Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny
Zapalenie pęcherza jest kilkukrotnie częściej diagnozowane u kobiet niż u mężczyzn - wszystkiemu winna jest anatomiczna budowa układu moczowego kobiety. U kobiet cewka moczowa jest bowiem o wiele krótsza (około 4-5 cm) niż u mężczyzn (15-20 cm). Jest przy tym położona w bliskim sąsiedztwie ujścia pochwy i odbytu, gdzie bytuje wiele bakterii i drobnoustrojów. W swoim naturalnym środowisku są one niegroźne dla zdrowia, jednak przeniesione do dróg moczowych mogą stać się przyczyną stanów zapalnych). Bakterie odpowiedzialne za zakażenia dolnych dróg moczowych to między innymi: chlamydia, dwoinka rzeżączki czy gronkowiec. Najczęstszą przyczyną zakażeń jest jednak pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), która naturalnie bytuje w okolicy odbytu. Jeśli bakterie dostaną się do dróg moczowych, "wędrują" w stronę pęcherza moczowego, a następnie przywierają do jego ścian i namnażają się, tworząc stan zapalny. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, bakterie mogą zawędrować tą drogą aż do nerek.
Czynniki zwiększające ryzyko zakażenia dolnych dróg moczowych to m.in.:
- zaistnienie przeszkody w odpływie moczu (zbyt długie wstrzymywanie itp.);
- kamica nerkowa lub inne choroby nerek;
- ciąża i połóg;
- cukrzyca;
- nadużywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Ryzyko infekcji wzrasta latem. Przyczyną może być np. wychłodzenie okolic pęcherza podczas siedzenia w mokrym kostiumie na plaży, a także: zbyt lekkie ubieranie się (nieosłanianie okolic nerek w chłodne dni), korzystanie z publicznych basenów i toalet, kontakty seksualne (zwłaszcza przypadkowe i/lub bez użycia prezerwatywy), noszenie obcisłych spodni lub bielizny z włókien syntetycznych, niekiedy również stosowanie perfumowanych podpasek lub wkładek higienicznych.
Zapalenie pęcherza - objawy
Objawem zapalenia pęcherza moczowego jest zwłaszcza pieczenie podczas oddawania moczu (objaw początkowy) oraz utrudnienia w oddawaniu moczu. Osoba cierpiąca na zapalenie pęcherza odczuwa zazwyczaj nieustanne, umiarkowane lub silne parcie na mocz i częstą potrzebę skorzystania z toalety. Zdarza się, że oddaje wówczas bardzo niewielką jego ilość (zaledwie kilka kropli). Chorobie może towarzyszyć ból podbrzusza (w okolicach pęcherza), który wzmaga się podczas prób oddania moczu. Rzadziej z zapaleniem występuje gorączka (38°C). Schorzenie powoduje dyskomfort i ze względu na konieczność częstych wizyt w toalecie znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Choć objawy nie są groźne, stan zapalny pęcherza moczowego wymaga podjęcia leczenia, które złagodzi objawy i przywróci komfort.
Zapalenie pęcherza moczowego - domowe sposoby leczenia
Zapalenie pęcherza moczowego - choć samo w sobie nie jest dolegliwością poważną - najlepiej zawsze skonsultować u specjalisty. Czekając na wizytę lekarską, można i należy podjąć działania, które zmniejszają dyskomfort i przynoszą ulgę w dolegliwości. Wskazana jest ciepła (nie gorąca) kąpiel rozluźniająca z dodatkiem naparu z rumianku lub olejków eterycznych. Należy także przyjmować dużą ilość płynów (min. 2 l dziennie), gdyż częste oddawanie moczu przyspiesza wypłukiwanie się bakterii z dróg moczowych. Pomagają herbaty ziołowe (z pokrzywy, mniszka lub bratka), a także nasiadówki (z naparu rumianku, krwawnika lub liści szałwii). Na czas kuracji powinno się odstawić wszystkie środki mogące obciążać nerki, a także trzeba zrezygnować z kontaktów seksualnych i zachować szczególną dbałość o higienę osobistą, nosić bieliznę z lekkich, przewiewnych materiałów; nie przegrzewać, jak również nie dopuścić do wychłodzenia okolic pęcherza i nerek. W aptece można kupić wiele dostępnych bez recepty środków łagodzących objawy zapalenia pęcherza moczowego.
Zobacz także: Domowe i skuteczne sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci, mężczyzn i kobiet
Zapalenie pęcherza moczowego po stosunku
Stosunek seksualny sprzyja powstawaniu zakażeń dolnych dróg moczowych, zwłaszcza jeśli odbywa się bez zabezpieczenia mechanicznego (prezerwatywy). Podczas seksu łatwo może dojść do przeniesienia bakterii z okolic odbytu do dróg moczowych. Dodatkowo sprzyjają temu otarcia i mikrourazy błon śluzowych, które mogą powstać podczas współżycia. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, należy zachować higienę osobistą przed i po stosunku (u obojga partnerów), a także zrezygnować z niego w okresie leczenia już istniejącego zapalenia.
Jak naturalnie leczyć zapalenie dróg moczowych? Dowiesz się tego z filmu:
chora 06.08.2018r.
brak informacji o leczeniu