Zmiana czasu z zimowego na letni. Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Fot: DigiPub / gettyimages.com

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się zawsze w ostatni weekend marca. W nocy nasze zegarki powinny zostać przesunięte o godzinę do przodu, czyli z 2.00 na 3.00. Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Zmiana czasu obowiązuje w Polsce nieprzerwanie od 1977 roku. Zegarki z 2.00 na 3.00 przestawiamy w nocy z sobotę na niedzielę w ostatni weekend marca. W tym roku przypada on na 25-26 marca.

Zmiana czasu na letni odbywa się na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 roku. Czas zmieniamy po to, by lepiej wykorzystać światło słoneczne. Czas jest zmieniany prawie w 70 krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach europejskich poza Islandią. Zmiana czasu nie obowiązuje także w Rosji i na Białorusi.

Minusy zmiany czasu

Eksperci podkreślają, że zmiana czasu odbija się negatywnie na zdrowiu. Wywołuje stres, prowadzi do depresji, złego samopoczucia, zwiększa ryzyko zawału. Zmiana czasu wpływa na transport, a także funkcjonowanie banków. Bardzo często, aby uniknąć problemów blokują one dostęp do swoich usług na czas zmiany.

Zalety zmiany czasu

Zmiana czasu ma wpłynąć na mniejsze zużycie energii elektrycznej poprzez zwiększenie wykorzystania światła słonecznego. Zmiana czasu ma także zwiększać bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Wpływ zmiany czasu na organizm

Zmiana czasu sprawia, że czujemy się tak, jakbyśmy zmienili strefę czasową. Jest to bardzo niekorzystne dla organizmu, a zmiana jest tym dotkliwsza, im bardziej ustabilizowany tryb życia prowadzimy.

Przesunięcie zegarków sprzyja depresji i zwiększa stres. Organizm potrzebuje około tygodnia, żeby przestawić się na nowe warunki funkcjonowania. Do czasu uregulowania zegara biologicznego możemy odczuwać brak apetytu, obniżone samopoczucie, problemy żołądkowe, bezsenność.

Czym jest i jak działa nasz zegar biologiczny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz także :Co to jest zegar biologiczny? Źródło: Zdrowie

Zmiana standardowych pór posiłków zaburza proces homeostazy (co może mieć wpływ na gorszą koncentrację, rozdrażnienie), a także wydzielania hormonów: melatoniny i kortyzolu.

Kortyzol odpowiada w naszym organizmie za metabolizm, wywiera ogromny wpływ na układ odpornościowy. Nazywany jest także hormonem stresu. Jeśli zegar biologiczny jest unormowany to już godzinę przed planowaną pobudką wydziela się kortyzol. To właśnie on pobudza nas rano do działania i daje zastrzyk energii.

Melatonina z kolei odpowiada za odpowiednie działanie naszego zegara biologicznego. To melatonina odpowiada za to, ze jesteśmy senni o określonej porze. Zaburzenia w jej wydzielaniu mogą skutkować ciągłą sennością, poczuciem niewyspania, częstym budzeniem się w nocy.

Data aktualizacji: 25.03.2023,
Opublikowano: 25.03.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej