Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia

Fot: ruigsantos / stock.adobe.com

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość typowo kobieca, choć może wystąpić także u mężczyzn i dzieci. Objawem jest częste oddawanie moczu i towarzyszący mu dyskomfort. Choć samo w sobie nie jest groźne, nie należy go bagatelizować. Często wystarczą domowe sposoby leczenia.

Zapalenie pęcherza moczowego (zapalenie dolnych dróg moczowych) najczęściej dotyka kobiety (wynika to z anatomicznej budowy układu moczowego), choć może wystąpić także u mężczyzn i u dzieci. Infekcja pęcherza często pojawia się u kobiet w ciąży. Zdarza się także po stosunku seksualnym. Pierwszym objawem jest lekkie pieczenie podczas oddawania moczu. Z czasem objawy nasilają się - konieczne są bardzo częste wizyty w toalecie, podczas których cierpiąca na zapalenie osoba z trudem oddaje zaledwie kilka kropli moczu. Zapaleniu towarzyszy uczucie dyskomfortu. Choć samo w sobie nie jest groźne, nie należy go bagatelizować - nieleczone zapalenie ma bowiem tendencję do uporczywego nawracania, a z czasem może prowadzić do o wiele poważniejszego odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny

Zapalenie pęcherza jest kilkukrotnie częściej diagnozowane u kobiet niż u mężczyzn - wszystkiemu winna jest anatomiczna budowa układu moczowego kobiety. U kobiet cewka moczowa jest bowiem o wiele krótsza (około 4-5 cm) niż u mężczyzn (15-20 cm). Jest przy tym położona w bliskim sąsiedztwie ujścia pochwy i odbytu, gdzie bytuje wiele bakterii i drobnoustrojów. W swoim naturalnym środowisku są one niegroźne dla zdrowia, jednak przeniesione do dróg moczowych mogą stać się przyczyną stanów zapalnych). Bakterie odpowiedzialne za zakażenia dolnych dróg moczowych to między innymi: chlamydia, dwoinka rzeżączki czy gronkowiec. Najczęstszą przyczyną zakażeń jest jednak pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), która naturalnie bytuje w okolicy odbytu. Jeśli bakterie dostaną się do dróg moczowych, "wędrują" w stronę pęcherza moczowego, a następnie przywierają do jego ścian i namnażają się, tworząc stan zapalny. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, bakterie mogą zawędrować tą drogą aż do nerek.

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Czynniki zwiększające ryzyko zakażenia dolnych dróg moczowych to m.in.:

  • zaistnienie przeszkody w odpływie moczu (zbyt długie wstrzymywanie itp.);
  • kamica nerkowa lub inne choroby nerek;
  • ciąża i połóg;
  • cukrzyca;
  • nadużywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Ryzyko infekcji wzrasta latem. Przyczyną może być np. wychłodzenie okolic pęcherza podczas siedzenia w mokrym kostiumie na plaży, a także: zbyt lekkie ubieranie się (nieosłanianie okolic nerek w chłodne dni), korzystanie z publicznych basenów i toalet, kontakty seksualne (zwłaszcza przypadkowe i/lub bez użycia prezerwatywy), noszenie obcisłych spodni lub bielizny z włókien syntetycznych, niekiedy również stosowanie perfumowanych podpasek lub wkładek higienicznych.

Zobacz także: Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby

Zapalenie pęcherza - objawy

Objawem zapalenia pęcherza moczowego jest zwłaszcza pieczenie podczas oddawania moczu (objaw początkowy) oraz utrudnienia w oddawaniu moczu. Osoba cierpiąca na zapalenie pęcherza odczuwa zazwyczaj nieustanne, umiarkowane lub silne parcie na mocz i częstą potrzebę skorzystania z toalety. Zdarza się, że oddaje wówczas bardzo niewielką jego ilość (zaledwie kilka kropli). Chorobie może towarzyszyć ból podbrzusza (w okolicach pęcherza), który wzmaga się podczas prób oddania moczu. Rzadziej z zapaleniem występuje gorączka (38°C). Schorzenie powoduje dyskomfort i ze względu na konieczność częstych wizyt w toalecie znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Choć objawy nie są groźne, stan zapalny pęcherza moczowego wymaga podjęcia leczenia, które złagodzi objawy i przywróci komfort.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Zapalenie pęcherza moczowego - domowe sposoby leczenia

Zapalenie pęcherza moczowego - choć samo w sobie nie jest dolegliwością poważną - najlepiej zawsze skonsultować u specjalisty. Czekając na wizytę lekarską, można i należy podjąć działania, które zmniejszają dyskomfort i przynoszą ulgę w dolegliwości. Wskazana jest ciepła (nie gorąca) kąpiel rozluźniająca z dodatkiem naparu z rumianku lub olejków eterycznych. Należy także przyjmować dużą ilość płynów (min. 2 l dziennie), gdyż częste oddawanie moczu przyspiesza wypłukiwanie się bakterii z dróg moczowych. Pomagają herbaty ziołowe (z pokrzywy, mniszka lub bratka), a także nasiadówki (z naparu rumianku, krwawnika lub liści szałwii). Na czas kuracji powinno się odstawić wszystkie środki mogące obciążać nerki, a także trzeba zrezygnować z kontaktów seksualnych i zachować szczególną dbałość o higienę osobistą, nosić bieliznę z lekkich, przewiewnych materiałów; nie przegrzewać, jak również nie dopuścić do wychłodzenia okolic pęcherza i nerek. W aptece można kupić wiele dostępnych bez recepty środków łagodzących objawy zapalenia pęcherza moczowego.

Zobacz także: Domowe i skuteczne sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci, mężczyzn i kobiet

Zapalenie pęcherza moczowego po stosunku

Stosunek seksualny sprzyja powstawaniu zakażeń dolnych dróg moczowych, zwłaszcza jeśli odbywa się bez zabezpieczenia mechanicznego (prezerwatywy). Podczas seksu łatwo może dojść do przeniesienia bakterii z okolic odbytu do dróg moczowych. Dodatkowo sprzyjają temu otarcia i mikrourazy błon śluzowych, które mogą powstać podczas współżycia. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, należy zachować higienę osobistą przed i po stosunku (u obojga partnerów), a także zrezygnować z niego w okresie leczenia już istniejącego zapalenia.

Jak naturalnie leczyć zapalenie dróg moczowych? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Maturalne sposoby na zapalenie dróg moczowych Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 08.01.2020,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

chora 06.08.2018r.

brak informacji o leczeniu

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Czy laserowe leczenie nietrzymania moczu jest bezpieczne? Na czym polega ten zabieg?

Zabieg laserowy jest jedną z najnowszych metod leczenia nietrzymania moczu – choroby, na którą cierpi niemal jedna trzecia Europejek. Niestety wydaje się, że metoda ta może mieć więcej wad niż zalet. Laserowe leczenie nietrzymania moczu towarzystwa naukowe uznają za metodę eksperymentalną.

Czytaj więcej
Rak pęcherza moczowego. Jakie są  rokowania? I ile wynosi średnia długość życia?

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Kobiety chorują o wiele rzadziej. Z nowotworem w drogach moczowych zmagają się głównie osoby starsze, zwłaszcza te, które przekroczyły 80 rok życia, ale choroba dotyka czasem i młodszych. W przypadku raka pęcherza moczowego rokowania zależą od stopnia złośliwości guza. Podjęcie chemioterapii, radioterapii lub wykonanie zabiegu chirurgicznego nie zawsze daje szanse na wyleczenie.

Czytaj więcej
Rak cewki moczowej u mężczyzn. Jakie są pierwsze objawy i jak wygląda leczenie?

Rak cewki moczowej to nowotwór rzadko spotykany u mężczyzn, który rozwija się zazwyczaj w 5. dekadzie życia. Objawy raka cewki moczowej mogą początkowo przypominać infekcję dróg moczowo-płciowych, ich przyczyna okazuje się jednak o wiele bardziej poważna.

Czytaj więcej
Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego u dzieci?

Zakażenia układu moczowego są dość częstą przypadłością u dzieci w różnym wieku. Zapalenie pęcherza moczowego zalicza się do chorób dolnych dróg moczowych. W 85% przypadków odpowiedzialna za to jest pałeczka okrężnicy – Escherichia coli.

Czytaj więcej
8 nowotworów, które najczęściej zabijają Polaków

Nowotwory to - zaraz po chorobach układu krążenia - najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. W ocenie specjalistów w 2020 roku będziemy mieć w ponad 196 tys. nowych zachorowań na raka, a 118 tys. osób umrze wskutek choroby nowotworowej. Z powodu jakich nowotworów Polki i Polacy umierają najczęściej.

Czytaj więcej
Kilka domowych sposobów na zdrowy układ moczowy

Odczuwasz nieustanną potrzebę skorzystania z toalety? Piecze, boli… Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które uprzykrza życie i niestety lubi powracać. Poznaj domowe sposoby, które pomogą ci zapomnieć o zawracającym zapaleniu pęcherza.

Czytaj więcej
Czy żurawina faktycznie pomaga przy infekcjach dróg moczowych?

Czytaj więcej
Jakie badania wykonać przy nawracającej infekcji dolnych dróg moczowych?

Jakie badania należy wykonać u kobiety w wieku 20-40 lat z nawracającymi zakażeniami dolnych dróg moczowych przed skierowaniem jej do urologa?

Czytaj więcej
Rak urotelialny – przyczyny, objawy i leczenie nowotworu

Rak urotelialny należy do nowotworów dróg moczowych. W pierwszych etapach nie daje objawów. W związku z tym w początkowej fazie trudno go wykryć. Jednym z niepokojących symptomów może być krwiomocz.

Czytaj więcej