Zarodki pszenne – właściwości zdrowotne

Fot: izzzy71 / fotolia.com

Zarodki pszenne są niedocenianą, chociaż niezwykle cenną, częścią pszenicy. Zawierają mnóstwo minerałów i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto jeść zarodki pszenne zwłaszcza w przypadku problemów z funkcjonowaniem układu trawiennego, które pomagają regulować.

Zarodki pszenne to oprócz otrębów najzdrowszy element pszenicy jako zboża. W procesie powstawania mąki są one odrzucane. Niepotrzebnie – to w nich zawarte jest bogactwo tego, co korzystne dla zdrowia.

Zarodki pszenne – jak powstają?

Zarodki pszenne pozyskiwane są z dolnej części ziarna pszenicy na etapie oczyszczania zboża. Przemiał ziarna skutkuje oddzieleniem zarodków od bielma, z którego powstaje mąka – biała, drobna i oczyszczona. Mąka pszenna jest pozbawiona tego, co najcenniejsze w pszenicy właśnie dlatego, że w procesie jej powstawania odrzucane są zarodki i otręby.

Zarodki pszenne – właściwości i wartości odżywcze

W 100 g zarodków pszennych znajdują się 323 kalorie. W przeciwieństwie do białej pszennej mąki, oczyszczonej z mikroelementów, są to zdrowe kalorie, które służą organizmowi.

Indeks glikemiczny (IG) zarodków pszennych jest niski – wynosi zaledwie 15. Dlatego polecane są one cukrzykom, diabetykom oraz osobom zmagającym się z nagłymi skokami poziomu cukru we krwi. Ze względu na niską wartość IG zarodki nie powodują takich skoków. Dzięki temu nie przyczyniają się do występowania ataków tzw. wilczego głodu, a w konsekwencji – odkładania tłuszczu w organizmie. Nie podwyższają także poziomu „złego” cholesterolu we krwi.

Zarodki pszenne charakteryzuje wysoka zawartość błonnika. Na 100 g produktu przypada aż 14 g błonnika. Dzięki temu zarodki te polecane są osobom, które zmagają się z problemami układu pokarmowego i trawiennego oraz nieregularnymi wypróżnieniami. Błonnik nie jest trawiony ani wchłaniany w układzie pokarmowym. Ma za to zdolność wchłaniania wody – powoduje zwiększone wydzielanie śliny już wtedy, gdy trafi do ust. Dzięki temu wspomaga rozdrabnianie i formowanie pokarmu, a w żołądku sprawia, że treść pokarmowa pęcznieje i wypełnia go, wywołując na długi czas poczucie sytości. Mimo wzmożenia produkcji soków trawiennych pokarm jest trawiony dłużej. Błonnik oprócz wody wchłania również cholesterol i trójglicerydy, dzięki czemu pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę. Odnotowuje się także korzystny wpływ błonnika na rozwój korzystnej mikroflory jelitowej.

Zawartość białka w zarodkach pszennych pozwala na spożywanie ich w diecie wegetariańskiej i wegańskiej w celu wzbogacenia diety w białko roślinne. Nie jest to jednak białko pełnowartościowe.

Zarodki pszenne – składniki mineralne

Wśród składników mineralnych zawartych w zarodkach pszennych kluczowe jest żelazo. Niedobory tego pierwiastka mogą bardzo niekorzystnie odbić się na zdrowiu, powodując anemię. Żelazo wspomaga powstawanie czerwonych krwinek, przemianę cholesterolu oraz umożliwia działanie enzymów tkankowych. Przyczynia się do prawidłowej pracy układu nerwowego oraz zwalczania bakterii i wirusów.

Potas, kolejny istotny składnik zarodków pszennych, reguluje ciśnienie krwi i sprawia, że mięśnie nie ulegają uciążliwym skurczom. Ponadto normuje gospodarkę wodną organizmu oraz przyczynia się do prawidłowej pracy nerek.

Istotnymi mikroelementami zawartymi w zarodkach pszennych są miedź i cynk. Dzięki nim włosy są zdrowe, nie łamią się i zyskują wzmocnienie już w cebulkach, a paznokcie nie pękają – płytka staje się elastyczna, twarda i się nie kruszy. Cynk wpływa także korzystnie na stan cery, wspomaga leczenie trądziku i sprawia, że skóra nabiera zdrowego blasku.

Olej z zarodków pszennych

Cennym przetworem pszenicznym jest olej z zarodków pszennych. To dobre źródło witaminy E, przeciwutleniacza, który odpowiada za likwidowanie wolnych rodników i tym samym opóźnia procesy starzenia się skóry. Olej z zarodków pszenicy odznacza się także zawartością kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które podnoszą zawartość „dobrego” cholesterolu we krwi.

Olej z zarodków pszennych może być stosowany także w kosmetyce. Nakładany na podrażnienia, stany zapalne oraz uszkodzenia powstające w wyniku starzenia się skóry łagodzi je i sprawia, że są mniej widoczne. Olej ten można także stosować na włosy w celu wstrzymania postępującej z wiekiem utraty ich koloru. Wmasowywany w skórę głowy pozwala zapobiegać łysieniu.

Zarodki pszenicy – jak należy je jeść?

W zależności od upodobań kulinarnych zarodkami pszennymi można zagęszczać zupy i sosy. Spożywane z ulubioną sałatką lub jogurtem naturalnym i owocami będą doskonałym wyborem na zdrowe i pożywne śniadanie. Dobrze współgrają także ze składnikami koktajli warzywnych i owocowych.

Pożywny koktajl z zarodkami pszennymi można wykonać niewielkim nakładem sił. Do kielichowego blendera należy włożyć banan, łyżkę naturalnego masła orzechowego, uzupełnić mlekiem sojowym i wsypać 2 łyżeczki zarodków, a następnie zmiksować. Taki koktajl jest bogatym źródłem białka, smaku i pozytywnej energii na cały poranek.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN 

Data aktualizacji: 11.01.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej