Ból krocza u kobiet i mężczyzn – co oznacza?

Makidotvn/Getty Images

Ból krocza może mieć wiele przyczyn. U mężczyzn bywa objawem chorób jąder lub zapalenia prostaty. U kobiet może być oznaką wypadania macicy lub następstwem zmian fizjologicznych zachodzących w ciąży. Niezależnie od przyczyn, silny i nawracający ból w kroczu podczas chodzenia i siedzenia jest powodem, by niezwłocznie udać się do lekarza.

Ból krocza u mężczyzn

Ból w kroczu podczas chodzenia u mężczyzn dotyczy zarówno jąder, cewki moczowej, pachwin i podbrzusza, jak i wewnętrznej części ud. Co więcej, dolegliwościom tym mogą towarzyszyć problemy z oddawaniem moczu czy osłabienie jego strumienia.

Jakie choroby mogą być przyczyną bólu w kroczu u mężczyzn? Do najczęstszych zalicza się:

  • urazy jąder – powstałe podczas wypadków lub na skutek uprawiania sportów (piłki nożnej, jazdy na rowerze). Do bólu może z czasem dojść rozwój krwiaka. Niezbędne jest więc wykonanie badania ultrasonograficznego (USG);
  • skręt jądra – pojawia się, gdy jedno jądro ulegnie obrotowi wokół własnej osi. Skutkuje to uciskiem nerwów i naczyń krwionośnych, kłuciem i bólem w kroczu, a w skrajnych przypadkach nawet martwicą jądra. Do typowych objawów należy spuchnięcie jądra i uniesienie go w stosunku do drugiego;
  • zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) – to choroba, która pojawia się pomiędzy 18 a 50 rokiem życia, a jej przyczyną są infekcje bakteryjne i wirusowe. Zapalenie prostaty może być ostre lub przewlekłe. To pierwsze ma nagły, intensywny przebieg, natomiast drugie wysyła mniej intensywne objawy, ale za to dłużej trwa, nawet do kilku lat. Bólowi krocza mogą towarzyszyć: wymioty, biegunka, gorączka oraz problemy z oddawaniem moczu;
  • nowotwory – rozwijają się z komórek, które produkują plemniki. Jednym z częściej występujących są tzw. nasieniaki, skutkujące obrzękiem jąder, rozpierającym bólem krocza oraz silnym uczuciem dyskomfortu podczas poruszania się;
  • choroby weneryczne, takie jak: rzeżączka, chlamydioza, opryszczka, zakażenie ureaplasmą, mykoplazma, Streptococcus agalactiae;
  • zapalenie cewki moczowej – najczęściej to choroba przenoszona drogą płciową, może pojawiać się u mężczyzn chorych na cukrzycę. Może towarzyszyć mu owrzodzenie członka;
  • torbiel nasienna – powstaje na skutek urazu moszny lub przebytych stanów zapalnych. Często mylona jest z żylakami powrózka nasiennego albo z guzem nowotworowym.
Czytaj także: USG jąder – przygotowanie, zastosowanie, przebieg

    Ból krocza u kobiet

    U kobiet ból krocza połączony z bólem w okolicach krzyża i dolnej części brzucha może być objawem wypadania macicy. Powodem są zbyt rozciągnięte mięśnie dna miednicy, które normalnie podtrzymują pochwę, odbytnicę i pęcherz moczowy. Kiedy są zwiotczałe, macica zaczyna się obniżać. Najczęściej problem ten pojawia się, gdy kobieta:

    • jest po ciężkim porodzie,
    • urodziła siłami natury dziecko o wadze powyżej 4 kg,
    • jest w okresie menopauzy i cierpi na niedobór estrogenów,
    • ma wrodzone zaburzenie metabolizmu kolagenu.

    Najbardziej nieinwazyjną metodą leczenia są ćwiczenia mięśni Kegla, jednak w przypadku obniżenia poziomu estrogenów lekarz powinien wypisać odpowiednie leki z zawartością tych hormonów.

    Ciąża a ból krocza

    Dlaczego kobiety cierpią na ból krocza w ciąży? Ponieważ działanie estrogenu powoduje poluzowanie spojenia łonowego i stawów krzyżowo-biodrowych. Dzięki temu miednica zwiększa swoją elastyczność i niejako „przygotowuje się” do tego, by podczas porodu pomieścić główkę dziecka przechodzącą przez kanał rodny. To właśnie obniżenie główki dziecka w ostatnich tygodniach ciąży sprawia, że przyszłe mamy odczuwają ból w okolicy krocza. Towarzyszy mu niekiedy ból miednicy mniejszej. Aby uniknąć nasilenia tych przykrych objawów, warto ograniczyć aktywność fizyczną w ostatnim trymestrze ciąży i prowadzić oszczędny tryb życia.

    Ból po nacięciu krocza

    Epizjotomia, czyli nacięcie krocza podczas porodu, od lat budzi kontrowersje, powoduje dyskusję wśród lekarzy, czy chroni krocze, czy raczej powoduje jego uszkodzenie. Według Światowej Organizacji Zdrowia epizjotomia może dawać powikłania m.in.: infekcjami i stanami zapalnymi, wzrostem utraty krwi, a także późniejszym nietrzymaniem moczu (inkontynencji) i dolegliwościami przy siedzeniu. Są jednak sytuacje, kiedy ingerencja chirurgiczna jest koniecznością.

    Aby zapobiec nadmiernemu bólowi po nacięciu krocza, a także infekcjom, niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych po porodzie, polegająca na spłukiwaniu krocza wodą wymieszaną z delikatnym płynem antybakteryjnym – po każdej wizycie w łazience. Warto pamiętać, by dokładnie osuszać skórę jednorazowymi ręcznikami, powolnymi ruchami od przodu do tyłu, a także by często zmieniać podpaski. Prawidłowe gojenie trwa od tygodnia do 2 tygodni, natomiast w przypadku powikłań spowodowanych m.in. zakażeniem odchodami połogowymi niezbędna jest rewizja rany.

    Data aktualizacji: 19.05.2020,
    Opublikowano: 18.05.2020 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

    Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

    Czytaj więcej
    Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

    Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

    Czytaj więcej
    Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

    Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

    Czytaj więcej
    Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

    W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

    Czytaj więcej
    Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

    Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

    Czytaj więcej
    W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

    Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

    Czytaj więcej
    Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

    Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

    Czytaj więcej
    Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

    Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

    Czytaj więcej
    Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

    Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

    Czytaj więcej
    Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

    Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

    Czytaj więcej