Znane domowe sposoby leczenia anginy – płukanki, syropy i inhalacje

Fot.: Alexander Raths / stock.adobe.com

Domowe sposoby leczenia anginy mogą skutecznie wspierać terapię farmakologiczną,która jest oparta przede wszystkim na użyciu penicyliny. Pomocne w uśmierzaniu objawów są zwłaszcza ziołowe płukanki, inhalacje, nawadnianie organizmu i naturalne syropy.

Angina to choroba zakaźna, która przenosi się drogą kropelkową. Infekcja rozprzestrzenia się bardzo szybko, a szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy. Leczenie specjalistyczne anginy ropnej opiera się na antybiotykoterapii. Można wykorzystać także domowe sposoby leczenia anginy, które ograniczają rozwój infekcji i łagodzą dolegliwości.

Farmakoterapia anginy

Leczenie anginy ropnej opiera się przede wszystkim na antybiotykoterapii. Antybiotykiem z wyboru jest penicylina. Kurs leczenia penicyliną, który trwa 10 dni, w 90% eliminuje paciorkowca. W przypadku istnienia przeciwwskazań do jej stosowania zalecany jest cefadroksyl dla chorych z nienatychmiastową nadwrażliwością na penicylinę i makrolidy w razie wystąpienia nadwrażliwości o typie natychmiastowym. Choremu warto podawać leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Ogólną odporność organizmu podnoszą preparaty z witaminą C i rutyną.

Angina – leczenie domowe

Coraz większą popularność zyskuje domowe leczenie anginy. Niezbędne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, aby ograniczyć namnażanie się bakterii. Chorzy na anginę powinni dbać o nawodnienie organizmu, ponieważ chorobie towarzyszą wymioty, biegunka, gorączka i wzmożona potliwość, które mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, zaburzeń gospodarki elektrolitowej i niedoborów pokarmowych. Dlatego też dzienne spożycie płynów powinno wynosić co najmniej 2 l. Najlepiej pić przegotowaną lub niegazowaną wodą mineralną lub niesłodzone, świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. Zaleca się także spożywanie ziołowych herbat. W leczeniu anginy domowymi sposobami sprawdza się herbata imbirowa. Do jej przygotowania potrzebne są 3 łyżki drobno startego świeżego korzenia imbiru, 0,5 l wody i miód bądź syrop z malin do smaku. Imbir zalewa się wodą i gotuje na wolnym ogniu przez około 20 minut. Następnie wywar przelewa się przez sitko, dodaje miód lub syrop malinowy i spożywa po szklance, rano i wieczorem. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby nie powodują eliminacji bakterii, a brak właściwej antybiotykoterapii może skutkować powikłaniami w późniejszym wieku

Zobacz film: Angina wirusowa i bakteryjna - jak rozpoznać? Źródło: 36,6.

Dieta i odpowiednie warunki w domowym leczeniu anginy

Domowe sposoby leczenia anginy powinny uwzględniać odpoczynek, zwłaszcza gdy nagłemu początkowi choroby towarzyszy wysoka temperatura, sięgająca nawet 40°C. Ulgę przyniosą ciepłe, suche okłady na szyję. Należy zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywa chory – często je wietrzyć, zapewnić dostęp do świeżego powietrza i utrzymywać optymalną temperaturę (około 22°C). Warto zadbać o nawilżenie powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. W tym celu można położyć na grzejniku mokry ręcznik lub umieścić pojemniki z wodą pod kaloryferem. W sklepach dostępne są też specjalne nawilżacze powietrza.

Należy unikać podrażnienia błony śluzowej gardła przez czynniki, które mogą nasilać ból, takie jak kurz, dym tytoniowy, pył, gwałtowne zmiany temperatury otoczenia i alkohol.

Domowe sposoby na leczenie anginy uwzględniają także zmianę sposobu odżywiania. Z menu trzeba wykluczyć gorące, mocno schłodzone i ostro przyprawione potrawy oraz zimne napoje i lody. Dieta powinna być płynna lub mocno rozdrobniona.

Płukanki na ból gardła w anginie

Wskazane jest stosowanie ziołowych płukanek o właściwościach bakteriobójczych, przeciwbólowych i łagodzących obrzęk śluzówki. Działanie takie ma płukanka z malin, szałwii i rumianku. Należy zmieszać po 20 g liści maliny i szałwii oraz kwiatów rumianku. Innym zalecanym domowym leczeniem anginy ropnej jest płukanka z szałwii, rumianku i tymianku. Do jej przyrządzenia trzeba zmieszać po 100 g liści szałwii i kwiatu rumianku oraz 50 g ziela tymianku. W obu przypadkach łyżkę ziołowej mieszanki zalewa się szklanką wrzątku, zaparza pod przykryciem przez 15–20 minut, przecedza i stosuje 3 razy dziennie.

Warto też płukać gardło roztworem wody i soli. W szklance wody o temperaturze 37°C rozpuszcza się łyżeczkę soli. Gardło płucze się kilka razy dziennie, co sprzyja usunięciu drobnoustrojów z jamy ustnej. Innym rozwiązaniem jest płukanie gardła 3% wodą utlenioną.

Należy rozcieńczyć łyżeczkę wody utlenionej (około 5 ml) w szklance wody (około 250 ml). Pomocna na ból gardła w anginie jest płukanka z olejku herbacianego, który wykazuje działanie antywirusowe, grzybobójcze, antybakteryjne, odkażające, wspomagające układ immunologiczny i przeciwzapalne. Do płukanki wykorzystuje się 4 łyżki letniej wody i 4 krople olejku herbacianego.

Aromaterapia i inhalacje przy anginie

Podczas domowego leczenia można przeprowadzać inhalacje przy użyciu nebulizatora lub wdychając parę unoszącą się z naczynia z gorącą wodą. Do inhalacji można dodać sól fizjologiczną i olejki eteryczne, a zwłaszcza z sosny, drzewa herbacianego i bergamotki, które działają chłodząco, kojąco, relaksująco, przeciwskurczowo, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie.

Syropy na ból gardła w anginie

Leczenie anginy ropnej domowymi sposobami opiera się na naturalnych syropach. Doskonale sprawdza się syrop z buraków. Szklankę utartych buraków miesza się z łyżką octu jabłkowego. Mieszankę odstawia się na 3 godziny i przecedza. Sok pije się 2 razy dziennie, po łyżce stołowej. Ból gardła przy anginie złagodzi też syrop z cebuli. Należy obrać i drobno posiekać 2 cebule, wsypać je do miseczki, zasypać obficie cukrem i dodać 2 łyżki miodu. Mieszankę przykrywa się i odstawia na 5 godzin, aż cebula puści sok, który należy odcedzić. Syrop spożywa się po łyżeczce, co 2–3 godziny.

Zobacz film: Metody leczenia anginy. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa, Ex Libris, 2015.

2. Leśnicka M., Zielska, zioła i ziółka, Gdańsk, Tower Press, 2000.

3. Dziekiewicz M., Radzikowski A., Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2016, 12(2), s. 141–149.

4. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, „Farmacja Współczesna”, 2012, 5, s. 83-89.

Data aktualizacji: 30.04.2018,
Opublikowano: 31.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej