Bruzdogłowiec szeroki – jak się można nim zarazić?

Fot: KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Bruzdogłowiec szeroki to niewątpliwie największy ze znanych tasiemców. Ten pasożyt jelita cienkiego osiąga nawet 15–20 m długości. Spośród innych tasiemców wyróżnia go także specyficzna główka z podłużnymi bruzdami, które umożliwiają zaczepienie się w organizmie żywiciela. Bruzdogłowiec szeroki u człowieka wywołuje difylobotriozę.

Bruzdogłowiec szeroki jest dla człowieka równie niebezpieczny jak pozostałe tasiemce. Ten konkretny pasożyt wywołuje chorobę nazywaną difylobotriozą.

Zobacz także:

Pasożyty i choroby pasożytnicze układu pokarmowego

Parazytologia medyczna – nauka o ludzkich chorobach pasożytniczych. Dlaczego jest tak ważną dziedziną?

Motylica wątrobowa – cykl rozwojowy, objawy, leczenie naturalne

Bruzdogłowiec szeroki – największy z tasiemców

Bruzdogłowiec szeroki w organizmie człowieka może przebywać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Jest to największy pasożyt spośród tasiemców. Dorosłe osobniki osiągają do 15–20 m długości. Pod względem cyklu rozwojowego bruzdogłowiec szeroki różni się od pozostałych pasożytów, ponieważ dojrzałe jajeczka wydostają się z jego członów już w jelicie i wraz z kałem wydalane są z organizmu. Do dalszego rozwoju potrzebują wody. W ten sposób dostają się do żywiciela pośredniego (skorupiaka oczlika), a dalej do ryb słodkowodnych, które się nim żywią. Larwy bruzdogłowca nie są odporne na sól i wysoką temperaturę, dlatego też zawsze zaleca się solenie ryb oraz ich gotowanie bądź smażenie. Podczas obróbki termicznej larwy po prostu giną.

Zakażenie bruzdogłowcem szerokim

Bruzdogłowiec szeroki do organizmu człowieka dostaje się przede wszystkim z pokarmem. Spożycie surowej, niedogotowanej lub niedokładnie uwędzonej ryby jest pod tym względem bardzo ryzykowne. Jeśli dojdzie do zarażenia, larwy przyczepiają się do błony śluzowej jelita, gdzie zaczynają się rozwijać – człowiek jest ich docelowym żywicielem. Przekształcenie się larwy w dorosłego pasożyta trwa około półtora miesiąca. Każdego dnia dorosły osobnik produkuje natomiast kilkaset tysięcy jej, co tylko zwiększa ryzyko zakażenia kolejnej osoby. Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę, że w Polsce ze względu na ograniczone spożycie ryb słodkowodnych ryzyko zakażenia tym typem tasiemca jest dość małe. Sam bruzdogłowiec szeroki w Polsce jest dość rzadko spotykany, trzeba jednak pamiętać, że osoby spożywające regularnie surową rybę (przede wszystkim w sushi) są bardziej na niego narażone.

Bruzdogłowiec szeroki – objawy zakażenia

Objawy związane z obecnością bruzdogłowca szerokiego w jelicie nie pojawiają się u dużej części zakażonych, co sprawia, że tasiemiec przez wiele lat może pozostać nieodkryty. Ewentualne sygnały przyjmują postać dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Związane jest to przede wszystkim z toksycznością pasożyta i wywoływaną przez niego niedokrwistością, przypominającą niedobór witaminy B12.

Najczęstsze objawy występujące przy zakażeniu bruzdogłowcem szerokim to:

  • znaczny spadek wagi (choć zdarza się również nieuzasadniona nadwaga);
  • brak apetytu;
  • biegunki;
  • nudności;
  • kolka;
  • niedrożność dróg żółciowych;
  • niedrożność przewodu pokarmowego;
  • wysypka;
  • ogólne osłabienie.

Bruzdogłowiec szeroki – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka opiera się przede wszystkim na stwierdzeniu obecności specyficznych dla tasiemca jaj lub jego członków w kale. Badanie jest bezbolesne, a wyniki otrzymuje się dość szybko. Po rozpoznaniu bruzdogłowca szerokiego pacjent przyjmuje leki przeciwpasożytnicze. Są to przede wszystkim niklozamid lub prazykwantel, które cechują się wysoką skutecznością w walce z tasiemcem, natomiast trzeba się liczyć z tym, że mogą wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne (szczególnie prazykwantel). Są to przede wszystkim bóle głowy, mdłości, gorączka, a nawet alergia. Mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych wiąże się z niklozamidem. W przypadku chorych cierpiących na anemię wywołaną obecnością bruzdogłowca szerokiego również wystarczy wyeliminowanie pasożyta za pomocą odpowiednich leków, dodatkowo jednak zaleca się dopasowaną do pacjenta suplementację, która pozwala wyrównać niedobory witaminy B.

Walka, zarówno z tasiemcem, jak i z każdym innym pasożytem, powinna być prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę – lekarza. Korzystanie z różnych metod medycyny alternatywnej jest ryzykowne i zazwyczaj nieskuteczne.

Tasiemiec bruzdogłowiec szeroki – jak go uniknąć?

Bruzdogłowiec do ludzkiego organizmu dostaje się przede wszystkim z pokarmem. O ile człowiek nie ma wpływu na obecność pasożytów w mięsie i rybach, powinien szczególną uwagę przywiązywać do jakości pokarmu, który spożywa. Chodzi tu przede wszystkim o unikanie surowych ryb, a jeśli już ktoś lubi sushi, powinien jeść je wyłącznie w sprawdzonych lokalach. Należy dbać o wysoką higienę osobistą, szczególnie po wyjściu z toalety oraz podczas przygotowania posiłku. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie kału i ścieków.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o pasożytach i chorobach, które mogą wywoływać:

Bibliografia:

1. Tasiemce, https://www.up.lublin.pl/files/weterynaria/2017/lg/tasiemce_-_wstep,_ligula,_diphylobothriuma.pdf.

2. J. Antychowicz, A. Bernat, I. Kramer, H. Głowacka, A. Pękala, Pasożyty europejskich wolno żyjących ryb śródlądowych, ze szczególnym uwzględnieniem występujących w polskich jeziorach i rzekach, „Życie Weterynaryjne”, 8/2016.

Data aktualizacji: 30.01.2021,
Opublikowano: 02.02.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej