Zawał nerki – najczęstsze przyczyny problemu, niepokojące objawy i metody leczenia

Fot: Schulteproductions / gettyimages.com

Zawał nerki to martwica pewnego jej obszaru, która następuje pod wpływem niedokrwienia. Choć przypadki o małym zakresie mogą przebiegać bezobjawowo, masywny zawał może być nawet przyczyną śmierci.

Zawał nerki to stan chorobowy, w którym pod wpływem ostrego lub przewlekłego niedokrwienia miąższu tego narządu dochodzi do martwicy tkanek. Jest to więc stan nieodwracalny, którego skutki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia chorego.

Zawał nerki – występowanie

Zawał nerki to schorzenie stosunkowo rzadkie. Pojawia się w jednostkowych przypadkach, które nie pozwalają na szczegółową analizę statystyczną zachorowań. Ze względu na małe prawdopodobieństwo wystąpienia zawały nerek rzadko uwzględnia się we wstępnej diagnostyce różnicowej, tym bardziej, że ich objawy są podobne do napadu kamicy nerkowej lub odmiedniczkowego zapalenia nerek. Do zawału nerki dochodzi najczęściej u osób starszych z chorobami serca, schorzeniami naczyniowymi lub zaburzeniami krzepnięcia.

Zawał nerki – mechanizm powstawania

Zawał nerki powstaje najczęściej wskutek zaczopowania tętnicy nerkowej przez napływający z prądem krwi materiał zatorowy. W zależności od wielkości ciała blokującego naczynie może się ono zaklinować się w tętnicy zaopatrującej cały narząd, jeden segment albo jeszcze drobniejszą część miąższu nerki. Od wielkości zatoru i miejsca zamknięcia tętnicy uzależnione są natężenie objawów i rokowanie.

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że zawały nerki zdarzają się częściej po stronie lewej. Wynika to z anatomii tętnic nerkowych. Prawa odchodzi od aorty pod ostrzejszym, zbliżonym do prostego kątem, co utrudnia wnikanie do niej materiału płynącego aortą w stronę miednicy. Lewa tętnica nerkowa jest odgałęzieniem aorty, które odchodzi pod kątem łagodniejszym, a wpływająca do niej krew nie musi ostro „skręcać”. W takiej sytuacji skrzeplina łatwiej może wpaść do naczynia nerkowego i je zablokować.

Co zrobić, aby uniknąć problemów z nerkami? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Profilaktyka chorób nerek. Źródło: 36,6.

Przyczyny zawału nerki

Częstymi przyczynami zawału nerki są choroby serca, którym towarzyszy tworzenie się skrzeplin w jego przedsionkach czy komorach. Mogą być nimi np.:

  • zapalenie wsierdzia,
  • wady zastawkowe,
  • świeże blizny pozawałowe.

Materiałem zatorowym prowadzącym do zawału nerki mogą też być skrzepliny przeniesione z innych lokalizacji, blaszki miażdżycowe albo – po rozległym urazie – komórki tłuszczowe.

Innymi przyczynami zawału nerki są choroby naczyń – miażdżyca, zarostowe zapalenie, tętniaki. Charakterystyczne jest występowanie zawału nerki w przypadku tętniaków rozwarstwiających środkowego odcinka aorty.

Rozpoznanie zawału nerki

Objawy zawału nerki są nieswoiste i mogą nasuwać podejrzenie np. kamicy lub odmiedniczkowego zapalenia nerek. Są to przede wszystkim bóle w okolicy lędźwiowej, pojawiające się nagle lub (w przypadku zmian przewlekłych) nawracające napadowo. Niekiedy pojawia się skąpomocz, a w badaniu ogólnym stwierdza się krwinki lub obecność białka. Część przypadków zawału nerki (obejmującego małe fragmenty miąższu) przebiega bezobjawowo albo miernie nasilone oznaki kliniczne ustępują samoistnie. W przypadku zawału całej nerki choroba może się szybko zaostrzać, prowadząc do wstrząsu, skoków ciśnienia tętniczego lub do pojawienia się objawów otrzewnowych.

Rozpoznanie opiera się głównie na badaniach obrazowych. Przerwanie dopływu krwi do nerki może być potwierdzone w:

  • ultrasonografii (USG) wykonanej z przystawką dopplerowską pozwalającą na mierzenie przepływów krwi w naczyniach krwionośnych,
  • klasycznej angiografii,

Klasyczne USG, przeglądowe zdjęcie rentgenowskie (RTG) lub obraz bez kontrastu z tomografii czy rezonansu mogą ujawnić zwężenie naczyń (o ile są widoczne), nieznaczne zmniejszenie nerki (wskutek słabego wypełnienia krwią) oraz zatarcie, rozmycie normalnie obserwowanej struktury narządu.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie moczowym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Leczenie zawału nerki

Leczenie zawału nerki musi być dostosowane do rozległości zmian i klinicznego przebiegu choroby. Jeśli stan chorego szybko się pogarsza lub pojawiają się objawy niewydolności nerek, podstawowym działaniem jest leczenie interwencyjne, zmierzające do usunięcia materiału zatorowego i ograniczenia strefy martwicy. Zabieg taki nazywa się embolektomią – wymaga on otwarcia jamy brzusznej, dotarcia do zamkniętego naczynia, rozcięcia go i usunięcia zakrzepu. W określonych przypadkach można podejmować próby leczenia przy pomocy cewnikowania aorty i dojścia do miejsca zwężenia przy pomocy wprowadzonego przezskórnie cewnika. Umożliwia on podawanie leków w miejscu zatoru, a czasami – udrożnienie tętnicy.

Alternatywą dla leczenia operacyjnego (gdy jest ono niemożliwe lub brak do niego bezpośrednich wskazań) jest podawanie substancji działających trombolitycznie (rozpuszczających zakrzep we wczesnej fazie choroby) lub zmniejszających krzepliwość krwi. W uzupełnieniu stosuje się intensywne leczenie objawowe.

Zawał nerki – rokowanie

Rokowanie w zawale nerki zależy od przebiegu klinicznego i wdrożonego leczenia. Jeśli uda się szybko przywrócić krążenie w zaczopowanej tętnicy, można oczekiwać, że strefa martwicy będzie niewielka i nerka przynajmniej w ograniczonym zakresie podejmie swoją pracę. Ważnym elementem jest stan drugiej nerki – jeśli nie działa ona prawidłowo, to zawał może doprowadzić do niewydolności nerek i konieczności stałego dializowania chorego. Jeśli zaś druga nerka jest sprawna, to posiada ona dostateczną rezerwę, by zapewnić prawidłowe działanie układu wydalniczego, nawet w przypadku całkowitej martwicy czy usunięcia nerki chorej.

Data aktualizacji: 28.01.2019,
Opublikowano: 28.01.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Teresa 06.03.2019r.

Jak długo pacjent powinien pozostać w szpitalu po usunięciu nerki?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej