Białaczka przewlekła a ostra. Rozpoznawanie, leczenie i najczęstsze rodzaje nowotworu krwi u dzieci i dorosłych

Fot: Frantab / stock.adobe.com

Zazwyczaj w przypadku białaczki objawy dają o sobie znać dopiero kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. Badania diagnostyczne warto więc przeprowadzać regularnie, zwłaszcza, gdy występują problemy z łatwym siniaczeniem, brakiem łaknienia i krwawieniami z nosa oraz dziąseł.

Białaczkę da się wyleczyć, mimo że po początkowej remisji często zdarzają się nawroty. Chory w czasie terapii powinien przebywać w miejscu, gdzie nie jest narażony na działanie bakterii ani wirusów,.

Co to jest białaczka?

Białaczka (łac. leucaemia) jest nowotworem złośliwym układu krwiotwórczego. Wywołuje on zaburzenia różnicowania krwinek, które powstają z komórek macierzystych w szpiku kostnym, węzłach chłonnych, śledzionie i grasicy. Dochodzi do zaburzeń właściwego składu krwi, przez co nie spełnia ona właściwych sobie funkcji.

Główne typy białaczki – limfatyczna, szpikowa, limfoblastyczna

Istnieje wiele rodzajów białaczki, które zależą głównie od tego, w której fazie produkcji krwi doszło do mutacji krwinek, które komórki rozwinęły się nieprawidłowo, w jaki sposób zmieniła się budowa cząsteczek oraz jak szybko postępuje choroba. Najogólniej białaczki można podzielić na ostre i przewlekłe.

Na ostrą białaczkę szpikową chorują najczęściej osoby dorosłe. Ma ona ciężki przebieg, szybko zaczyna naciekać inne organy i nieleczona może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku tygodni.

Drugi z czterech najczęstszych typów leukemii to ostra białaczka limfoblastyczna. Zachorowalność na ten nowotwór jest największa w wieku 3–7 lat, a pod względem częstości występowania zajmuje on pierwsze miejsce wśród schorzeń odnotowywanych na dziecięcych oddziałach onkologicznych. 

Przewlekła a szpikowa może przebiegać bezobjawowo nawet przez kilka lat i gwałtownie zaatakować dopiero w fazie blastycznej, w której szybko zaczynają powstawać nacieki pozaszpikowe. U 95% chorych na ten rodzaj białaczki w wyniku mutacji powstaje chromosom Philadelphia.

Najłagodniejszy przebieg mają przewlekłe białaczki limfatyczne, które mogą wywoływać jedynie nieznaczne zmiany w białych krwinkach i rozwijać się na przestrzeni kilkunastu lat. Wśród często diagnozowanych podtypów białaczek szpikowych należy wymienić ostrą białaczkę monocytową i przewlekłą białaczkę mielomonocytową, a wśród limfatycznych – przewlekłą białaczkę limfocytową i białaczkę włochatokomórkową.

Zobacz także: Co to jest leukemia? Jak się objawia i jakie są jej przyczyny?

Zobacz film: Białaczka – typy i objawy. Źródło: Bez recepty

Badania na białaczkę – morfologia krwi i kolejne etapy diagnostyki

Badaniem, które przy podejrzeniu białaczki robi się w pierwszej kolejności, jest morfologia krwi obwodowej z rozmazem. Wyniki krwi świadczące o białaczce mogą wykazywać zwiększoną ilość białych krwinek i blastów, niedokrwistość i małopłytkowość. W zależności od rodzaju białaczki proporcje krwinek mogą się różnić, np. bardzo dużą ilość blastów w rozmazie obserwuje się przy ostrej białaczce limfoblastycznej. Drugim etapem diagnostyki jest wykonanie biopsji szpiku – pobranie szpiku kostnego do badań cytologicznych i molekularnych.

Białaczka – przyczyny i objawy choroby

Przyczyny białaczki nie zostały jeszcze zbadane. Udowodniono jedynie, że na ten rodzaj nowotworu narażone są szczególnie osoby:

  • z zaburzeniami genetycznymi, np. zespołem Downa, niedokrwistością Fanconiego, hormonalnymi czy immunologicznymi,
  • długotrwale przebywające w obszarze działania promieniowania jonizującego lub szkodliwych środków chemicznych, np. benzenemu i pestycydów,
  • stosujące niektóre leki, np. fenylbutazon i chloramfenikol,
  • nałogowo palące papierosy.

Pierwsze objawy białaczki, niezależnie od jej rodzaju, to m.in.: spadek odporności skutkujący częstymi infekcjami, anemia, brak apetytu, duża męczliwość, krwawienie z dziąseł i nosa, powiększenie węzłów chłonnych. O chorobie mogą świadczyć gorączka, bóle kostno-stawowe, wybroczyny i afty w jamie ustnej oraz tendencja do powstawania siniaków na nogach. Białaczka daje też objawy skórne – swędzącą wysypkę podobną do półpaśca.

Zobacz także: Białaczka u dzieci. Jakie są objawy i rodzaje?

Białaczka – leczenie i rokowania

Leczenie białaczki polega na chemioterapii, niekiedy połączonej z radioterapią, i podawaniu leków przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych oraz przeciwwirusowych, które zmniejszają ryzyko dodatkowych infekcji. Poza tym chorym przetacza się komórkowe preparaty krwiopochodne w celu uzupełnienia masy płytkowej i erytrocytarnej. Kiedy leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczny jest przeszczep szpiku kostnego. Współczesna medycyna w większości przypadków pozwala na całkowite zażegnanie choroby, o ile zostanie ona wykryta wcześnie, a wiek i ogólny stan zdrowia pacjenta pozwalają na wykorzystanie nowoczesnych metod terapii. Z najcięższej, ostrej białaczki szpikowej wychodzi ponad połowa chorych, a z ostrej białaczki limfoblastycznej zostaje wyleczonych aż 90% dzieci.

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej