Zespół Marfana – co to za choroba? Przyczyny, objawy, leczenie zespołu Marfana

Fot: Dan Race / fotolia.com

Zespół Marfana to rzadko występująca choroba genetyczna, której objawem są nieprawidłowości tkanki łącznej. Chory osiąga bardzo wysoki wzrost, ma nieproporcjonalnie długie kończyny, osłabione napięcie mięśniowe i znaczne wady wzroku. Przy odpowiednim leczeniu z chorobą można jednak normalnie żyć.

Zespół Marfana po raz pierwszy scharakteryzował i opisał w 1896 r. francuski pediatra Jean Bernard Marfan. Ta rzadka choroba genetyczna dotyczy przede wszystkim nieprawidłowości tkanki łącznej – ważnego budulca ludzkiego ciała. U chorych występują wady wielu narządów i układów organizmu, przede wszystkim układu kostno-stawowego, narządu wzroku, serca i naczyń krwionośnych. Osobę chorą na zespół Marfana można poznać przede wszystkim po ponadprzeciętnym wzroście, nieproporcjonalnie długich („pajęczych”) kończynach oraz okularach o grubych szkłach.

Choroba nie prowadzi jednak do upośledzenia umysłowego – wręcz przeciwnie, chorujące na nią osoby uchodzą często za bardzo zdolne i inteligentne. Naukę mogą jednak utrudniać im znaczne problemy z widzeniem. Przy obecnym postępie medycyny chorzy na zespół Marfana mogą prowadzić względnie normalne życie. Warunkiem jest możliwie wczesne zdiagnozowanie choroby, podjęcie odpowiedniego leczenia i stała rehabilitacja.

Zespół Marfana – jakie są przyczyny choroby?

Przyczyną choroby jest mutacja w obrębie genu fibryliny-1 (FBN1). Nieprawidłowości genetyczne dotyczą zwykle chromosomu 5. i 15. W 75% przypadków mutacja jest dziedziczna (odziedziczona po rodzicach lub krewnych) i występuje rodzinnie. Zaledwie w 25% dochodzi do nowej mutacji. Czynniki warunkujące samoistną (niedziedziczną) mutację nie są dokładnie znane. Nieprawidłowości w budowie DNA powodują dysfunkcje tkanki łącznej i wielonarządowe zmiany w organizmie chorego. Mutacja dziedziczona jest w sposób autosomalny dominujący (dziedziczenie nie jest sprzężone z płcią), więc choroba z taką samą częstotliwością występuje u chłopców i u dziewczynek. W przypadku par, gdzie jedno z rodziców jest osobą chorą, istnieje 50% ryzyka, że potomstwo odziedziczy chorobę.

Zespół Marfana: objawy

Syndrom Marfana to zespół wrodzonych nieprawidłowości budowy ciała i licznych dysfunkcji wielu narządów i układów. Chorobę charakteryzuje bardzo szerokie spektrum możliwych objawów klinicznych, z których nie wszystkie muszą wystąpić u każdego pacjenta z tym rozpoznaniem.

Do najważniejszych objawów należą:

  • wysoki wzrost (u osób dorosłych średnio: 191,3 ± 9 cm u mężczyzn, 175,4 ± 8,2 cm u kobiet);
  • dysproporcje budowy ciała;
  • liczne cechy dysmorficzne:
  • „pajęcze” palce dłoni (arachnodaktylia);
  • długogłowie (dolichocefalia);
  • hipoplazja policzków (słabo zarysowane kości policzkowe);
  • niedorozwój żuchwy (mikrognacja);
  • wysokie i wąskie podniebienie;
  • nieprawidłowości uzębienia (np. stłoczenie zębów);
  • wady narządu wzroku (dotyczą przynajmniej 60% chorych): zwichnięcie soczewki, krótkowzroczność, astygmatyzm, płaska rogówka, jaskra, zaćma, hipoplazja tęczówki, odwarstwienie siatkówki, antymongoloidalne ustawienie szpar powiekowych itp.;
  • wady układu nerwowego i związane z nimi objawy (zawroty głowy, omdlenia, przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia koordynacji, zwiększone zapotrzebowanie na sen);
  • wady układu sercowo-naczyniowego (np. niedomykalność zastawki aorty lub zastawki mitralnej; wypadanie płatka zastawki mitralnej, wypadanie płatka zastawki trójdzielnej, zastoinowa niewydolność serca, niedociśnienie tętnicze, poszerzenie pnia aorty, tętniaki aorty);
  • wady układu pokarmowego (np. zaburzenia wchłaniania pokarmu z żołądka lub jelita cienkiego, nieprawidłowa perystaltyka jelit);
  • wady układu kostnego (przepukliny, skolioza, kifoskolioza, lordoza lędźwiowa, kręgozmyk itp.).

Zespół Marfana – diagnostyka i leczenie

Zespół Marfana można zaobserwować u niemowląt, które mają ponadprzeciętną długość ciała, smukłą budowę i nieprawidłowe napięcie mięśniowe. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się przede wszystkim badania genetyczne (z pobranej próbki krwi). Bywa, że zespół Marfana jest diagnozowany dopiero w późniejszym dzieciństwie lub w okresie dojrzewania – większość wad genetycznych i dysfunkcji ujawnia się bowiem dopiero wraz z wiekiem i może nie być zauważalna od razu po urodzeniu.

Zespół Marfana jest chorobą nieuleczalną. Jednak odpowiednie leczenie farmakologiczne i rehabilitacja oraz leczenie schorzeń towarzyszących mogą w znacznym stopniu poprawić komfort życia pacjenta i spowolnić rozwój choroby. Osobom z zespołem Marfana zaleca się wykonywanie regularnych badań echokardiologicznych serca i aorty oraz badań układu oddechowego. Niezbędna jest rehabilitacja, która pomaga wzmocnić mięśnie grzbietu i brzucha oraz poprawić napięcie mięśniowe. Konieczna jest również stała opieka ortopedyczna i okulistyczna. Wiele wad wrodzonych (wad wzroku, układu sercowo-naczyniowego itp.) może ponadto wymagać interwencji chirurgicznej.

Możliwa długość życia przy zespole Marfana

Dawniej osoby z zespołem Marfana nie dożywały 30. roku życia. Przy obecnym postępie medycyny, odpowiednio wczesnej diagnozie, leczeniu i rehabilitacji z chorobą można dożyć nawet późnej starości. Chory może również uprawiać niemal wszystkie normalne aktywności życiowe (uczyć się, pracować, założyć rodzinę). Zaleca się jednak unikanie wzmożonego wysiłku fizycznego. Zespół nie powoduje dysfunkcji intelektualnych. Pacjenci z tym rozpoznaniem są na ogół w pełni samodzielni.

Zobacz film: Badania genetyczne. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej