Zapalenie strun głosowych – objawy, ile trwa i jak leczyć?

Fot: Jonatan Fernstrom / gettyimages.com

Zapalenie strun głosowych to choroba, która jest powikłaniem infekcji górnych dróg oddechowych, wynikiem nadmiernego obciążenia albo drażnienia czynnikami chemicznymi lub mechanicznymi (pyłami albo dymem). Domowe leczenie zwykle poprawia stan chorego i zmniejsza uciążliwą chrypę.

Zapalenie strun głosowych to jedna z postaci schorzenia, które w praktyce klinicznej określa się zapaleniem krtani. Zmiany zapalne lokalizują się głównie w tzw. w fałdach głosowych, wewnątrz których znajdują się struny głosowe. Objawy wynikają głównie z ich obrzęku, który skutecznie leczy się domowymi sposobami.

Zapalenie strun głosowych – objawy

Objawy zapalenia strun głosowych i krtani są łatwo rozpoznawalne. Chory mówi obniżonym, chrypiącym głosem. Głęboki wdech często powoduje uczucie „drapania w gardle” i kaszel. Przy oddychaniu słychać świsty wynikające ze zwężenia światła krtani na poziomie fałdów głosowych. U małych dzieci charakterystycznym objawem jest tzw. szczekający kaszel, który stanowi dowód znacznego obrzęku krtani na poziomie strun głosowych i trudności z oddychaniem. Jest on wskazaniem do niezwłocznej kontroli lekarskiej.

Obrzęk błony śluzowej i znaczne pogrubienie fałdów głosowych powodują, że podczas wydawania dźwięku (czyli fonacji) wibrują one nieregularnie i z mniejszą częstotliwością. Jest to bezpośrednią przyczyną chrypki i basowego brzmienia głosu. Zapaleniu strun głosowych może towarzyszyć podwyższona temperatura, ogólne rozbicie i osłabienie, katar i bóle gardła.

Zapalenie krtani i strun głosowych – przyczyny

Zapalenie krtani i strun głosowych to najczęściej powikłanie infekcji wirusowej lub bakteryjnej gardła. Rozprzestrzeniające się zapalenie obejmuje krtań – zwykle nagłośnię i okolice strun głosowych.

Powodem zapalenia strun głosowych może być nadmierne ich obciążenie związane z długotrwałym głośnym mówieniem lub śpiewaniem. Schorzenie to często dotyka nauczycieli, aktorów, śpiewaków i piosenkarzy. Ta grupa narażona jest też najbardziej na powstawanie guzków fałdów głosowych – narośli, które zaburzają pracę strun głosowych, powodują znaczne dolegliwości i w niektórych sytuacjach mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Przyczyną zapalenia krtani i strun głosowych może być również wdychanie oparów substancji chemicznych lub drobnych zanieczyszczeń stałych (pyłów, dymu tytoniowego, sadzy). Objawy zwykle szybko ustępują po wyeliminowaniu czynnika chorobotwórczego, o ile jego toksyczny charakter nie powoduje powstawania nadżerek błony śluzowej.

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję

Ile trwa zapalenie strun głosowych?

Zapalenie strun głosowych trwa przeważnie 5–10 dni. Zwykle objawy pojawiają się nagle i ustępują stopniowo. Gorączka znika po 2–3 dniach leczenia, głos sukcesywnie odzyskuje naturalną barwę, świsty zanikają. Symptomem, który utrzymuje się najdłużej, jest zwiększona wrażliwość na zimne powietrze, dym i kaszel, będący reakcją na te bodźce.

Jeśli zapalenia strun głosowych przeciągają się, często nawracają, niezbędna jest konsultacja lekarska i wykonanie laryngoskopii – badania, w trakcie którego można obejrzeć krtań.

Pozwala to na zdiagnozowanie przyczyny utrzymywania się tych objawów, którymi mogą być np. guzki śpiewacze, polipy, brodawczaki, a niekiedy nawet rozwijający się nowotwór złośliwy (rak).

Zapalenie strun głosowych – jak leczyć?

Domowe leczenie zapalenia strun głosowych często zmniejsza natężenie uciążliwych objawów i skraca czas trwania choroby. Jednak w przypadku stanów będących powikłaniem infekcji bakteryjnej albo gdy obrzęk błony śluzowej jest masywny, niezbędne może być podawanie antybiotyku.

Leczenie zapalenia strun głosowych może obejmować również inne leki: przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, wykrztuśne oraz odkażające lub działające łagodząco tabletki lub wziewne aerozole. W ostrym obrzęku krtani u dzieci niezbędne może być leczenie dożylnymi preparatami glikokortykosteroidów i wapnia.

W niektórych postaciach zapalenia strun głosowych podaje się też leki przeciwalergiczne. Domowe sposoby na zapalenie strun głosowych to:

  • inhalacje z roztworu soli albo z olejkami eterycznymi (np. eukaliptusowym, sosnowym),
  • płukanie gardła,
  • podawanie czosnku, chrzanu (zawierają fitoncydy – substancje działające przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo),
  • uzupełnianie diety czarną porzeczką, papryką, żurawiną, pomarańczami – ze względu na dużą zawartość witaminy C.

Domowe leczenie zapalenia strun głosowych musi obejmować zapewnienie odpowiednich warunków choremu. Powietrze w pomieszczeniu nie może być przegrzane ani nadmiernie suche. Nie wolno zapominać o okresowym, krótkim, ale intensywnym wietrzeniu. By śluzówki były odpowiednio nawilżone, chory musi wypijać odpowiednią ilość płynów, nie może palić papierosów, spożywać alkoholu i dużych ilości mocnej kawy lub herbaty.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 02.05.2018,
Opublikowano: 02.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej