badanych ostatni raz było u tego specjalisty ponad trzy lata temu, a 15 proc. - nie odwiedziło go nigdy.

Mimo że regularne badania wzroku to najlepszy sposób na wczesne wykrycie, np. jaskry, to w przeciągu ostatniego roku badanie wzroku wykonała mniej niż 1/3 badanych.  

Sokoli wzrok?

Dlaczego Polacy unikają wizyt u okulisty? Z wyników badania dowiadujemy się, że co czwarty badany ocenia stan swojego wzroku bardzo dobrze, a co drugi raczej dobrze. Co ciekawe, ponad 60 proc. ankietowanych ma zaleconą korekcję wzroku, a 47 proc. nosi okulary lub soczewki kontaktowe.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że co drugi dorosły Polak musi się posiłkować okularami, a co czwarty ma poważne problemy z przeczytaniem gazety.

Jak zbudowane jest oko? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka Źródło: 36,6

Co psuje Polakom wzrok?

Aż 85 proc. ankietowanych przyznało, że codziennie korzysta z telefonu, laptopa czy tabletu. Co drugi badany wolny czas spędza przed telewizorem, a co trzeci spędza przed nim co najmniej cztery godziny dziennie.

Pracę przy komputerze przez siedem dni w tygodniu wykonuje 47 proc. ankietowanych. Co gorsza, większość tych czynności wykonywana jest w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach. Aż 45 proc. z nas spędza w nich więcej niż 8 godzin dziennie.

Niestety większość badanych nie łączy takich dolegliwości, jak wysuszenie śluzówki oka, ból, zaczerwienienie, dyskomfort z pracą przed komputerem czy "odpoczynkiem" przed telewizorem. Dlaczego to takie niebezpieczne? Zbyt długie skupianie soczewki na ekranie może powodować (zwłaszcza u osób z krótkowzrocznością) zmęczenie oczu i niewyraźne widzenie wieczorem, a u osób z nadwzrocznością - bóle głowy.

Higiena wzroku

Choć kontaktu z nowoczesną technologią nie da się uniknąć, to należy zadbać o higienę wzroku. Jak? Przede wszystkim robić przerwy. Po każdej godzinie pracy przed komputerem dobrze jest zrobić kilkuminutową przerwę i popatrzeć przez okno, najlepiej na coś zielonego. Ten kolor działa kojąco na wzrok. Warto pamiętać także o gimnastyce oczu. Jak ćwiczyć wzrok? Przykładowe ćwiczenia znajdziecie w naszym materiale: Jak ćwiczyć wzrok, żeby się nie psuł? O czym pamiętać, co robić?

Data aktualizacji: 21.02.2020,
Opublikowano: 21.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej