Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Justin Case/getty images

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Choroba Hashimoto (zapalenie tarczycy Hashimoto) jest przewlekłym schorzeniem o podłożu autoimmunologicznym, które charakteryzuje się wytwarzaniem przez organizm przeciwciał skierowanych przeciwko tkankom tarczycy. Jest uważana za najczęstsze zaburzenie endokrynologiczne. Szczyt zachorowań przypada między 40. a 65. rokiem życia. W przebiegu choroby Hashimoto dochodzi do niedoczynności tarczycy. Do występujących dolegliwości zalicza się wzrost masy ciała, zaburzenia miesiączkowania, pogorszenie stanu skóry i włosów, przewlekłe zmęczenie, powiększenie tarczycy. U wielu osób (zwłaszcza kobiet) pojawiają się także objawy psychiczne choroby Hashimoto. Z tego powodu pacjenci wymagają okresowej oceny stanu psychicznego.

Choroba Hashimoto a psychika

Objawy psychiczne w Hashimoto są dość częstym zjawiskiem. Ich pojawienie się jest związane z obecnością wysokiego stężenia przeciwciał antytarczycowych. Są także wynikiem zaburzeń funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-tarczyca i nieprawidłowego poziomu serotoniny w tkance mózgowej.

U pacjentów z chorobą Hashimoto najczęściej rozwija się depresja, często oporna na standardowo stosowane leczenie. Chorzy znajdują się również w grupie ryzyka wystąpienia choroby afektywnej dwubiegunowej, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i lęku. Badania przeprowadzone przez zespół M. G. Ayhana opublikowane w 2014 roku na łamach czasopisma „General Hospital Psychiatry” wykazały, że u osób z Hashimoto zaburzenia lękowe rozpoznaje się znacznie częściej, niż w populacji ogólnej.

Na wystąpienie objawów psychicznych choroby Hashimoto są szczególnie narażone kobiety, zwłaszcza te, które są w okresie wczesnej ciąży, poporodowym lub okołomenopauzalnym. Uważa się także, że częściej chorują osoby narażone na długotrwały stres i napięcie emocjonalne. Wszyscy chorzy na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy powinni być poddawani regularnej ocenie stanu psychicznego. Zaleca się także, aby u osób, u których występują zaburzenia nastroju, przeprowadzać testy laboratoryjne krwi, polegające na ocenie stężenia hormonów, ponieważ ich przyczyną może być nieprawidłowa praca gruczołu tarczowego.

Objawy psychiczne choroby Hashimoto

Najczęściej występujące objawy psychiczne choroby Hashimoto wskazują na zaburzenia depresyjne. U pacjentów mogą pojawić się:

  • długotrwały smutek i przygnębienie,
  • spadek aktywności, brak energii, przewlekłe zmęczenie,
  • niemożność odczuwania przyjemności,
  • zaburzenia snu,
  • trudności z koncentracją,
  • zaburzenia pamięci,
  • spadek libido,
  • rozdrażnienie,
  • spadek poczucia własnej wartości,
  • niechęć do kontaktów społecznych,
  • lęk.

Zdarza się także, że u chorych może wystąpić epizod manii. Objawy psychiczne Hashimoto to wówczas podwyższony nastrój, zwiększona aktywność psychoruchowa, gonitwa myśli, zawyżona samoocena. Są to jednak pojedyncze przypadki.

Objawy psychiczne Hashimoto – encefalopatia tarczycowa

Zapalenie tarczycy może prowadzić do rozwinięcia się encefalopatii Hashimoto. Jest to rzadka choroba neurologiczna. Zwykle ujawnia się po 50. roku życia. Uważa się, że jej przyczyną może być zapalenie naczyń mózgowych wywołane procesem autoimmunologicznym. Schorzenie charakteryzuje się występowaniem objawów psychicznych oraz dolegliwości ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Warto podkreślić, że u każdego pacjenta mogą wyglądać one inaczej.

U chorych z encefalopatią Hashimoto objawy psychiczne i neurologiczne to:

  • zaburzenia depresyjne,
  • napady padaczkowe,
  • zaburzenia koncentracji,
  • utrata orientacji,
  • ilościowe i jakościowe zaburzenia świadomości,
  • bóle głowy,
  • drżenie kończyn i zespoły parkinsonowskie,
  • upośledzenie funkcji poznawczych,
  • halucynacje,
  • mioklonie,
  • zmiany osobowości.

U chorych z encefalopatią tarczycową stwierdza się wysokie stężenie przeciwciał antytarczycowych we krwi oraz w płynie mózgowo-rdzeniowym. Schorzenie przebiega z okresami zaostrzeń i remisji.

Jak leczyć psychiczne objawy Hashimoto?

Często zdarza się, że psychiczne objawy Hashimoto są oporne na standardowe leczenie. U chorych zauważa się poprawę, jeżeli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy leczone jest prawidłowo. W przypadku encefalopatii tarczycowej dobre efekty terapeutyczne osiąga się po podaniu glikokortykosteroidów.

Natomiast kiedy wystąpią objawy depresji lub manii w chorobie Hashimoto, konieczne jest podjęcie współpracy z lekarzem psychiatrą, który włączy terapię lekami przeciwdepresyjnymi. Dobrze sprawdzają się leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jednak wybór odpowiedniego preparatu zawsze należy do specjalisty. Jednocześnie trzeba prowadzić leczenie zaburzeń funkcjonowania tarczycy.

Zobacz film: Jak działa tarczyca?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. M. Broniarczyk-Czarniak, Zaburzenia psychiczne współistniejące z chorobą Hashimoto – przegląd piśmiennictwa, Psychiatria 2017, tom 14, nr 4, 209–216.

Data aktualizacji: 08.02.2023,
Opublikowano: 08.02.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej