Zez u niemowlaka i małego dziecka – leczenie, kwalifikacja do operacji

Fot: IvanJekic / gettyimages.com

Zez (łac. strabismus) to nie tylko problem estetyczny, ale również istotne, pogłębiające się  zaburzenia widzenia, które mogą spowodować niezdolność do wykonywania niektórych zawodów. Wczesne wdrożenie leczenia i korekta przyczyn pozwalają często na likwidację problemu.

Zez u niemowlęcia lub małego dziecka wymaga stałej opieki ze strony okulisty i regularnego wykonywania zaleconych ćwiczeń. Pozwala to na zmniejszenie intensywności lub nawet całkowitą likwidację objawów i przywrócenie normalnego widzenia. W części przypadków wykonanie zabiegu operacyjnego może znacząco przyspieszyć proces leczenia.

Zez u noworodka

Zez u noworodka może być zjawiskiem fizjologicznym. Wynika on z faktu, że mózg dopiero „uczy się” interpretować docierające do niego impulsy wzrokowe i kierować ruchami gałek ocznych. W okresie noworodkowym powstają mechanizmy fiksacji (kierowania spojrzenia w określony punkt) i konwergencji, czyli zbieżności spojrzenia obu oczu. Jeśli zez utrzymuje się powyżej 12. (a według innych źródeł 7.–8.) tygodnia życia, należy skonsultować się z okulistą.

Zez u dzieci

Zez u dzieci to często występujący problem. Uwaga rodziców zwykle skupia się na estetycznym problemie związanym z nieprawidłowym ustawieniem gałek ocznych. Ważniejszy jest jednak fakt, że widzenie rozwija się u takiego dziecka nieprawidłowo i może być źródłem poważnych problemów w przyszłości.

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy? Źródło; 36,6.

Przyczyną zeza u niemowlaka jest najczęściej niedowidzenie w jednym oku lub w obu albo zaburzenia napięcia mięśni okoruchowych. U osoby zdrowej zamiar spojrzenia na określony przedmiot powoduje taki ruch oka, by układ optyczny kierował obraz tego obiektu na plamkę żółtą. Jest to jedyne miejsce, gdzie powstaje obraz barwny. Dodatkowo, ze względu na maksymalne zagęszczenie receptorów, uzyskuje się odwzorowanie obserwowanej rzeczy w największej rozdzielczości. Jeśli oko niedowidzi, obraz docierający do plamki jest nieostry, brak jest możliwości uzyskania prawidłowego ustawienia. Z tego powodu sterowanie ruchem oka jest zaburzone i powstaje zez. Przyczyną jest wada refrakcji (krótkowzroczności, nadwzroczności) albo choroba siatkówki, rogówki lub soczewki oka.

Innym typowym mechanizmem powstawania zeza u dzieci jest nieprawidłowe działanie mięśni okoruchowych. Znajdują się one w oczodole i są uruchamiane za pośrednictwem trzech nerwów czaszkowych. Układ składa się z czterech mięśni prostych (górnego, dolnego, przyśrodkowego i bocznego) oraz dwóch mięśni skośnych. Jeśli przyczyna zaburzeń ich działania leży po stronie układu nerwowego (leczenie operacyjne ani ćwiczenia nie przynoszą efektu), trzeba leczyć przyczynę porażenia lub niedowładu mięśni. Jeśli jednak problem wiąże się z ich nieprawidłową budową lub napięciem i niemowlę zezuje, można podjąć leczenie operacyjne.

Jak wygląda leczenie zeza? Zobacz nasz film

Zobacz film: Zez - jak wygląda leczenie? Źródło: Klinika urody.

Rodzaje zeza u dzieci

Kiedy dziecko zezuje, lekarz określa, czy jest to zez:

  • zbieżny, rozbieżny, skośny albo czy oś spojrzenia kieruje się ku górze lub dołowi,
  • jednostronny czy naprzemienny (w tym przypadku zezuje na przemian jedno i drugie oko),
  • zez jest jawny czy utajony (ujawnia się w określonych sytuacjach albo kierunkach spojrzenia).

Niekiedy choroba może mieć charakter wrodzony. Przyczyną nie jest jednak wówczas wada genetyczna, ale zaburzenia rozwojowe płodu. Niezmiernie ważne jest określenie, czy zez ma charakter porażenny (wynikający z zaburzeń unerwienia mięśni okoruchowych).

Leczenie zeza u niemowląt

Jeżeli niemowlę zezuje, metody leczenia są ograniczone ze względu na brak logicznej współpracy dziecka. Oczywiście, jeśli zostanie rozpoznana wada refrakcji (np. nadwzroczność lub krótkowzroczność), stosuje się odpowiednią korektę okularową. Może to poprawić ostrość wzroku i zlikwidować przyczynę zezowania. Przy zezie jednostronnym o stałym kącie można też stosować szkła pryzmatyczne, które odchylają oś spojrzenia.

Jedną z metod leczenia są ćwiczenia pleoptyczne, polegające na zasłanianiu oka zdrowego lub porażania w nim akomodacji tak, by nie widziało wyraźnie. Zmusza to oko chore, którym dziecko zezuje, do większego wysiłku i ustawiania się w prawidłowym położeniu.

Zobacz film: Jaki jest wpływ komputera na oczy naszego dziecka? Źródło: 36,6.

Leczenie zeza u dzieci

Dodatkowymi metodami leczenia zeza u większych dzieci są ćwiczenia ortoptyczne. Wdraża się je, gdy z dzieckiem można nawiązać kontakt logiczny i zapewnić pewien poziom współpracy. Wykonywane są za pomocą specjalnych aparatów optycznych, które umożliwiają zmianę zakresu ruchomości gałek ocznych w trakcie patrzenia i uzyskanie lepszej fiksacji i konwergencji. Leczenie tego typu jest długotrwałe i wymaga dużej systematyczności i zaangażowania.

Kiedy leczyć zeza operacyjnie?

Decyzję o wykonaniu operacji zeza podejmuje lekarz wspólnie z rodzicami dziecka. Wskazania dotyczą około 25% wszystkich przypadków choroby zezowej i obejmują różnorodne sytuacje. Decydując o zbiegu, lekarz bierze pod uwagę wiele czynników:

  • wiek dziecka,
  • mechanizm powstania i rodzaj zeza,
  • wielkość kąta zeza (czyli odchylenia osi spojrzenia od wartości prawidłowej),
  • reakcję na wcześniej stosowane zabiegi korekcyjne.

Nie bez znaczenia jest również stan zdrowia dziecka, gdyż zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Można przyjąć, że operacja jest wskazana u dzieci, które mają skorygowane wady wzroku, a korekta dużego kąta zeza ćwiczeniami wymagałaby bardzo długiego czasu. Zabieg polega na skróceniu jednego lub kilku odpowiednich mięśni okoruchowych albo odcięciu ich przyczepu i przyszyciu w innym miejscu na powierzchni gałki ocznej tak, by spojrzenie kierowało się prawidłowo. Często do uzyskania prawidłowego efektu wymagane jest wykonanie kilku zabiegów.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 10.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej