Ból śledziony – objawy, przyczyny, leczenie

Fot: Andrey Popov / fotolia.com

Ból śledziony może mieć błahą przyczynę i być niegroźny, np. po wysiłku fizycznym. Może jednak wynikać z zaawansowanych stanów chorobowych, m.in. związanych z chorobami wątroby, nowotworem śledziony czy jej zapaleniem. Leczenie bólu śledziony zależne jest od przyczyny, dlatego konieczna jest wizyta lekarska. 

Ból śledziony powstaje w wyniku rozciągnięcia torebki śledziony. Mogą towarzyszyć mu także objawy bólowe związane z innymi, znajdującymi się obok, narządami, np. żołądkiem, nerką bądź lewym płucem. Śledziona to niewielki narząd w organizmie, położony po lewej stronie brzucha. Pełni wiele funkcji, takich jak oczyszczanie organizmu ze zużytych lub uszkodzonych krwinek – erytrocytów, leukocytów i trombocytów. Jej zadaniem jest również wytwarzanie przeciwciał i niszczenie obcych antygenów, dlatego pełni ważną rolę w układzie odpornościowym. Bierze także udział w trawieniu. Ból śledziony może mieć zarówno błahą przyczynę, jak i wskazywać na zaawansowane stadium choroby.

Ból śledziony – objawy

Powiększenie śledziony i ból mogą występować w wielu stanach chorobowych. Ból śledziony umiejscowiony jest z lewej strony brzucha, pod żebrami. Najczęściej promieniuje do pleców, lewego barku i nadbrzusza. Oprócz typowego bólu tego narządu nierzadko stwierdza się także objawy towarzyszące, takie jak:

  • uczucie pełności w brzuchu (najedzenia),
  • spadek ciśnienia,
  • przyśpieszone tętno,
  • ogólny dyskomfort i złe samopoczucie,
  • bladość skóry,
  • dreszcze,
  • zimny pot,
  • osłabienie,
  • anemia,
  • krwawienie,
  • osłabione procesy trawienne,
  • zawroty głowy,
  • liczne, nawracające infekcje.

Dlaczego pojawia się ból śledziony? Przyczyny

Ból śledziony może wskazywać na wiele chorób. Najczęściej występujące to zapalenie śledziony oraz ropień. Każdy z tych stanów chorobowych powoduje powiększenie narządu, a także ból i dyskomfort. Zapalenie śledziony może wystąpić w wyniku infekcji, gdy do zakażenia dojdzie na skutek bakterii, np. Salmonelli wywołującej dur brzuszny. Ropień śledziony natomiast występuje z powodu m.in. infekcyjnego zapalenia wsierdzia bądź w przebiegu sepsy. 

Chorobie, oprócz bólu jamy brzusznej, towarzyszy wysoka gorączka. Inną przyczyną bólu śledziony może być torbiel śledziony. To rzadka przypadłość, która zazwyczaj nie powoduje objawów i wykrywana jest przypadkowo. Nie można jej jednak bagatelizować, gdyż może prowadzić nawet do pęknięcia śledziony. Kolejną przyczyną bólu śledziony są choroby wątroby, najczęściej jej marskość. Przy tym groźnym stanie chorobowym powiększeniu śledziony towarzyszy także powiększenie wątroby. 

Śledziona może boleć także w wyniku anemii hemolitycznej lub choroby genetycznej, jaką jest mukowiscydoza. Taki objaw występuje także w złośliwych zmianach nowotworowych – w przebiegu raka śledziony, białaczki, obecności chłoniaków oraz ziarnicy złośliwej. Ponadto ból może wynikać z urazów śledziony, np. w wyniku wypadku samochodowego, upadku itp.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Dlaczego ból śledziony pojawia się po jedzeniu i alkoholu?

Ból śledziony po jedzeniu pojawia się nierzadko już po spożyciu małego posiłku, a czasem nawet bez jedzenia. Wynika to z faktu, że powiększona śledziona zlokalizowana jest obok żołądka, co w konsekwencji powoduje jego ucisk. Warto pamiętać, że ból śledziony pojawia się w zaawansowanych stadiach choroby, dlatego konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Natomiast ból śledziony po alkoholu może być wywołany alkoholowymi chorobami wątroby. Nadużywanie trunków wysokoprocentowych skutecznie zmniejsza liczbę płytek krwi znajdujących się w śledzionie, co skutkuje jej powiększeniem. Ponadto powiększona śledziona i towarzyszący temu ból mogą być przyczyną stłuszczenia wątroby, jej zapalenia bądź marskości. W najgorszym przypadku może to sugerować zmiany nowotworowe śledziony i wątroby.

Wysiłkowy ból śledziony

Ból śledziony po wysiłku nie musi wymagać interwencji medycznej. Najczęściej jest związany z krótkim odstępem między posiłkiem a aktywnością fizyczną. Po skurczu mięśni gładkich jelita powstaje kolka, w której wyniku krew wypychana jest z jelit do śledziony. Skutkuje to jej powiększeniem i bólem. Nie tylko wypełnione narządy trawienne są przyczyną bólu śledziony. Po wysiłku pojawia się on także w wyniku odpływu krwi do żołądka oraz w związku z nieodpowiednią dietą. Jeśli nie występują przy tym objawy towarzyszące, nie jest wymagana wizyta u specjalisty. Wystarczy pamiętać, aby wysiłek fizyczny wykonywać po upływnie przynajmniej 1 godziny od spożycia posiłku.

Ból śledziony – leczenie

Śledziona silnie reaguje na wiele negatywnych zmian toczących się w organizmie. Dlatego leczenie bólu tego narządu zależne jest od diagnozy. Przykładowo w nowotworach i zmianach złośliwych stosowane są radio- i chemioterapia. Rzadką metodą jest usunięcie śledziony. Zabiegi operacyjne mogą być przyczyną powikłań, w tym zakażeń – infekcji dróg oddechowych, uszkodzenia żołądka itp. Leczenie bólu śledziony wspierane jest każdorazowo zmianą diety na lekkostrawną, a tym samym nieobciążającą tego narządu.

Data aktualizacji: 29.05.2019,
Opublikowano: 09.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Mycha 26.02.2018r.

Właściwie tez się boje ..(

andinek 17.02.2018r.

Czy artykuł okazał się pomocny? odpowiem szczerze że nie - nadal mnie boli

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej