Antocyjany i ich właściwości. Które warzywa je zawierają?

Fot.: www.takaomi.photo / stock.adobe.com

Antocyjany to związki należące do flawonoidów, którym warzywa i inne rośliny zawdzięczają intensywne zabarwienie. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom i dobroczynnemu wpływowi na organizm wykorzystywane są w medycynie i kosmetyce.

Antocyjany występują w wielu codziennie spożywanych warzywach oraz w ziołach. Warto dbać o to, żeby je sobie codziennie dostarczać, ponieważ okazały się one być skuteczne w profilaktyce wielu chorób.

Co to są antocyjany?

Antocyjany to związki chemiczne występujące w roślinach, między innymi w wielu warzywach i owocach. Antocyjany należą do polifenolowych związków organicznych – flawonoidów, które aktywnie oddziałują na ludzki organizm. Jest to rodzaj barwników, które nadają roślinie kolor od różowego po niebieski, zależnie od pH, w którym występują (w środowisku kwaśnym czerwony, a w zasadowym – fioletowy i niebieski).

Antocyjany znalazły zastosowanie jako barwnik spożywczy i farmaceutyczny, a także w kosmetyce i medycynie.

Antocyjany – rodzaje

Nie wszystkie rodzaje antocyjanów zostały już przebadane. Najważniejsze z nich, które wyróżniono to:

  • aurantynidyna – pomarańczowy barwnik, występuje w kwiatach niecierpka;
  • cyjanidyna – czerwony barwnik, występuje w głogu, jagodach, hibiskusie, czerwonej kapuście i czerwonej cebuli; wykazuje działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne, wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega cukrzycy i jest silnie przeciwutleniający, oznaczany jako E163a;
  • delfinidyna – niebieski barwnik, występuje w jagodach, winogronach, żurawinie, malwie i bratkach; o działaniu przeciwutleniającym; jako dodatek do żywności oznaczany nazwą E163b;
  • luteolinidyna – żółte barwniki występujące w sorgu;
  • malwidyna – czerwony i fioletowy barwnik w winogronach, żurawinach, borówkach i pierwiosnkach; wykorzystywany w przemyśle spożywczym jako E163c;
  • pelargonidyna – czerwony barwnik, występuje w malinach, truskawkach, płatkach róż, owocach żurawiny i fasoli; silny przeciwutleniacz; oznaczany jako E163d;
  • tricetynidyna – silny przeciwutleniacz zawarty w czarnej herbacie.

Jakie warzywa i owoce zawierają antocyjany?

Warzywa i owoce są jednym z najbogatszych źródeł antocyjany. Są to między innymi: owoce jagodowe, winogrona, cebula, kapusta i bakłażan. Najwięcej tych substancji znajduje się bezpośrednio pod skórką, dlatego owoce i warzywa warto jeść bez obierania, aby dostarczyć sobie tych wartościowych związków o charakterze przeciwutleniaczy.

Antocyjany – zastosowanie w kosmetyce

Antocyjany są szeroko stosowane w kosmetyce ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Ich niewątpliwymi zaletami są:

  • działanie przeciwzapalne,
  • zmniejszanie obrzęków,
  • delikatne działanie przydatne w pielęgnacji cery wrażliwej i alergicznej,
  • wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych,
  • przyspieszenie syntezy kolagenu,
  • pozytywny wpływ na wygląd włosów,
  • wzmacnianie paznokci,
  • silne właściwości przeciwutleniające.

Z tego względu wiele kosmetyków (kremów, maseczek, balsamów, peelingów) zawiera ekstrakty z roślin zawierających antocyjany.

Dlaczego warto jeść produkty zawierające antocyjany?

Antocyjany mają za zadanie chronić rośliny przed wolnymi rodnikami, pojawiającymi się między innymi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Ich rola jako przeciwutleniaczy w organizmie człowieka jest nie do przecenienia. Warto spożywać dużo świeżych owoców i warzyw zawierających antocyjany, ponieważ działają one bardzo skutecznie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.

Do pozytywnego działania tych substancji na ludzki organizm można zaliczyć między innymi:

  • dobroczynny wpływ na urodę – wzmacniają włosy i paznokcie, spowalniają procesy starzenia się;
  • zachowanie dobrego wzroku – wzmacniają naczynia włosowate w gałce ocznej i zwiększają produkcję rodopsyny (substancji istotnej dla działania pręcików);
  • działanie przeciwwirusowe – antocyjany wzmacniają odporność organizmu;
  • dobroczynny wpływ na układ krwionośny i sercowy – uszczelniają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie i poziom cholesterolu, zmniejszają ilość płytki miażdżycowej;
  • działanie przeciwnowotworowe – dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym antocyjany działają także przeciwnowotworowo;
  • zapobieganie wystąpieniu chorób wątroby oraz cukrzycy.

W przeciwieństwie do wielu substancji organizm człowieka nie jest w stanie wytwarzać antocyjanów ani ich kumulować w organizmie. Z tego powodu, w ramach profilaktyki zdrowotnej, powinny one być codziennie dostarczane w pożywieniu.

Sięgając po antocyjany, warto mieć świadomość, że choć są one potężnym i skutecznym środkiem profilaktycznym w zapobieganiu wielu chorobom, to równocześnie są bardzo bezpieczne. Dotychczas nie odkryto żadnego negatywnego oddziaływania tych substancji na ludzki organizm.

Zobacz film: Czy to prawda, że nie można łączyć ogórka z pomidorem? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Henryk Różański, Medycyna dawna i współczesna: Antyoksydanty w ziołach

2. Majewska, M. i Czeczot, H., Flawonoidy w profilaktyce i terapii, “Terapia i leki”, 65 (5), 2009, s. 369–377.

3. Piątkowska, E., Kopeć, A. i Leszczyńska, T., Antocyjany – charakterystyka, występowanie i oddziaływanie na organizm człowieka. “ŻYWNOŚĆ. Nauka, technologia, jakość.” 4 (77), 2011, s. 24–35.

Data aktualizacji: 14.02.2018,
Opublikowano: 02.08.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej