Zawroty głowy – ich przyczyny i wskazówki, jak je zwalczyć?

Fot: 9nong / fotolia.com

Dolegliwość określana jako zawroty głowy występuje bardzo często – według badań dotyczy nawet 30% dorosłych. Może być związana z osłabieniem, nerwicą, zaburzeniami równowagi, a także wieloma innymi stanami chorobowymi. Dlatego, aby poznać przyczynę występowania zawrotów głowy, konieczna jest wizyta u specjalisty z przeprowadzeniem badań diagnostycznych.

Zawroty głowy powstają w wyniku zaburzonej pracy układu równowagi. Układ ten składa się z: błędnika, nerwu przedsionkowego, jądra przedsionkowego i zespołu ośrodków oraz połączeń między nimi w móżdżku, pniu i korze mózgu, narząd wzroku oraz receptory czucia głębokiego (proprioreceptory) umiejscowione w stawach, ścięgnach, mięśniach, więzadłach i torebkach stawowych (źródło). Dlatego wszystkie informacje dochodzące do układu nerwowego z różnych receptorów generują bodźce, umożliwiając tym samym zachowanie równowagi głowy i ciała, a także właściwe widzenie. Jeśli któryś element układu równowagi nie działa właściwie, pojawiają się zawroty głowy. Występują one trzykrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, częste są także u seniorów.

Jakie są przyczyny występowania zawrotów głowy?

Zawroty głowy są nieswoiste, co oznacza, że mogą występować z różnych powodów. Dolegliwości te występują najczęściej w przebiegu niegroźnych chorób, ale także, choć rzadziej, przy stanach groźnych i zagrażających życiu. Niestety, u ponad 25% osób borykających się z zawrotami głowy nie da się ustalić przyczyny ich występowania.

Zobacz także: Zawroty głowy w ciąży: przyczyny i metody zapobiegania

W pozostałych przypadkach najczęstszą przyczyną zawrotów głowy, występującą u 50% osób wskazujących na ich występowanie, są schorzenia laryngologiczne obwodowe (zapalenia i niedokrwienie błędnika, choroba Meniere’a, choroba lokomocyjna) i ośrodkowe (migrena, stwardnienie rozsiane, padaczka). Zawroty głowy to także efekt zaburzeń psychologiczno-psychiatrycznych (nerwice, stres), występujących rzadko, bo u 15% osób. Natomiast u ok. 10% osób zawroty głowy pojawiają się w wyniku niskiego ciśnienia krwi, zaburzeń neurologicznych (guz mózgu) i niepożądanego działania leków. Zawroty głowy mogą być także spowodowane urazem, np. wstrząśnieniem mózgu, a jeśli towarzyszy im osłabienie, należy podejrzewać anemię (inaczej niedokrwistość).

Zawroty głowy i inne objawy

Zawrotom głowy nierzadko towarzyszą inne objawy. Zależnie od przyczyny mogą występować także zaburzenia równowagi związane np. z niestabilnością postawy, problemami motorycznymi (trudności w chodzeniu), a także wirowaniem ciała i przestrzeni wokół. Osoby, u których występują zawroty głowy, mogą cierpieć również na nudności i wymioty, mdłości, odruchy wymiotne, a także ból głowy (o różnym stopniu nasilenia). Wraz z zawrotami głowy mogą wystąpić też zaburzenia widzenia – pojawiają się mroczki, oczopląs oraz brakuje ostrości widzenia. Mogą pojawiać się także zaburzenia mowy, polegające na trudności w wypowiadaniu słów, bełkotaniu bądź ogólnie niezrozumiałym mówieniu. U niektórych osób występują także zaburzenia świadomości i czucia (niedowłady, mrowienie, drętwienie).

Diagnostyka

W momencie wystąpienia zawrotów głowy z silnymi objawami towarzyszącymi podstawą jest leczenie ostrych symptomów. Specjalista na tym etapie określa, czy osoba borykająca się z zawrotami wymaga natychmiastowej hospitalizacji, a także dokonuje wstępnego rozpoznania. W celu postawienia diagnozy specjalista musi wykonać badanie fizykalne. Polega ono na badaniach: laryngologicznym, słuchu, okulistycznym, neurologicznym, a także ocenie oczopląsu oraz zbadaniu ciśnienia tętniczego i tętna. Ponadto specjalista może zlecić badania dodatkowe: elektronystagmografię (ENG), manewr Hallpike’a, videoelektronystagmografię (VENG), badania audiometryczne i wiele innych. W znalezieniu przyczyny występowania zawrotów głowy wykonuje się także szereg badań podstawowych (morfologię krwi obwodowej, profil lipidowy, poziom glukozy), a także diagnostykę obrazową (tomografię głowy, rezonans magnetyczny, badanie ultrasonograficzne dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych itp.).

Zobacz także: Na czym polega badanie błędnika? Badanie VNG i ENG

Zawroty głowy – leczenie

W leczeniu zawrotów głowy konieczne jest rozpoznanie przyczyny. Tylko właściwie postawiona diagnoza umożliwia dobranie skutecznej terapii. W leczeniu zawrotów głowy nierzadko stosuje się środki farmakologiczne. Leki te działają objawowo, co prowadzi do zmniejszenia odczuwania zawrotów głowy, a także minimalizacji objawów towarzyszących – nudności, wymiotów, lęku i niepokoju. W takim leczeniu stosowane są: neuroleptyki, leki przeciwhistaminowe, leki uspokajające, betahistyna, a także inne – barbiturany, baklofen, klonazepam itp. Nierzadko podaje się także leki przeciwdepresyjne.

Leczenie zawrotów głowy zawsze zależy od rozpoznanej przyczyny. Dlatego aby pomóc osobie, u której one występują, należy zalecić wizytę u specjalisty, który rozpozna przyczynę i wdroży odpowiednią terapię. Nie wolno bagatelizować tego problemu, bo nierzadko może być oznaką poważnej choroby, którą należy jak najszybciej zdiagnozować i leczyć.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej