Chcesz przejść na wegetarianizm, ale nie wiesz jak? Zobacz zapis czatu z Katarzyną Siczek, dietetyczką 

Fot: 36,6

Zdaniem specjalistów warzywa powinny stanowić lwią część naszej codziennej diety. Z tego samego założenia wychodzi coraz więcej osób. Jedni ograniczają spożycie mięsa, a drudzy całkowicie z niego rezygnują. Czy dieta wegetariańska jest bezpieczna dla zdrowia? Jak wyłączyć mięso z codziennej diety bez szkody dla organizmu? Na te i inne Wasze pytania odpowie Katarzyna Siczek, dietetyczka.

Polacy jedzą zdecydowanie za dużo mięsa. Najnowszy raport przygotowany przez Główny Urząd Statystyczny pokazuje, że przeciętny Polak zjada ponad 70 kg mięsa rocznie! Nie zdajemy sobie sprawy, że jego nadmiar (zwłaszcza wieprzowego) w codziennej diecie to najprostsza droga do problemów z sercem, nadciśnienia czy miażdżycy. Na szczęście nasze kulinarne upodobania powoli się zmieniają. Przykładamy coraz większą wagę do tego, co trafia na nasz talerz. Z badań wynika, że aż 40 proc. z nas ogranicza mięso. Coraz więcej osób też w ogóle rezygnuje z jego jedzenia.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Warzywa są najlepszym źródłem witamin i substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Niektóre z nich, np. warzywa strączkowe, zawierają białko, które może być doskonałym zamiennikiem tego zwierzęcego. Dieta wegetariańska pomaga także schudnąć i uniknąć rozwoju chorób, np. układu krążenia czy otyłości. Jednak stosowanie takiego menu wcale nie jest proste.

Osoby, które decydują się przejść na dietę roślinną, muszą sobie zdawać sprawę, że tylko odpowiednio zbilansowane menu dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Mimo że dieta wegetariańska uchodzi za jedną ze zdrowszych, to źle opracowana może doprowadzić do poważnych niedoborów. Dlatego o pomoc w jej opracowaniu warto poprosić specjalistę.

Czy dieta wegetariańska jest dla każdego? O czym należy pamiętać, przy jej przygotowywaniu? Czy mięso można odstawić z dnia na dzień, czy lepiej robić to stopniowo? Czy dieta oparta głównie na warzywach faktycznie zaspokaja wszystkie potrzeby organizmu. Od czego najlepiej zacząć zmianę nawyków żywieniowych i jak jeść po prostu zdrowiej? Na te i inne Wasze pytania odpowiadała Katarzyna Siczek, dietetyczka.

Katarzyna Siczek, specjalista ds. dietetyki i żywienia człowieka w cateringu dietetycznym Maczfit. W 2017 roku skończyła studia magisterskie na kierunku Dietetyka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jako wegetarianka i miłośniczka roślinnej kuchni specjalizuje się w wymyślaniu bezmięsnych dań.

Jak bezpiecznie przejść na dietę wegetariańską? Poradź się eksperta!



Data aktualizacji: 21.09.2019,
Opublikowano: 18.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej