Anemia – optymalna dieta na niedokrwistość

Fot: happy_lark / fotolia.com

Anemia, czyli niedokrwistość, może mieć poważny wpływ na zdrowie. Prowadzi do niedotlenienia i osłabienia organizmu. Dieta na anemię powinna być bogata w żelazo, witaminę C i magnez.

Anemia wiąże się ze spadkiem liczby erytrocytów i poziomu hemoglobiny. Niestety, bywa lekceważona przez pacjentów. Wprowadzenie odpowiedniej diety pomagającej w terapii anemii pozwoli w wielu przypadkach na uniknięcie choroby i szybki powrót do zdrowia.

Czym jest anemia?

Anemia, czyli niedokrwistość, to patologiczny stan, podczas którego dochodzi do znacznego obniżenia liczby erytrocytów, oraz hemoglobiny. W ciężkich przypadkach, w których poziom hemoglobiny spada poniżej 6,5 g/dl, może być niebezpieczna dla życia pacjentów. Nie mniej jednak, anemia jest stwierdzana dosyć często. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się zwłaszcza dzieci, kobiety w ciąży a także osoby, których dieta jest uboga w żelazo. Niedokrwistość może towarzyszyć innym chorobom i może być bardzo niebezpiecznym objawem. Obserwuje się ją m.in. w przebiegu nowotworów, chorób o podłożu autoimmunologicznym, zaburzeń pracy nerek oraz szpiku kostnego. Szczególną uwagę powinna wzbudzić jej chroniczna forma, która utrzymuje się przez długi czas. Odpowiada za przemęczenie, senność, może prowadzić także do wielu komplikacji. Jej głównym powodem jest niedobór żelaza, jego niska przyswajalność, niewłaściwe odżywianie, a także utrata krwi lub zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, np. w okresie dojrzewania, intensywnego wzrostu, ciąży, rekonwalescencji itp. Niektóre formy niedokrwistości mogą mieć również postać wrodzoną.

Leczenie anemii dietą

Do anemii może doprowadzić szereg czynników, ale bezpośrednią przyczyną jest niedobór żelaza powodujący spadek zawartości hemoglobiny we krwi. W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 5 g żelaza, jego znaczna część mieści się w hemoglobinie – białku krwi, które umożliwia transport tlenu. Zachwianie jego ilości szybko przekłada się na problemy z właściwym utlenowaniem organizmu, destabilizuje np. pracę układu neurologicznego oraz immunologicznego. Bez niego chorzy są osłabieni, rozdrażnieni i podatni na infekcje. Szczególnie o dostarczenie żelaza powinna zadbać młodzież w okresie dojrzewania, weganie oraz kobiety miesiączkujące – obfite krwawienia mogą doprowadzić do spadku poziomu pierwiastka we krwi.

Zobacz film: Masz anemię? Zobacz, co powinieneś jeść. Źródło: Bez skazy

Anemia i dieta

Osoby cierpiące na anemię lub znajdujące się w grupie ryzyka przede wszystkim powinny zadbać o dostarczenie organizmowi żelaza. Jego najlepszym źródłem jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Należy sięgać po wołowinę, podroby (najwięcej żelaza znajduje się w wątrobie wołowej i cielęcej), drób (szczególnie mięso indyka) i jajka. Mniejsze ilości tego składnika pokarmowego znajdują się również w produktach zbożowych, ryżu, warzywach, mleku i nabiale. Niestety, nie jest to najlepsza informacja dla wegan i wegetarian, jednak w wielu przypadkach nie da się zastąpić organizmowi niedoborów tego pierwiastka. Wyróżnia się żelazo hemowe i niehemowe. Pierwsze z nich jest przyswajane znacznie lepiej i występuje wyłącznie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Często wymienianym składnikiem diety na anemię są buraki. Wbrew pozorom nie zawierają znacznej ilości żelaza, jednak zapewniają organizmowi pełen przegląd witamin i mikroelementów, niezwykle ważnych w walce z chorobą. Z tego powodu są ważną częścią przepisów w diecie na anemię. Należy zadbać o to, aby wszystkie produkty w kuchni były świeże i nie zawierały konserwantów. Dzięki temu wpłyną na poprawę stanu zdrowia.

Dieta na anemię – witaminy

Żelazo to jednak nie wszystko. Organizm potrzebuje również szeregu witamin, które umożliwiają jego wchłanianie. Ważna jest przede wszystkim witamina C. Szczególną uwagę powinni zwrócić na nią weganie oraz wegetarianie – właśnie ona zwiększa wchłanialność żelaza niehemowego. Duże znaczenie ma także kwas jabłkowy i winowy. Równie ważnym składnikiem diety na anemię są witaminy z grupy B, ze szczególnym uwzględnieniem B12 i kwasu foliowego. Należy jeść dużo warzyw oraz owoców – witaminy i minerały w postaci naturalnej są znacznie lepiej przyswajalne niż sztuczne suplementy. Warto jeść brukselkę, boćwinę, brokuły, czosnek, fasolę szparagową, jarmuż i paprykę. Najlepszym dodatkiem do różnorodnych dań jest natka pietruszki, która zawiera nie tylko znaczne ilości żelaza, ale także witaminę C. Wśród owoców na wyróżnienie zasługują porzeczki, grejpfruty i kiwi.

Dieta w anemii – czego unikać?

Przede wszystkim z diety należy wyeliminować substancje, które utrudniają wchłanianie żelaza. Zalicza się do nich szczawiany obecne w szpinaku i szczawiu, taniny zawarte w herbacie, orzechach i kakao, kofeinę, a także polifenole (ich źródłem jest czerwone wino i kawa). Należy unikać produktów wysoko przetworzonych – gromadzą fosforany, obniżające przyswajalność żelaza. Nie trzeba w pełni rezygnować ze wszystkich wymienionych produktów, ważne jest natomiast to, aby nie łączyć ich z pokarmem bogatym w żelazo. Pozwoli to na zwiększenie wchłaniania tego pierwiastka.

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej