Atychifobia – paraliżujący lęk przed porażką. Przyczyny, objawy, leczenie

Fot: gawrav / gettyimages.com

Atychifobia to zaburzenie nerwicowe przejawiające się trwałym, irracjonalnym lękiem przed porażką. Zmagająca się z nim osoba unika angażowania się w działania, których pozytywnego rezultatu nie jest całkowicie pewna.

Atychifobia nie jest zjawiskiem nowym, ale wyjątkowo silnie zaznacza się we współczesnych społeczeństwach, w których panuje kult sukcesu. Szacuje się, że co piąty młody Polak rezygnuje z podejmowania życiowych wyzwań z lęku przed niepowodzeniem.

Czym jest atychifobia?

Obawa przed porażką jest w pewnym stopniu uzasadniona, a nawet przydatna. Każde przedsięwzięcie może zakończyć się niepowodzeniem, więc przed jego podjęciem wskazana jest analiza możliwych zagrożeń, przygotowanie awaryjnych rozwiązań. Atychifobia jest lękiem tak silnym, że osoba nią dotknięta zwykle nawet nie rozważa zaangażowania się w działania, których wynik jest niepewny. Nieustannie towarzyszy jej irracjonalny strach przed porażką. Może on paraliżować aktywność na wielu płaszczyznach – zawodowej, towarzyskiej, miłosnej. Atychifobik poddaje się biernie biegowi wydarzeń, ze strachu przed niepowodzeniem żyjąc poniżej własnych możliwości i ambicji.

Przyczyny atychifobii

Atychifobia ma zwykle bardziej złożoną etiologię niż inne zaburzenia nerwicowe o typie fobii. Strach przed porażką rozwija się latami, pod wpływem wielu czynników. Należeć do nich mogą:

  • wrodzone predyspozycje – obciążenia genetyczne (gdy zaburzenia lękowe występują u bliskich krewnych), cechy temperamentu (zwłaszcza skłonność do perfekcjonizmu),
  • doświadczenia wyniesione z rodzinnego domu – brak poczucia bezwarunkowej miłości opiekunów (gdy sukcesy dziecka były nagradzane, a porażki skutkowały surowymi karami), nadopiekuńczość rodziców (powodująca, że dziecko nie miało szansy nauczyć się przegrywać), obserwacja bliskich, którzy sami żyli w ciągłym lęku przed niepowodzeniami, otrzymywanie od rodziny komunikatów (zwykle powodowanych troską) zniechęcających do działania, podkopujących wiarę we własne możliwości,
  • system edukacji szkolnej, w którym premiowane są wyłącznie sukcesy, a gorsze wyniki zostają silnie skojarzone z lękiem przed naganą ze strony dorosłych czy ośmieszeniem w gronie rówieśników,
  • niska samoocena, brak pewności siebie i wiary we własne umiejętności – problemy, które zwykle są wynikiem negatywnych doświadczeń z dzieciństwa, w szczególności błędów wychowawczych rodziców,
  • traumatyczne doświadczenia porażki w istotnych dla jednostki sprawach (np. rozpad małżeństwa, utrata cenionej pracy),
  • presja otoczenia – życie w środowisku, w którym sukces jest wyłączną miarą wartości człowieka, a porażka skazuje na wykluczenie,

Objawy atychifobii

Zasadniczym przejawem lęku przed porażką jest życiowa postawa dotkniętej nim osoby. Atychifobik podejmuje pracę poniżej własnych kompetencji z obawy przed zbyt dużą odpowiedzialnością. Może unikać intymnych relacji z lęku przed ośmieszeniem. Nie próbuje realizować swoich marzeń w przekonaniu, że są dla niego nieosiągalne.

Jak leczyć zaburzenia lękowe? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Objawy i leczenie nerwicy lękowej. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Atychifobia wiąże się z tendencją do wyolbrzymiania własnych niepowodzeń i idealizowania sytuacji innych ludzi. Charakterystyczna dla osób żyjących w ciągłym lęku przed porażką jest także skłonność do asekurowania się przed podjęciem jakiegokolwiek działania – uprzedzanie otoczenia, że rezultaty mogą okazać się niesatysfakcjonujące.

Lękowi przed porażką często towarzyszą objawy wegetatywne wspólne wszystkim zaburzeniom nerwicowym. W obliczu konieczności podjęcia działania o niepewnym wyniku (a nawet na samą myśl o nim) atychifobik może doświadczać uczucia paniki, kołatania serca, duszności, drżenia kończyn, mdłości itd. Ponieważ stawiania czoła różnym życiowym wyzwaniom nie da się całkowicie uniknąć, chorobliwy lęk przed niepowodzeniem jest źródłem permanentnego stresu, który na dłuższą metę stanowi przyczynę dolegliwości bólowych (np. bólów głowy), zaburzeń snu czy odżywiania.

Jak poradzić sobie z atychifobią?

Aby pokonać paraliżujący lęk przed niepowodzeniami, należy przede wszystkim zaakceptować fakt, że stanowią one nieodłączny element życia, w związku z czym nie można czynić z nich miary własnej wartości. Sztuką nie jest unikanie porażki, lecz postrzeganie jej jako cennego doświadczenia, z którego można wyciągać budujące, służące przyszłym sukcesom, wnioski. Opanowanie tej umiejętności jest łatwiejsze, gdy skorzysta się z pomocy terapeutycznej.

Atychifobikom zaleca się przede wszystkim konsultację psychologiczną, która pozwala na zidentyfikowanie przyczyn problemu i określenie najlepszej metody terapii. Zwykle wskazane jest zarówno przepracowanie negatywnych doświadczeń, które znalazły się u podłoża fobii, jak i wzmacnianie poczucia wartości pacjenta, praca nad przekształceniem jego lękowych przekonań i postaw w konstruktywne. W wielu przypadkach skuteczna okazuje się terapia grupowa, w której można uzyskać wsparcie od osób borykających się z podobnymi trudnościami. Leczenie niekiedy warto wspomóc preparatami o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym.

Bibliografia:

1. Grün A. Przemień swój lęk. Jak odzyskać radość życia?, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce 2007.

Data aktualizacji: 02.04.2019,
Opublikowano: 02.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej