Choroba dwubiegunowa – leczenie. Jakie są sposoby walki z chorobą?

Fot: Kittiya / gettyimages.com

Choroba afektywna dwubiegunowa, nazywana również zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym, cechuje się występowaniem epizodów manii, depresji lub obu tych stanów. Najczęściej dotyka młodych ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze 35 roku życia. Leczenie choroby dwubiegunowej często trwa całe życie.

Choroba afektywna dwubiegunowa należy do częstych zjawisk psychopatologicznych. W trakcie jej przebiegu na przemian z objawami manii i depresji występują okresy remisji. Objawy schorzenia mogą mieć różne stopnie nasilenia, a przyczyn jego rozwoju może być wiele, w tym podłoże genetyczne, społeczne lub środowiskowe. Choroba wpływa niekorzystnie na wiele aspektów życia, począwszy od kontaktów międzyludzkich i życia rodzinnego, po sytuację zawodową i samorealizację intelektualną. Jedynie leczenie afektywnej choroby dwubiegunowej może poprawić sytuację chorych.

Choroba afektywna dwubiegunowa – leczenie farmakologiczne

W przypadku schorzenia, jakim jest choroba dwubiegunowa, leczenie zależy od wielu czynników, w tym np. od wieku i chorób współwystępujących. Najważniejsze w rokowaniu jest rozpoznanie choroby na wczesnym etapie i szybkie wdrożenie leczenia. Nie jest ono możliwe bez pełnej współpracy chorego z lekarzem oraz terapeutą. Z tego względu choroba afektywna dwubiegunowa przysparza wiele trudności diagnostycznych.

Choroba afektywna dwubiegunowa zaliczana jest do schorzeń nieuleczalnych. Celem każdego rodzaju terapii jest ograniczenie stopnia nasilenia objawów oraz nauka chorego, w jaki sposób może radzić sobie z epizodami manii i depresji. Cały proces leczenia jest długi ze względu na nawracający charakter choroby. Może trwać latami lub nawet całe życie. Przy systematycznej współpracy z lekarzem prowadzącym można powrócić do normalnego funkcjonowania. Najlepsze efekty leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej daje połączenie farmakoterapii z psychoterapią.

Zobacz także: Psychoterapeuta: Relacja terapeutyczna jest jak związek - nie od razu trafimy na dopasowaną do nas osobę

Zdarza się, że środki farmakologiczne dobierane są metodą prób i błędów. Ma to związek z występowaniem skutków ubocznych i tym, w jaki sposób pacjent odpowiada na lek. Każdy może inaczej reagować na podawanie leków psychoaktywnych czy uspokajających, dlatego nie wolno przyjmować niczego bez konsultacji z lekarzem. W okresach remisji często stosuje się leczenie profilaktyczne.

Choroba dwubiegunowa - jak się objawia? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Choroba dwubiegunowa - jak się objawia? Źródło: X-Bank Gallery

Środki farmakologiczne stosowane w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej można podzielić na kilka grup:

1. Stabilizatory nastroju, inaczej leki normotymiczne. Przyjmowane są w celu lepszej kontroli objawów manii oraz depresji. Warto pamiętać, że nie działają doraźnie, czyli aby zaobserwować ich efekt, należy przyjmować je przez dłuższy czas, co ma związek ze stopniowym rozwijaniem się działania leku. Nie powodują uzależnień.

2. Atypowe leki przeciwpsychotyczne. To neuroleptyki II generacji. Są to środki działające bardziej specyficznie niż tradycyjne neuroleptyki I generacji. Wpływają przede wszystkim na receptory serotoninergiczne oraz znajdujące się w mózgu. Dzięki temu leki mają mniejszą tendencję do powodowania u pacjentów objawów pozapiramidowych.

3. Antydepresanty. Są to leki, które nie zawsze okazują się skuteczne i mogą wywołać szereg efektów niepożądanych, takich jak bóle głowy, spadek libido, przyrost masy ciała, potliwość, senność i spadek ciśnienia tętniczego. Muszą być starannie dobrane przez lekarza. Stosowane przy epizodach depresji.

4. Leki uspokajające. Występują w różnych postaciach. Mają działanie silnie uzależniające, dlatego nie mogą być przyjmowane bez konsultacji z lekarzem. Stosowane są przy objawach manii.

Choroba afektywna dwubiegunowa – leczenie psychoterapeutyczne i hospitalizacja

Istotnym elementem leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej jest psychoedukacja. Polega ona na informowaniu oraz uczeniu pacjenta, na czym polega jego choroba i jakie emocje mogą mu towarzyszyć podczas terapii. Od wielu lat podkreśla się, jak ważna w całym procesie leczenia jest obecność i wsparcie rodziny. Bliscy powinni brać czynny udział w każdym jej etapie. Psychoedukacja może być prowadzona indywidualnie lub grupowo.

Rodzaj i przebieg psychoterapii uzależniony jest od indywidualnego przypadku. Jej celem jest wsparcie chorego poprzez rozwijanie umiejętności radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach manii lub depresji. Pacjent uczy się nowych rozwiązań, które wdraża w każdy aspekt życia. Kluczowa na tym etapie jest systematyczność oraz chęć wyzdrowienia. Bez silnej woli pacjenta leczenie nie jest możliwe.

W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja chorego. Szczególnym wskazaniem jest stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla własnego zdrowia i życia lub innych osób. Może być to próba samobójcza lub agresja czynna wobec innych. Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego mówi o tym, że w takich przypadkach chory musi poddać się leczeniu przymusowemu. Oznacza to, że może być przyjęty do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody.

Zobacz także: Jak pomóc osobie w depresji? Jak rozmawiać i czego nie mówić?

Bibliografia:

1. Rybakowski J., Choroba afektywna dwubiegunowa – współczesne poglądy na leczenie. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs. 2005;8(4):59-65.

2. Sęp-Kowalikowa S., Czucha M., Atypowe leki przeciwpsychotyczne w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej. Psychiatria. 2004;1(1):1-7.

Data aktualizacji: 21.08.2020,
Opublikowano: 22.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej