Zgrzytanie zębami u dzieci – czym może być spowodowane?

Fot: galitskaya / gettyimages.com

Zgrzytanie zębami u dzieci może mieć poważne konsekwencje. Prowadzi do ścierania szkliwa. Wywołuje silne bóle głowy, szyi i twarzy. Predysponuje do problemów z kręgosłupem oraz zaburzeń narządu słuchu i wzroku.

Zgrzytanie zębami u dzieci, określane w nomenklaturze medycznej jako bruksizm, jest stosunkowo częstą dolegliwością. Jest to patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki. Etiopatologia bruksizmu pozostaje nadal niejasna. Mogą za nie odpowiadać m.in. wady zgryzu, stres, depresja i choroby pasożytnicze. Wyróżnia się bruksizm centryczny (dzienny) i ekscentryczny (nocny), który występuje znacznie częściej.

Zobacz film: Skąd się bierze bruksizm? Źródło: 36,6.

Czym jest zgrzytanie zębami?

Zgrzytanie zębami jest jedną z najczęstszych postaci parafunkcji zwarciowych, czyli nieprawidłowych, utrwalonych czynności narządu żucia, odbiegających jakościowo i ilościowo od prawidłowych funkcji. Bruksizm uwzględnia zaciskanie zębów, zgrzytanie i/lub usztywnianie lub wysuwanie żuchwy, które mogą mieć miejsce zarówno podczas snu, jak i w czasie czuwania. Zaobserwowano występowanie bruksizmu we wszystkich fazach snu, z przewagą w czasie snu płytkiego. Częstość występowania tej dolegliwości u dzieci i młodzieży wynosi 14–20%. Zdaniem specjalistów u dzieci do około 3 roku życia jest ona dopuszczalna, ponieważ jest związana z rozwojem i wzrostem twarzoczaszki. Chorzy na ogół nie wiedzą o jej istnieniu.

Zgrzytanie zębami u dzieci – przyczyny

Zgrzytanie zębami u dzieci posiada wiele przyczyn. Może być wywołane chorobami w obrębie jamy ustnej, głowy i szyi, nadmiarem bodźców, czynnikami stresowymi, takimi jak porażki, kłótnie, brak poczucia bezpieczeństwa, złe relacje z rodzicami i rodzeństwem, co tłumaczy się przede wszystkim wpływem stresu cywilizacyjnego. Stwierdzona jest także rodzinna predyspozycja do występowania zgrzytania zębami podczas snu. Ponadto odpowiadają za nie choroby pasożytnicze, neurologiczne (dziecięce porażenie mózgowe, zaburzenia wydzielania neuroprzekaźników, głównie dopaminy), psychiczne (depresja, nerwice) i przewodu pokarmowego. Bywa wynikiem zaburzeń hormonalnych, alergii czy niedoborów witaminowych. Może być również objawem zapalenia ucha i ślinianek lub uogólnionego bólu z innej części ciała. Zgrzytanie zębami w nocy u dzieci może pojawiać się w trakcie leczenia farmakologicznego. Może być wynikiem przyzwyczajania się dziecka do nowych zębów, czemu towarzyszy zmiana ustawienia żuchwy i zębów w stosunku do szczęki. Zatem zgrzytanie zębami przez sen u dzieci bywa efektem niedojrzałości nerwowo-mięśniowej.

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Co oznacza zgrzytanie zębami u dzieci?

Za nocne zgrzytanie zębami u dzieci mogą odpowiadać wady zgryzu, takie jak zgryz otwarty, zahamowanie wzrostu części zębodołowej żuchwy i wyrostka zębodołowego szczęki, tyłozgryz (z wychyleniem górnych zębów siecznych lub przechyleniem zębów siecznych dolnych) i zwiększony nagryz poziomy. Wady zgryzu u dzieci mogą być wywołane przetrwałym nawykiem ssania palca i niedopasowaniem smoczków. Nieprawidłowa budowa zgryzu jest źródłem licznych trudności w prawidłowym i wygodnym zwarciu zębów, a ponadto uniemożliwia efektywne żucie pokarmów.

Zgrzytanie zębami u dzieci wywołane przez wady zgryzu likwiduje się przez stosowanie na noc specjalnych nakładek lub szyn na zęby. Zauważono, że zmniejsza się w trakcie wymiany uzębienia na zęby stałe.

Owsica przyczyną zgrzytania zębami u dzieci w nocy

Zgrzytanie zębami u dziecka to objaw robaczycy. Najczęściej jest to wynik zarażenia owsikami. Owsica, znana też jako enterobioza, to inwazyjna choroba pasożytnicza spowodowana przez nicienia owsika ludzkiego. Choroba ta rozpowszechniona jest zwłaszcza wśród dzieci w okresie szkolnym. Roczne zarażenie owsikiem szacuje się na 38% dzieci w wieku 7–14 lat.

Charakterystycznymi objawami, oprócz zgrzytania zębami, które temu towarzyszą, są: swędzenie w okolicach odbytu (nasilające się zwykle w godzinach wieczornych), brak apetytu, zaczerwieniona skóra w okolicy odbytu, niedokrwistość, niepokój, nerwowość, ból brzucha i głowy, biegunka, wzdęcia, podkrążone oczy, bezsenność, obgryzanie paznokci, kłopoty ze skupieniem uwagi, nadmierne podekscytowanie i moczenie nocne. Na skórze okołoodbytniczej i krocza można zaobserwować samice owsika ludzkiego.

Zobacz film: Jak rozluźnić mięśnie, żeby przestać zgrzytać zębami? Źródło: 36,6.

Podstawą zakażenia jest nieprzestrzeganie zasad higieny, a przede wszystkim niemycie rąk i zanieczyszczenie bielizny, ręczników, pościeli i pożywienia. Owsicę leczy się farmakologicznie. Konieczna jest częsta zmiana bielizny osobistej i pościelowej oraz utrzymanie czystości w mieszkaniu. Usuwaniu pasożytów sprzyjają też domowe rozwiązania, takie jak picie soku z kiszonych ogórków, jedzenie kiszonej kapusty, suszonych śliwek czy pestek dyni. Powikłaniem owsicy może być przewlekłe zapalenie jelita grubego i zapalenie wyrostka robaczkowego, a u dziewcząt zapalenie sromu i pochwy.

Konsekwencje i leczenie zgrzytania zębami

Zgrzytanie zębami przez dziecko może ustąpić samoistnie, ale przeważnie konieczna jest interwencja lekarska. Leczenie bruksizmu jest procesem złożonym, obejmującym: zastosowanie szyn odciążających, szyn korygujących, ustawienie zgryzu, kinezyterapię, fizykoterapię, masaż leczniczy, psychoterapię i farmakoterapię

Długotrwałe zgrzytanie zębami wiąże się z przykrymi konsekwencjami dla zdrowia. Może dojść do uszkodzenia szkliwa i zębiny, starcia (atrycja), złamania, rozchwiania zębów w szczęce i żuchwie, przygryzania policzków i języka. Uszkodzeniu może ulec staw skroniowo-żuchwowy. Mogą się pojawić ból twarzy oraz problemy ze słuchem (szumy uszne, dzwonienie w uchu, osłabienie słuchu, ból i uczucie zatkania ucha) i wzrokiem (ból oka, drżenie mięśni poniżej oka, opadanie powieki, łzawienie, zmniejszona ostrość widzenia). Zgrzytanie zębami podczas snu u dzieci odpowiada za bezsenność, chroniczne zmęczenie i dyskomfort psychiczny.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Pawłowski Z., Inwazje i choroby pasożytnicze, W: Dziubek Z. (red.), Choroby zakaźne i pasożytnicze, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003, s. 468-470.

2. Hadaś E., Derda M., Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2014, 95(1), s. 6-13.

3. Kostrzewa-Janicka J., Czy bruksizm należy leczyć?, „Magazyn Otoryno-Laryngologiczny”, 2016, XV(1), s. 25-27.

4. Zaworski K., Latosiewicz R., Majcher P. i wsp., Zastosowanie terapii manualnej w leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, „Rehabilitacja w praktyce”, 2016, 1, s. 7-15.

5. Mankiewicz M., Panek H., Występowanie parafunkcji narządu żucia u młodocianych, „Dental and Medical Problems”, 2005, 42(1), s. 95–101.

6. Szwedzińska K., Szczepańska J., Zaburzenie narządu żucia u dzieci i młodzieży – na podstawie piśmiennictwa, „Nowa Stomatologia”, 2012, 2, s. 45-49.

Data aktualizacji: 20.02.2019,
Opublikowano: 29.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej