Balantidium Coli – przyczyny, objawy i leczenie zakażenia wywołanego przez szparkosza okrężnicy

Fot. Dr_Microbe / Getty Images

Balantidium coli to łacińska nazwa szparkosza okrężnicy, który jest pierwotniakiem należącym do rodziny orzęsków. Spotyka się go głównie na terenach Azji Południowo-Wschodniej i Ameryki Łacińskiej. Występuje u świń, w ich mięsie i odchodach znajdują się cysty szpakosza. Przenosi się w wyniku bezpośredniego kontaktu na inne zwierzęta lub człowieka.

Szparkosz okrężnicy wywołuje balantidiozę – zakażenie w obrębie jelita grubego, które często przebiega bezobjawowo, co znacznie utrudnia rozpoznanie. Czasem choroba ma cięższy przebieg i manifestuje się szeregiem uporczywych objawów, które może złagodzić jedynie antybiotykoterapia.

Co to jest Balantidium coli?

Balantidium Coli to łaciński termin określający kosmopolitycznego pierwotniaka nazywanego szparkoszem okrężnicy. Należy on do rodziny orzęsków chorobotwórczych, których obecność w organizmie wywołuje nieżyty i owrzodzenia jelita grubego.

Szparkosz ma asymetryczny kształt i jest cały pokryty charakterystycznymi rzęskami. W jego przedniej części znajduje się cytostom, dzięki któremu może się odżywiać. W tylnej zaś otwór, za pomocą którego usuwa niestrawione resztki pokarmu. Jego cysta przypomina owal z podwójną otoczką. Pierwotniak jest bardzo mały. Osiąga wielkość około 30–200 µm, a jego cysta jest jeszcze mniejsza. Zlokalizowanie go pod mikroskopem wymaga niezwykłych umiejętności analitycznych.

Jak można zarazić się szparkoszem okrężnicy?

Szparkosza okrężnicy spotyka się najczęściej w rejonach wiejskich, gdzie jest hodowana trzoda chlewna. Jego nosicielami są świnie. W ich wnętrzach są cysty pierwotniaka, które przenoszą się na inne zwierzęta i ludzi. Zakażenie następuje drogą bezpośredniego kontaktu np. poprzez zjedzenie skażonego pożywienia lub styczność z odchodami, które wykorzystuje się do nawożenia ziemi.

Cykl rozwojowy cysty pierwotniaka rozpoczyna się w końcowym odcinku jelita cienkiego. To w nim dochodzi do procesu ekscytacji i z cyst są uwalniane trofozoity (formy przetrwalnikowe), które bardzo szybko rozmnażają się i wnikają do przestrzeni międzykomórkowych. Ich kolejne podziały skutkują ponownym powrotem do początkowej postaci. Umożliwia to wydalenie ich z kałem.

Zobacz film i sprawdź jak rozpoznać infekcję pasożytniczą: 

Zobacz film: Jak rozpoznać infekcję pasożytniczą? Źródło: Dzień Dobry TVN

Objawy zakażenia Balantidium coli

Zakażenie Balantidium coli lokalizuje się w jelicie grubym. Skutkiem jest powstawanie jego nieżytów oraz owrzodzeń, ale mimo to choroba często przebiega bezobjawowo. Tym samym jej rozpoznanie i leczenie jest mocno opóźnione. W niektórych przypadkach dochodzi do zaostrzeń, które objawiają się szeregiem uporczywych dolegliwości. Choremu dokucza biegunka o zmiennym nasileniu, a w jego kale jest zauważalna domieszka śluzu i krwi. Dokuczają mu ciągłe nudności, bóle brzucha. Czasem wymiotuje.

Ostrą balantidiozę powinno się wspomóc środkami farmakologicznymi. Brak terapii spowoduje, że stanie się chorobą przewlekłą stanowiącą zagrożenie dla zdrowia. Pacjenci z przewlekłym stadium zakażenia nie mają apetytu, cierpią na bóle głowy wywołane osłabieniem i znacznie tracą na wadze.

Polecamy: Krew w kale u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy. Jakie badania wykonać?

Jak rozpoznać zakażenie szparkoszem okrężnicy?

Diagnostyka zakażeń Balantidium coli jest mocno utrudniona ze względu na bezobjawowy lub skąpoobjawowy przebieg choroby. Gdy przybiera ona zaawansowane stadium, bada się kał chorego. O zakażeniu świadczą obecne w próbce trofozoity pierwotniaka.

U niektórych pacjentów wykonuje się badanie endoskopowe, które umożliwia ocenę wnętrza jelita grubego. Czasami konieczne jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Balantidioza uszkadza błonę śluzową jelita, a na jego ścianach pojawiają się typowe dla tej choroby nacieki okrągłokomórkowe. Predysponują one do powstania bolesnych owrzodzeń, a w niektórych przypadkach także ropni, które wymagają leczenia farmakologicznego.

Leczenia zakażenia Balantidium coli

Leczenie zakażenia szparkoszem okrężnicy opiera się na farmakoterapii. Choremu podaje się antybiotyki przez co najmniej 10 dni od momentu zdiagnozowania choroby. Najczęściej jest to tetracyklina, którą należy stosować nawet 4 razy dziennie. Jest to bardzo wyczerpujące dla organizmu. Niektóre osoby przyjmują metronidazol lub pochodne nitroimidazolu, które dają podobny efekt terapeutyczny.

W lżejszych przypadkach zastosowanie ma leczenie przyczynowe. Podstawowym elementem jest regularne nawadnianie chorego, aby nie doszło u niego do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Istotne są również probiotyki, które uzupełniają florę bakteryjną podczas oraz po antybiotykoterapii. Pacjent, który skarży się na dolegliwości bólowe, może otrzymać leki rozkurczowe i przeciwbólowe.

W profilaktyce balantidiozy ważne jest przestrzeganie zasad higieny oraz spożywanie przebadanych pokarmów i wody z bezpiecznych źródeł.

Bibliografia:

  1. A. Deryło, Parazytologia i akaroentomologia medyczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002, s. 156–158.
Data aktualizacji: 11.11.2021,
Opublikowano: 14.11.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej