Choroby trzustki – jakie są przyczyny i objawy zapalenia lub raka trzustki?

Fot: Nerthuz / gettyimages.com

Choroby trzustki często stanowią zagrożenie życia. Ostre zapalenie trzustki czy rak trzustki to schorzenia, których rokowanie zależy od czasu wykrycia i stanu pacjenta. Najczęstsze objawy to ból nadbrzusza i dyskomfort, zaburzenia wchłaniania tłuszczów.

Choroby trzustki obejmują dwa ważne układy – układ hormonalny i pokarmowy. Część wewnątrzwydzielnicza trzustki produkuje hormony – insulinę, glukagon, somatostatynę i polipeptyd trzustkowy. Część zewnątrzwydzielnicza odpowiedzialna jest za produkcję enzymów trawiennych, które trafiają do dwunastnicy zależnie od przyjmowanych pokarmów. Najczęściej z chorób trzustki może rozwinąć się ostre lub przewlekłe zapalenie tego gruczołu, jednak w obrębie trzustki można rozpoznać również torbiele bądź raka.

Co robi trzustka? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni trzustka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Rodzaje chorób trzustki

Przede wszystkim trzustka narażona jest na zapalenie. Może ono przybrać dwie postacie – ostre lub przewlekłe. Ostre zapalenie trzustki związane jest ze zbyt wczesną aktywacją enzymów trawiennych trzustki, co powoduje uszkodzenie sąsiadujących tkanek. Może przebiegać pod postacią obrzękowego śródmiąższowego zapalenia trzustki lub martwiczego zapalenia trzustki.

Przewlekłe zapalenie trzustki to choroba charakteryzująca się przewlekłym włóknieniem i zanikiem miąższu trzustki. Rozwija się również niewydolność zewnątrz- i wewnątrzwydzielnicza tego narządu. Na powstanie schorzenia wpływ ma wiele czynników środowiskowych, jak i genetycznych. Torbiele trzustki są chorobą polegającą na utworzeniu się zbiornika płynowego w trzustce. Torbiele mogą być pozapalne, pasożytnicze, nowotworowe lub zastoinowe. Torbiele zastoinowe, inaczej retencyjne, powstają w wyniku poszerzenia się przewodu trzustkowego, co może być powikłaniem zatkania tego przewodu przez kamień, czop bądź zwężenie pozapalne.

Choroby nowotworowe dotyczą najczęściej części zewnątrzwydzielniczej. Większość z nich stanowi rak trzustki. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego nowotworu koreluje z wiekiem pacjenta. Im starszy człowiek, tym większe ryzyko. Określono wiele czynników ryzyka, które mogą przyczynić się do rozwoju tego nowotworu.

Co się dzieje z trzustką u osób, które chorują na cukrzycę typu 1? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Cukrzyca typu 1. Źródło: 36,6.

Przyczyny chorób trzustki

Choroby trzustki mogą mieć wiele przyczyn. Najczęstsze to nadużywanie alkoholu i przebyte choroby dróg żółciowych. Do innych przyczyn chorób trzustki zalicza się:

  • palenie papierosów,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • przyczyny jatrogenne, w wyniku cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW),
  • hipertriglicerydemię,
  • nadczynność przytarczyc,
  • hiperkalcemię,
  • przyjmowanie niektórych leków,

Ponadto występowanie jednej choroby trzustki predysponuje do pojawienia się innej. Np. przewlekłe zapalenie trzustki może wynikać z nawracających ostrych zapaleń tego narządu. Samo jest natomiast jednym z czynników ryzyka raka trzustki. Wśród przyczyn wystąpienia nowotworu trzustki wymienia się:

  • palenie tytoniu,
  • uwarunkowania genetyczne,

Jak rozpoznać, że trzustka choruj? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Choroby trzustki - jakie dają objawy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy chorób trzustki

Ostre zapalenie trzustki charakteryzuje się bólem brzucha, który jest nagły, silny, zlokalizowany w nadbrzuszu. Towarzyszą mu nudności, wymioty, gorączka. Z czasem pojawia się bolesny opór w nadbrzuszu i nadmierne napięcie powłok brzusznych. W zaawansowanym stadium występują tachykardia, zaburzenia świadomości, a nawet wstrząs.

Przewlekłe zapalenie trzustki nie daje nagłych objawów. Jest to długotrwały proces, najczęściej u osób nadużywających alkoholu. Głównym objawem jest ból w nadbrzuszu, który może promieniować do pleców. Ból nasila się po posiłku i po alkoholu. Ponadto mogą pojawić się wzdęcia, uczucie pełności w brzuchu, dyskomfort, przewlekła biegunka (najczęściej tłuszczowa), spadek masy ciała, zaburzenia wchłaniania tłuszczów i ich trawienia, niedobory witaminowe, a także cukrzyca.

W przypadku torbieli, obraz choroby może być bezobjawowy. Jeśli torbiel jest duża, mogą wystąpić uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, pobolewanie, nudności, wymioty, osłabienie, spadek masy ciała. Niekiedy wyczuwalny jest guz w nadbrzuszu.

Co szkodzi trzustce? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Co szkodzi trzustce? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Rak trzustki jest bardzo złośliwym nowotworem o agresywnym wzroście. Objawy to osłabienie, spadek masy ciała, cukrzyca, żółtaczka i ból. Poza wyniszczeniem i wymienionymi objawami rak trzustki prowadzi do powstania powikłań zakrzepowo-zatorowych, wodobrzusza.

Dieta w chorobach trzustki

Leczeniu objawowego przewlekłego zapalenia trzustki powinna towarzyszyć dieta składająca się z kilku mniejszych, ale kalorycznych posiłków. Należy pamiętać o suplementacji witamin w przypadku wystąpienia ich niedoborów. W ostrym zapaleniu trzustki stosuje się na początku dietę „zero”. Pacjent jest przede wszystkim nawadniany. Po ustaniu objawów czasami włączone zostaje leczenie pozajelitowe. Normalne żywienie i rekonwalescencja wiążą się ze znacznym ograniczeniem spożycia tłuszczu. Dieta po incydencie ostrego zapalenia trzustki absolutnie nie może zawierać posiłków smażonych, pieczonych, duszonych, sosów, tłustych wędlin, mięsa i ryb, słodyczy na bazie kakao i tłuszczu. Chory powinien spożywać posiłki gotowane, pieczone bez tłuszczu, oliwę, olej słonecznikowy, dżem, zieloną sałatę, delikatne wędliny, wołowinę, kurczaka, indyka, luźną jajecznicę, jajka na miękko.

Obejrzyj film i poznaj historię Joanny, która przeszła operację guza trzustki za pomocą Nanoknife

Zobacz film: Joanna przeszła operację guza trzustki za pomocą Nanoknife. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 26.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej