Bolą cię stawy? Sprawdź, co powinieneś jeść

Sam Barnes/getty images

Czy wiesz, że odpowiednie odżywianie pomaga złagodzić zwyrodnieniowe zapalenie stawów? Co więcej, zbilansowane posiłki mogą również zabezpieczyć organizm przed wystąpieniem tych dolegliwości. Dowiedz się, jakich produktów nie powinno zbraknąć w twojej codziennej diecie.

Dzięki dobrze skomponowanej diecie możemy dostarczyć do organizmu składniki budujące stawy, wspomagające dbać o właściwą elastyczność ścięgien, więzadeł czy chrząstek. Co więcej, niektóre produkty nie tylko odżywiają stawy, ale zmniejszają stan zapalany. Odpowiednia dieta pomaga również redukować dolegliwości bólowe towarzyszące chorym na zwyrodnieniowe zapalenie stawów.

Choroby stawów

Na problemy ze stawami uskarżają się coraz młodsze osoby. Ma na to wpływ niezdrowy tryb życia oraz wysokoprzetworzona dieta. Coraz częściej diagnozowane są również choroby autoimmunologiczne stawów, w tym reumatoidalne zapalenie stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba zapalna obejmująca przede wszystkim stawy, jednak jest to choroba układowa, o czym świadczą objawy z innych narządów.

Nie ma lekarstwa pozwalającego na wyleczenie tej choroby. Są leki pomagające złagodzić objawy, ale również warto przestrzegać pewnych zasad diety, ponieważ może to wspomóc opóźnienie niepożądanych efektów RZS. Choroba ta zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego i nagłego zgonu z przyczyn sercowych, jak również przyczynia się do powstania udaru mózgu czy niewydolności serca.

Co zrobić, aby mieć zdrowe i mocne stawy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o stawy? Źródło: X-Bank Gallery

Dieta na stawy

Dieta przeciwzapalna może mieć bardzo duży wpływ na przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów. Pozwala nie tylko na obniżenie wykładników zapalnych, ale również na zapewnienie odpowiedniej podaży elementów diety i zapobieganie niedoborom.

Dieta na stawy powinna uwzględniać nieprzetworzone produkty spożywcze, które są źródłem:

  • wapnia (niezbędny nie tylko dla mocnych kości i zębów),
  • kwasów tłuszczowych omega-3 (zmniejszają stan zapalny),
  • naturalnych antyoksydantów (zalicza się do nich m.in. witaminy A, C i E, cynk, selen oraz beta-karoten).
  • witaminy D3,
  • witaminy C (niezbędne do produkcji kolagenu),
  • pełnowartościowego białka (główny składnik budulcowy organizmu),

W tej chorobie istotną rolę odgrywa odpowiednie spożycie:

  • ryb,
  • warzyw,
  • owoców,
  • oliwy z oliwek,
  • nasion i orzechów,
  • nabiału i chudego mięsa,
  • jajka,
  • produkty pełnoziarniste.

Do przygotowywanych potraw warto dodawać dodawać imbir, kurkumę i ostrą paprykę.

Przeciwzapalne i antyoksydacyjne działanie wywierają również rośliny strączkowe, w tym:

  • soczewica,
  • fasola,
  • ciecierzyca,
  • soja.

Warto wykluczyć z diety wszelkie produkty przetworzone, ponieważ jakiekolwiek barwniki, konserwanty i wzmacniacze nasilają stan zapalny w organizmie.

Zobacz film: Badania kliniczne - Reumatoidalne zapalenie stawów

źródło: 36,6


Data aktualizacji: 10.08.2020,
Opublikowano: 07.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej