Znamię melanocytowe – czy może być niebezpieczne?

Fot: vidka / gettyimages.com

Zmiany melanocytowe mogą pojawić się nie tylko na skórze. Melanocyty to komórki obecne także w oku czy na błonach śluzowych. Te obecne na skórze koniecznie należy regularnie obserwować.

Melanocyty to komórki znajdujące się przede wszystkim w warstwie podstawnej naskórka. Produkują melaninę, czyli brunatny barwnik warunkujący kolor skóry. Melanina produkowana przez melanocyty gromadzi się w komórkach nabłonka, otaczając jądro komórkowe i chroniąc przez to materiał genetyczny przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym – przed promieniowaniem ultrafioletowym. Na poziomie transportu i syntezy melaniny może dochodzić do wielu zaburzeń, przez co dochodzi do tworzenia się przebarwień, odbarwień i znamion melanocytowych.

Melanocyty – definicja i funkcje

Melanocyty to komórki barwnikowe, które odpowiadają za wytwarzanie i magazynowanie melaniny. Proces tworzenia się melaniny w melanocytach to melanogeneza. Melanocyty mają małą objętość, w środku znajduje się jądro. Melanocyty kojarzone są przede wszystkim z występowania w naskórku, jednak są to komórki, które poza warstwą podstawną naskórka obecne są także w oponach mózgowo-rdzeniowych, w naczyniówce oka, tęczówce, w uchu wewnętrznym.

Stopień produkcji melaniny przez komórki barwnikowe regulowany jest przez melatoninę i melanotropinę. Funkcje melanocytów obejmują przede wszystkim ochronę skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Kolor skóry nie jest uwarunkowany przez ilość melanocytów, jednak przez ich aktywność.

Znamię melanocytowe - co to jest?

Znamię melanocytowe to zbiór komórek barwnikowych zawierających duże ilości melaniny. Mogą mieć różny odcień. Znamię barwnikowe jest wzmocnione przez elementy tkanki łącznej i zaopatrywane przez naczynia krwionośne jak inne komórki skóry. Większość znamion melanocytowych to zmiany łagodne, jednak należy pamiętać, że część znamion barwnikowych może przybrać postać znamion dysplastycznych, czyli form przednowotworowych. Znamię melanocytowe może mieć różnorodny wygląd i kształt. Zmiany o gładkiej powierzchni, równych brzegach, niewielkiej wielkości, a także o równym kolorycie nie budzą zazwyczaj wątpliwości co do łagodnego charakteru zmiany.

Skąd się biorą przebarwienia na skórze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą przebarwienia na skórze? Źródło: Klinika urody.

Znamię melanocytowe – gdzie może występować?

Znamię melanocytowe mogą pojawić się właściwie w każdym miejscu na ciele. Bardzo ważne jest więc dokładne oglądanie ciała (również przez partnerów), gdyż mogą lokalizować się w miejscach, które trudno dostrzec samemu. Zwracać uwagę powinny znamiona które różnią się od innych znamion melanocytowych, te zlokalizowane w miejscach stale eksponowanych na promieniowanie słoneczne, jak również te, które narażone są na stałe drażnienie czy uszkodzenie.

Czy znamię melanocytowe jest niebezpieczne?

Jeśli jakakolwiek zmiana budzi wątpliwości, konieczne jest badanie despatoskopowe u dermatologa. Dermatoskopia to ocena znamion melanocytowych pod specjalnym powiększeniem. Lekarz ocenia symetrię zmian, regularność brzegów, równomierność rozkładu kolorytu zmiany. Nie każde znamię melanocytowe jest groźne. Czerniak może rozwinąć się na podłożu znamienia, jednak także bez wcześniej istniejących w danym miejscu zmian. Jeśli jednak lekarz ma co do zmiany pewne wątpliwości, może zalecić choremu usunięcie znamienia i poddanie go badaniu histopatologicznemu.

Opublikowano: 03.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej